«VFS» مافیای ویزا را دور می‌زند؟

فرداد پرواز

11 شهریور 1396


سفارتخانه‌های برخی کشورها، به ویژه حوزه شنگن درحالی امور ویزا را به شرکتی خصوصی برون‌سپاری کرده‌اند که همچنان اراده‌ای برای مقابله‌ جدی با بازار سیاه و مافیای ویزا دیده نمی‌شود، ‌هرچند برخی بر این باورند این دفاتر بیشتر برای منضبط کردن و تسریع امور ویزا و البته حذف سوداگری‌ها ایجاد شده‌اند.

اخیرا برخی سفارتخانه‌های کشورهای مقیم ایران چون آفریقای جنوبی، قبرس، انگلیس، فرانسه، هلند، نروژ، سوئد و اتریش با هدف تسهیل خدمات کنسولی و افزایش شمار ویزاهای صادره، اموری چون پذیرش پرونده‌های بخش ویزا (گذرنامه)، بررسی و جمع‌آوری مدارک و همچنین خدمات مربوط به بیومتریک (ثبت اثر انگشت و تصویر چهره) را به شرکت خصوصی وی.اف.اس گلوبال (VFS) واگذار کرده‌اند.

این شرکت نخستین‌بار در سال ۲۰۰۱ در هندوستان ،فعالیت خود را آغاز کرد و هم‌اکنون در ۱۲۹ کشور شعبه دارد. هرچند که فعالیتش در این سال‌ها چندان بی‌حاشیه نبوده است. در سال ۲۰۰۷،به دلیل نقص امنیتی این شرکت،‌ داده‌های برخی متقاضیان ویزا،از وزارت خارجه انگلستان در دسترس عموم قرار گرفت و رسانه‌های انگلیس در نقد این شرکتِ خصوصی، این پرسش را مطرح کردند که «چرا چیزی که در وظیفه‌ امنیتی و حریم خصوصی قرار دارد به یک نهادِ سودآور برون‌سپاری شده است؟»

فعالیت VFS در ایران اما کمی دیرتر انجام گرفت و در سال ۱۳۹۴، پس از بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران کلید خورد. هرچند این پرسش همواره مطرح بوده؛ VFS چگونه در ایران جواز کسب و کار گرفته، چرا که به موجب ماده واحده‌ی قانون، اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی مصوب هیأت وزیران در سال ۱۳۷۸، شرکت‌هایی که در کشور محل ثبت خود قانونی شناخته می‌شوند، مشروط به عمل متقابل از سوی کشور متبوع ‌می‌توانند در زمینه‌هایی که توسط دولت ایران تعیین می‌شود در چهارچوب قوانین و مقررات کشور به ثبت شعبه یا نمایندگی خود ‌اقدام کنند، یعنی اگر در کشور متبوعِ شرکت خارجی، شعب یا شرکت‌های ایرانی به ثبت برسند، آن شرکت‌ها نیز می‌توانند نسبت به شعبه یا نمایندگی شرکت خود در ایران اقدام نماید.


http://www.isna.ir