اخبار

سورتسی، جزیره ای که تازه به دنیا آمده است!

سورتسی، جزیره ای که تازه به دنیا آمده است!

در ۳۰ کیلومتری جنوب ساحل ایسلند، یکی از جوان ترین جزیره های جهان،به نام جزیره سورتسی واقع شده است، جزیره ای که توریست ها برا ی دیدنش به کشور ایسلند سفر می کنندجزیره سورتسی که تازه ۵۰ سال است که به دنیا آمده است، یکی از نوپاترین جزایر جهان محسوب می شود و مانند دیگر جزیره های دنیا، سورتسی هم در اثر فوران های آتشفشانی در زیر آب به وجود آمده است، فوران هایی که در عمق ۱۳۰ متری دریا اتفاق افتاده است. این فوران آتشفشانی در روز ۱۴ نوامبر سال ۱۹۶۳ اتفاق افتاد و بعد از آن بود که سورتسی به صورت رسمی متولد شد! و جالب است بدانید که این تولد را ماهیگیرانی که در دور و اطراف این جزیره روی آب بوده اند به چشم دیده اند، آن ها می گویند که ناگهان دود سیاه رنگی را دیده اند که از دور دست ها به هوا رفته است، کاپیتان کشتی هم اول تصور می کند که قایقی آتش گرفته است و این دود مربوط به آن است و بنابراین دستور داد تا آن موضوع را بررسی کنند.در دنیا مرگ و میرهای زیادی اتفاق می افتد، افراد زیادی به دنیا می آیند و خیلی ها هم از این دنیا می روند اما این اتفاق فقط منحصر به انسان ها نیست، موجودات دیگر هم مثل حیوانات این پدیده را تجربه می کنند و این چرخه همچنان ادامه دارد… جالب است بدانید که حتی موجودیت های غیر زنده هم شامل این پدیده می شوند که مثلا جزیره ها از جمله ی آن ها هستند! در ۳۰ کیلومتری جنوب ساحل ایسلند، یکی از جوان ترین جزیره های جهان به نام جزیره سورتسی واقع شده است، جزیره ای که توریست ها برا ی دیدنش به کشور ایسلند سفر می کنندجزیره سورتسی که تازه ۵۰ سال است که به دنیا آمده است، یکی از نوپاترین جزایر جهان محسوب می شود و مانند دیگر جزیره های دنیا، سورتسی هم در اثر فوران های آتشفشانی در زیر آب به وجود آمده است، فوران هایی که در عمق ۱۳۰ متری دریا اتفاق افتاده است. این فوران آتشفشانی در روز ۱۴ نوامبر سال ۱۹۶۳ اتفاق افتاد و بعد از آن بود که سورتسی به صورت رسمی متولد شد! و جالب است بدانید که این تولد را ماهیگیرانی که در دور و اطراف این جزیره روی آب بوده اند به چشم دیده اند آن ها می گویند که ناگهان دود سیاه رنگی را دیده اند که از دور دست ها به هوا رفته است، کاپیتان کشتی هم اول تصور می کند که قایقی آتش گرفته است و این دود مربوط به آن است و بنابراین دستور می دهد تا آن موضوع را بررسی کنند.افرادی که برای بررسی این موضوع به نزدیکی این منطقه رفته بودند در عوض قایق سوخته و آتش گرفته، با یک جزیره ی تازه متولد شده روبر شدند، جزیره ای که ۵۰۰ متر طول داشت و ارتفاع آن به بیشتر از ۴۵ متر می رسید. بعدها تصمیم گرفه شد،تا نام این جزیره از روی نام یکی از افراد اساطیری فرهنگاشان به نام سورتور گرفته شود و به همین دلیل این جزیره به نام جزیره سورتسی نام گذاری شد.

قطر ایرویز، بهترین ایرلاین سال 2017

قطر ایرویز، بهترین ایرلاین سال 2017

شرکت هواپیمایی قطر با کنار زدن رقیب اماراتی خود،یعنی شرکت «امارات» امسال رتبه اول 100 شرکت برتر هواپیمایی جهان را به خود اختصاص داده است. این خبر در نمایشگاه هوایی پاریس و در جریان مراسم جوایز برترین خطوط هواپیمایی جهان،در سال ۲۰۱۷ اعلام شد که که شرکت «اسکای‌ترکس» آن برگزار کرده است. موسسه بریتانیایی اسکای‌ترکس،که به بررسی و رتبه‌بندی خطوط هواپیمایی جهان می‌پردازد، هر سال در مراسمی بهترین‌ها را در این زمینه معرفی می‌کند. بهترین خطوط هواپیمایی جهان: 1- قطر 2-سنگاپور 3- آنا ال نبپون ژاپن 4- امارات 100- مکزیک

 اقتصاد توریسم در ۱۷ شهر اروپایی

اقتصاد توریسم در ۱۷ شهر اروپایی

بیش از ۲۵ سال است که شورای جهانی سفر و گردشگری،دست به ارزیابی آثار اقتصادی و اشتغال سفر و گردشگری در سطوح کشوری و منطقه ای می زند. این اطلاعات برای تصمیم گیران درون دولت ها، بانک های سرمایه گذاری، تحقیقات آکادمیک و سازمان های چندجانبه در سراسر جهان و به خصوص در ۱۸۵ کشوری که گزارش های مفصلی برای آنها تهیه می شود، منبعی کلیدی محسوب می شوند. گزارش اخیر شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC)،درصدد آن است که یک ارزیابی مناسب از تاثیر اقتصادی و اشتغال بخش سفر و گردشگری در شهرها ارائه دهد. رشد آینده و موفقیت این بخش نیازمند تشخیص و نظارت بر روندهایی است که بر عادات سفرهای آینده حکمفرما هستند. به طور کلی برآوردها نشان می دهد ۱۰ درصد از فعالیت اقتصادی جهان و ۲۹۲ میلیون فرصت شغلی در دنیا به بخش توریسم اختصاص دارد،که حدود ۱/ ۰ از اشتغال جهانی را تشکیل می دهد. طبق گزارش های سازمان ملل، جمعیت شهری جهان به سرعت از ۷۴۶ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰ به بیش از ۴ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۶ رسیده و امروزه بیش از ۵/ ۵۴ درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند. انتظار می رود این نسبت تا سال ۲۰۵۰ افزایش یافته و به ۶۰ درصد برسد. تعداد کل گردشگران جهان نیز،تا سال ۲۰۳۰ افزایش یافته و به ۸/ ۱ میلیارد نفر خواهد رسید. از سوی دیگر، تعداد گردشگران داخلی نیز به میلیاردها نفر می رسد. مشخص است که سهم شهرها از این میان چه اندازه مهم است و درک نرخ و تمرکز توریسم شهری در مقایسه با رشد گردشگری کشور برای سیاست گذاران مساله مهمی خواهد بود. با هرچه بیشتر شهرنشین شدن جهان، نیاز به مدیریت این رشد و برنامه ریزی موثر برای آن بیشتر می شود. یک شهر موفق شهری است که در آن کسب و کار، زیرساخت، منابع و محیط، مشاغلی مناسب را برآورده کرده، همچنین از حمایت موثر دولت نیز برخوردار باشند.

وای فای پرسرعت در پروازهای امارات و کاتای پاسیفیک

وای فای پرسرعت در پروازهای امارات و کاتای پاسیفیک

دو شرکت هواپیمایی امارات و کاتای پاسیفیک قصد دارند که ارائه‌ی وای‌فای پرسرعت را به خدمات‌شان اضافه کنند. هواپیمایی‌های امارات و کاتای پاسیفیک،در حال حرکت به سمت سرویس‌های ماهواره‌ای پرسرعت‌تر هستند. امروز دو ایرلاین اعلام کرده‌اند که قصد ارتقای سرویس وای‌فای خود را دارند. گروه کاتای پاسیفیک تکنولوژی پهن‌باند ماهواره‌ای GoGo 2KU را تدارک دیده است که از سال ۲۰۱۸ آغاز به کار می‌کند و امارات نیز با شرکت تالس قرارداد بسته تا در سال ۲۰۲۰ قابلیت اتصال 50Mpbs را به ناوگان بوئینگ 777X بیاورد. تعداد زیادی از شرکت‌های هواپیمایی به این نتیجه رسیده‌اند که ارتقای اینترنت بی‌سیم، باعث جذب مشتری می‌شود. سال گذشته، امریکن ایرلاینز بخشی از سرویس اینترنت GoGo خود را با تکنولوژی ماهواره‌ای ViaSat جایگزین کرد و اوایل امسال نیز جت‌بلو، شروع به ارائه‌ی وای‌فای رایگان به مسافران خود نمود. در ماه سپتامبر، هواپیمایی دلتا، واتزاپ را به مجموعه‌ی سرویس‌های پیام‌رسان خود که شامل فیسبوک مسنجر و آی‌مسیج می‌شد، اضافه کرد. مسافران می‌توانند به‌طور رایگان از این برنامه‌‌ها در پروازهای دارای وای‌فای استفاده کنند. کاتای پاسیفیک سرویس GoGo 2Ku را،در هواپیماهای ایرباس A330 و بوئینگ ۷۷۷ نصب خواهد کرد. اما به‌روزرسانی سرویس‌های خطوط هوایی امارات،اندکی بیشتر طول خواهد کشید.

 مرمت اضطراری بناهای تاریخی آسیب‌دیده از زلزله‌ آغاز می شود

مرمت اضطراری بناهای تاریخی آسیب‌دیده از زلزله‌ آغاز می شود

معاون میراث‌فرهنگی، کشور با سفر به استان کرمانشاه از آثار تاریخی آسیب‌دیده در شهرستان‌های سرپل ذهاب و قصر شیرین بازدید کرد و دستور مرمت اضطراری بناهای آسیب دیده را داد. محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی کشور با همراهی جلیل بالایی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه از آثار تاریخی شهرستان سرپل‌ذهاب و قصر شیرین که در زلزله هفته گذشته آسیب دیده‌اند بازدید کرد. معاون میراث‌فرهنگی، از اثر تاریخی طاق‌گرا در ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل‌ذهاب، مسجد عبدالله ابن عمر و مقبره ابودجانه در شهرستان دالاهو، عمارت خسرو و چهارقاپی قصرشیرین و نقش آنوبانی نی در سرپل ذهاب بازدید کرد. طالبیان در حاشیه بازدید از آثار تاریخی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، در شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین گفت: برآوردها و مستندسازی که در استان و از سوی همکاران ما در اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان انجام شده است تا حدود زیادی دقیق بوده و ما با هدف برنامه‌ریزی برای انجام فوری مرمت و حفاظت اضطراری به این منطقه سفر کرده‌ایم. او تصریح کرد: حفاظت و مرمت اضطراری بناهای آسیب‌دیده هرچه زودتر با تجهیز کارگاه‌ها و تشکیل تیم مرمت آغاز می‌شود، البته برنامه دقیق مرمت باید پس از تصویب در شورای فنی سازمان میراث‌فرهنگی شروع شود، اما تیم‌های مرمت اضطراری از فردا دوشنبه (۲۹ آبان) وارد فاز اجرایی می‌شوند، خوشبختانه استادکاران شاخصی در حوزه مرمت آثار تاریخی در استان وجود دارند و همچنین از افراد محلی هم می‌توان برای مرمت آثار تاریخی استفاده کرد که این امر منجر به اشتغال‌زایی هم می‌شود. طالبیان با اشاره به ضرورت مرمت اضطراری و حفظ آثار تاریخی ادامه داد: این آثار تاریخی به‌لحاظ هویتی برای منطقه بسیار مهم است، برخی از بناها مشکلاتی دارند که اگر به فوریت رسیدگی نشود ممکن است در پس‌لرزه‌ها وضعیت بدتری پیدا کنند. او اضافه کرد: به‌طور کلی زلزله تخریب اساسی نداشته است و به‌غیر از دو مجموعه تاریخی، وضعیت سایر آثار بغرنج نیست و می‌توان با مرمت جزئی آثار تاریخی را به وضعیت قبل بازگرداند. معاون میراث‌فرهنگی افزود: بازدید ما از شهرستان دالاهو شروع شد، اثر تاریخی طاق‌گرا خوشبختانه آسیب ندیده است و سالم است فقط سنگ‌هایی که از کوه‌ها ریخته است منجر به تخریب دیواره جاده منتهی به طاق‌گرا شده است، این جاده نیازمند بازسازی است که با همکاری اداره راه استان باید نسبت به این کار اقدام شود. او تصریح کرد: بنای زیج منیژه در شهرستان سرپل‌ذهاب ،دیگر اثر تاریخی بود که بازدید کردیم، دیواره‌ها و طاق‌های ضلع جنوبی این اثر تاریخی در اثر زلزله آسیب دیده است و در کل می‌توان آسیب این اثر تاریخی را ۵درصد عنوان کرد که امکان مرمت سریع این اثر وجود دارد.

ساحل کالیفرنیا پس از ۱۰۰ سال به روی مردم باز می‌شود

ساحل کالیفرنیا پس از ۱۰۰ سال به روی مردم باز می‌شود

کالیفرنیا دارای سواحل خصوصی بسیاری است که یکی از آن‌ها پس از ۱۰۰ سال در اختیار عموم قرار گرفته است. چیزهای زیادی هستند که باعث شهرت کالیفرنیا می‌شوند، اما سواحل زیبا در صدر این فهرست قرار دارند. تمام ساحل،با خطوط شگفت‌انگیزی که شن‌ها ایجاد کرده‌اند، نقاشی شده، اما گویا تمام این سواحل در دسترس عموم نیستند. در حقیقت، دولت برای مدت طولانی مشغول تلاش بوده تا بتواند برخی از مناطق ساحلی را از یک درصد جمعیت ثروتمند پس بگیرد و آن‌ها را در اختیار عموم قرار دهد. خوشبختانه به تازگی یک ساحل دیگر نیز به این فهرست اضافه شده است. یک ملک ساحلی خصوصی که در گذشته به بیکسبی رنچ (Bixby Ranch) شهرت داشت، پس از اینکه مالکانش بدون داشتن مجوزهای لازم،در آن ساخت و ساز انجام دادند، دوباره به بخش سانتا باربارا انتقال پیدا کرده است. پس از به توافق رسیدن، این ساحل ۱۴/۵ هکتاری که ۱/۶ کیلومتر طول دارد (و به مدت ۱۰۰ سال خارج از دسترس بوده است) به عنوان ضمیمه به ساحل جالاما (Jalama)، مقصد محبوب موج‌سواری و ماهیگیری، اضافه خواهد شد. با وجود اینکه هنوز تاریخ مشخصی برای بازگشایی ساحل اعلام نشده، اما می‌توان از طریق جاده‌ای کوچک در بزرگراه شماره ۱، حدودا ۲۴۱ کیلومتری شمال لس‌آنجلس (در انتهای جنوبی واندنبرگ ایر فورس Vandenberg Air Force) به آنجا رفت. برای کسانی که قصد گذراندن شب در این مکان را دارند، اردوگاه، کلبه به علاوه‌ی یک بازار و کبابی کوچک در نظر گرفته شده است.

وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی به همدان می آیند

وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی به همدان می آیند

شهر همدان در سال ۲۰۱۸ به عنوان «پایتخت گردشگری آسیا» انتخاب شده است، در همین راستا وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی به همدان می آیند. "مدیرکل میراث فرهنگی همدان" به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ، علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان بیان کرد: «در اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی، پیشنهاد انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه شد که مورد موافقت اعضای این اجلاس قرار گرفت و نیمه دوم ژانویه ۲۰۱۸ (دو ماه و نیم دیگر) با حضور وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی مراسم افتتاحیه این رویداد بین المللی در همدان برگزار خواهد شد.» او تصریح کرد: «پیش تر نیز همدان به عنوان میزبان نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری انتخاب شده که پاییز سال آینده استان همدان میزبان این رویداد بین المللی با حضور۵۰۰ عضو از ۱۴۶ کشور دنیا نیز خواهد بود.» مالمیر با تشریح سوابق فرهنگی تاریخی این استان و جاذبه های گردشگری و ظرفیت های بی نظیر همدان در حوزه هایی مانند گردشگری زمستانی تصریح کرد: «برگزاری رویدادهای بین المللی می تواند نقش مهمی در معرفی ظرفیت ها و فرصت های گردشگری استان همدان به عنوان یکی از کهن ترین استان های کشور داشته باشد.» او افزود: «همدان با دارا بودن آثار فرهنگی تاریخی بی نظیر همچون هگمتانه و ظرفیت های گردشگری خصوصا گردشگری طبیعی می تواند میزبان شایسته ای برای رویدادهای بین المللی باشد.» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان یادآور شد: «تأمین زیرساخت ها، افزایش جذب گردشگر خارجی و رونق صنایع دستی مهم ترین اهداف این اداره کل در سال ۲۰۱۸ و هم زمان با برگزاری این رویداد بین المللی است تا از این طریق بتوانیم سهم بیشتری از بازارهای بین المللی گردشگری کسب کنیم.» او همچنین به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد و افزود: «تصمیم گیران انتخاب این دو شهر به این دو عنوان با هم متفاوت هستند، اما نتایج انتخاب به عنوان میزبان یک رویداد بین المللی برای هر دو شهر مشترک است و همان گونه که باید از فرصت تبریز ۲۰۱۸ استفاده کنیم باید بتوانیم با برنامه ریزی ها مدون و مناسب از فرصت انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا استفاده کرد چراکه هرچه تعداد شهرهای ما برای میزبانی از رویدادهای بین المللی در حوزه گردشگری بیشتر باشد شاهد معرفی ظرفیت های مختلف کشورمان در این حوزه هستیم.»

رئیس جمهوری فرانسه: مایلیم با تهران مذاکره کنیم

رئیس جمهوری فرانسه: مایلیم با تهران مذاکره کنیم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه سیاست‌های منطقه ای ایران را مورد انتقاد قرار داد. وی ابراز امیدواری کرد که تهران رفتار «کمتر تهاجمی» در منطقه داشته باشد و سیاست‌ موشکی خود را شفاف‌تر کند. رئیس جمهوری فرانسه در عین حال تاکید کرد که ایران «یک قدرت است و دوست داریم با تهران مذاکره کنیم و گفتگوها را ادامه دهیم.» آقای ماکرون در بخش دیگری از سخنانش گفت که فرانسه «متحدان ممتاز و شرکای استراتژیکی داریم اما این مانع گفتگو با سایرین نمی‌شود.» رئیس جمهوری فرانسه که برای شرکت در یک نشست اروپایی در سوئد بسر می‌برد تاکید کرد که «حفظ آرامش به نفع همه» است. وی تاکید کرد که سیاست خارجی فرانسه بر همین مبنا پایه گذاری شده و انتقاد اخیر تهران از پاریس «سوء تفاهم» است. روابط تهران و پاریس در روزهای اخیر به دلیل موضع‌گیری‌های مقامات فرانسه درباره سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران دچار تنش شده است. پیش از این ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه در سفر به عربستان نسبت به سیاست‌های ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار مذاکره با تهران درباره برنامه موشکی شده بود. همزمان تهران مواضع فرانسه در قبال سیاست‌های موشکی و منطقه‌ای ایران را مورد انتقاد قرار داده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، فرانسه را به نادیده گرفتن واقعیات موجود در منطقه متهم کرد و گفت که “این سخنان «تحت تأثیر القائات مقامات متوهم و جنگ افروز سعودی» است.

راه اندازی فاز دوم قطار گردشگری خوزستان

راه اندازی فاز دوم قطار گردشگری خوزستان

در جلسه‌ای که سه شنبه ۲۳ آبان ماه در دفتر مدیرکل محترم راه آهن جنوب با حضور مدیر کل و معاون مسافری راه آهن و مدیر انجمن سفیران گردشگری خوزستان صورت گرفت؛ صحبت‌های نهایی در خصوص نحوه چگونگی اجرا و تعیین نهایی مسیرهای قطار گردشگری تبادل نظر شد. عبدالکریم درویش‌زاده با اعلام حمایت و همکاری در اجرای طرح قطار گردشگری در پاییز امسال که برای اولین بار نوروز ۹۶ توسط شرکت پارسیاد سامان و انجمن سفیران گردشگری خوزستان، با حمایت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد؛ افزود: راه‌آهن منطقه جنوب آماده هرگونه همکاری و کمک به بخش خصوصی در تسهیل روند اجرای پروژه قطار گردشگری است. زیبا راکی، مدیر انجمن سفیران گردشگری خوزستان در این خصوص اعلام کرد: برقراری مجدد این قطار پس از نوروز ٩۶ به درخواست این انجمن و با حمایت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های بسیار زیاد مدیر کل محترم راه‌آهن منطقه جنوب و راهنمایی‌های ایشان از آذرماه سال جاری در پنج‌شنبه و جمعه‌های هر هفته به‌صورت تورهای یک‌روزه برقرار خواهد شد. راکی تصریح کرد: برقراری قطار گردشگری، کارآفرینی در گردشگری است. از مزایای قابل توجه اجرای طرح مذکور احیای جوامع محلی تشویق عموم به بازدید از اماکن باستانی و محوطه‌های تاریخی، رونق گردشگری، درآمدزایی و اشتغال در بخش گردشگری ریلی است. مدیر انجمن سفیران گردشگری خوزستان در پایان افزود: در روزهای آتی جلساتی با حضور مدیر کل محترم منطقه زاگرس و همکاران ایشان نیز که در جریان راه‌اندازی قطار گردشگری نوروز ٩۶ نیز بسیار یاری‌گر پروژه قطار گردشگری بودند، نیز خواهیم داشت.

ترغیب گردشگران ترکیه برای سفر به ایران

ترغیب گردشگران ترکیه برای سفر به ایران

سرکنسول سفارت ترکیه در مشهد گفت: کنسولگری ترکیه تلاش می‌‎کند با ایجاد بستر مناسب برای جذب گردشگران به ایران نوعی تعادل در این بخش برقرار کند تا گردشگران بیشتری برای سفر به ایران ترغیب شوند. به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری خراسان رضوی، محمت دوغان سرکنسول ترکیه در مشهد بیان کرد: سالانه دومیلیون نفر از مردم ایران از مناطق مختلف فرهنگی، تاریخی و گردشگری ترکیه بازدید می‌کنند و سهم گردشگران ترکیه‌ای در بازدید از اماکن مشابه در ایران تا 250هزار نفر است. او افزود: از این رو کنسولگری ترکیه تلاش می‌کند با معرفی و ایجاد بستر مناسب برای جذب بیشتر گردشگران به ایران،نوعی تعادل در این بخش برقرار کند تا گردشگران بیشتری از ترکیه برای سفر به ایران ترغیب شوند. سرکنسول ترکیه در مشهد،همچنین قنات جهانی قصبه گناباد را ظرفیتی مهم برای توسعه گردشگری منطقه ای و بین‌المللی توصیف کرد وافزود: شناخت گردشگران ترکیه‌ای نسبت به هویت و اصالت این قنات باید افزایش یابد. او گفت: توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین ایران و ترکیه مورد توجه خاص کنسولگری ترکیه در مشهد قرار دارد و با این هدف چندی پیش هیئت اقتصادی از مشهد به استانبول،و از استانبول به مشهد سفر کرده و سرمایه‌گذاران با ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور آشنا شدند. دوغان،هدف از سفر و بازدیدهای خود را از مناطق مختلف گستره منطقه‌ای کنسولگری ترکیه در مشهد بررسی و آشنایی با ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی و گردشگری این نقاط و انتقال آن به سرمایه گذاران و گردشگران ترک اعلام کرد.

ثبت سه رشته صنایع دستی بومی لرستان در فهرست ملی میراث فرهنگی

ثبت سه رشته صنایع دستی بومی لرستان در فهرست ملی میراث فرهنگی

خرم آباد ایرنا- مدیرکل مراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: سه رشته صنایع دستی بومی این استان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شده است. به گزارش ایرنا غلامرضا سلیمانی ،روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با پیگیریهای صورت گرفته هنر ساخت رشته های چیت بافی،سله بافی(سبدبافی) و بوریا بافی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است. وی بیان کرد: با ثبت این آثار تعداد اثرهای ثبت شده لرستان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به 26 مورد رسیده است. سلیمانی ادامه داد: مقدمات ثبت هنر ساخت سیاه چادر و ماشته بافی هم در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان برای مطرح شدن در شورای ثبت میراث فرهنگی ،ناملوس کشور قرار دارد. بیش از پنج هزار اثر تاریخی و فرهنگی در لرستان وجود دارد که 2 هزار و 300 مورد از آنها ثبت ملی شده اند.

توفیق دبی در برنامه‌های مشوق گردشگری

توفیق دبی در برنامه‌های مشوق گردشگری

جاذبه‌های توریستی شناخته شده امارات تا پایان ماه نهم سال ۲۰۱۷ آمارهای خوبی را به ثبت رساند و توانست از برنامه‌های مشوق خود جواب بگیرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، دبی عملکرد قوی خود در سال ۲۰۱۷ را حفظ کرده و به نظر می رسد یک سال رکوردشکن دیگر را هم از نظر تعداد توریست‌ها به ثبت برساند. با توجه به جدیدترین داده‌های منتشرشده توسط وزارت توریسم و بازاریابی تجاری دبی، روی هم رفته ۱۱.۵۸ میلیون بازدیدکننده شبانه بین‌المللی طی ۹ ماه اولیه سال ۲۰۱۷ وارد این شهر شدند. این نشان دهنده رشدی ۷.۵ درصدی نسبت به بازده مشابه سال گذشته است و قدرت صنعت توریسم امارات و جذبه رو به رشد دبی به‌عنوان یک مقصد منتخب توریسم جهانی را به نمایش می‌گذارد. هند رتبه اول را در لیست بازارهای منبع توریسم داخلی حفظ کرد. چیزی نزدیک به ۱.۵ میلیون توریست هندی بین ماه‌های ژانویه و سپتامبر وارد دبی شدند و به این ترتیب رشد چشمگیر ۲۰ درصدی نسبت به بازه مشابه سال گذشته را به ثبت رساندند. این نتایج نشان دهنده بهره‌وری بالای فعالیت‌های تبلیغاتی نوآورانه ای بود که توسط سازمان توریسم دبی انجام شد، از جمله همکاری‌های بسیار موفقی که با ابرستاره‌هالیوودی شاهرخ خان صورت گرفت. عربستان سعودی و بریتانیا هم،موقعیت‌های خود به عنوان دومین و سومین تامین کنندگان گردشگران ورودی به دوبی را حفظ کردند. روی هم رفته ۱.۲۵۰ میلیون مسافر سعودی و ۹۰۵ هزار توریست بریتانیایی در ۹ ماه اول ۲۰۱۷ وارد دبی شدند. میزان توریست‌های ورودی عربستان نسبت به سال ۲۰۱۶ کمی کاهش پیدا کرد که حاکی از چالش‌های اقتصادی ادامه دار عربستان است.

2018، آغاز راهی پرثمر برای گردشگری همدان

2018، آغاز راهی پرثمر برای گردشگری همدان

استان همدان، که در دامان کوه الوند پهنه گسترانیده با تمدن سه هزار ساله از کهن‌ ترین شهرهای جهان و پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، در دوران مادها بوده‌ است که به واسطه دارا بودن بیش از یکهزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری در سال 85 با مصوبه مجلس شورای اسلامی، به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی شد. این استان با دارا بودن آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی همچون تپه هگمتانه، کتیبه های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان و جاذبه های طبیعی همچون غار علیصدر هم‌ اکنون به عنوان پنجمین شهر گردشگری کشور شناخته می‌ شود. بهره مندی از این گونه آثار تاریخی و در کنار آن مزیت متمایزی همچون غار علیصدر به عنوان بزرگترین و شگفت انگیزترین غار آبی قابل قایقرانی جهان و ارائه طرح های نوآورانه این استان در حوزه گردشگری، موجب جلب نظر اعضای سازمان توریسم جهانی و عضویت شرکت سیاحتی علیصدر به عنوان متولی غار علیصدر در هیات رئیسه این سازمان شد و با این اتفاق این شرکت به عنوان نماینده ایران، یک کرسی از 12 کرسی هیات رئیسه سازمان جهانی توریسم را به خود اختصاص داد. پس از این عضویت که برای نخستین بار برای ایران رخ داد، مهرماه سال گذشته در نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری در ارمنستان، همدان پیگیری های خود را برای گرفتن میزبانی این اجلاس آغاز و اعضای گروه اعزامی از شرکت سیاحتی علیصدر در این نشست از فرصت خود برای پخش فیلم معرفی ایران، همدان و غار منحصر‌ به ‌فرد علیصدر، استفاده کردند که این گزارش با استقبال و تشویق حاضران مواجه شد.

 رسانه های دیجیتال، راه گردشگری را هموار می کنند

رسانه های دیجیتال، راه گردشگری را هموار می کنند

گردشگری امروزه به یکی از پردرآمدترین و در عین حال اشتغالزاترین صنعت در جهان تبدیل شده که با ورود رسانه های دیجیتال به این عرصه، رشد این صنعت افزون تر شده اما همه کشورها با توجه به داشته های گردشگری خود، بطور یکسان از این صنعت بهره نمی برند. اگر بخواهیم کشورهای جهان را از نظر ظرفیت های گردشگری تقسیم کنیم می توانیم به سه دسته از کشورها در این خصوص اشاره کنیم. نخست کشورهایی که هیج اثر تاریخی و باستانی و طبیعی ندارند. دوم کشورهایی که به طور نسبی از این آثار برخوردارند و سوم کشورهایی که از ظرفیت های گردشگری خوبی برخوردارند. ایران از نظر داشته های گردشگری در ردیف سوم این تقسیم بندی قرار دارد یعنی از ظرفیت های گردشگری خوبی برخوردار است اما بدلیل ضعف تبلیغات و مدیریت،نتوانسته از داشته های خود در این زمینه بدرستی استفاده کند. اما یک تفاوت اساسی بین برخی کشورهای ردیف نخست و دوم با کشور ما وجود دارد و آن این است که تعدادی از همین کشورها با اینکه از بضاعت گردشگری برخوردار نیستند یا اندک بهره مندند، از نظر در آمد و اشتغال در بخش گردشگری بهتر از ما عمل کردند. ایجاد اماکن گردشگری، رسیدگی به زیرساخت های گردشگری مثل راه، حمل و نقل و هتل از جمله اقدامات این کشورها برای جذب توریسم بوده است. ایران برای رشد گردشگری،ضمن اینکه باید رسیدگی به زیرساخت های گردشگری را مورد توجه قرار دهد باید از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه نیز بهره گیری کند. در بحث گردشگری باید از همه امکانات و ابزارها،از جمله رسانه های دیجیتال استفاده کنیم تا به نقطه مطلوب برسیم. صنعت گردشگری تا حدودی زیادی به تبلیغات متکی است و رسانه های دیجیتال اکنون بهترین ابزار برای این اطلاع رسانی هستند. محصولات و تولیدات این رسانه ها قابل دسترسی همه افراد در سطح دنیا هست بنابر این با استفاده از این ابزار می توان با کمترین زمان و هزینه، بیشترین سود و منفعت را نصیب جامعه کرد.

 از کابین های جدید فرست کلاس هواپیمایی امارات رونمایی شد

از کابین های جدید فرست کلاس هواپیمایی امارات رونمایی شد

شرکت هواپیمایی امارات همیشه یکی از برترین و پیشروترین ایرلاین های جهان بوده است که حالا از سوییت های درجه یک ناوگان هوایی بویینگ 777 خود رونمایی می کند. این سوییت ها شامل کابین های 37 متر مربعی می شود که آنها را " تغییردهنده بازی " می خوانند. کابین های جدید بسیار اختصاصی هستند و تلویزیون 32 اینچ ، سیستم تغییر نور و غذاخوری شیک و راحت نیز دارند. این کابین ها درهای کشویی دارند،تا فضای بیشتری در کابین ایجاد شود ، کابین هایی که در قسمت وسط قرار می گیرند و شانس تماشای آسمان از پنجره هواپیما را ندارند هم احساس تنهایی نخواهند کرد چرا که برای آنها پنجره های مجازی در نظر گرفته شده است که به آنها این امکان را می دهد دقیقا همان تصاویری که کابین های کناری از پنجره هواپیما می بینند را تماشا کنند. همه چیز در این کابین ها به صورت وایرلس کنترل می شود ، یک کمد شخصی برای قرار گرفتن وسایل نیز برایشان وجود خواهد داشت. شدت نور کابین و درجه دمای آن نیز از طریق کنترلی که در کابین قرار می گیرد قابل تغییر است. مسافران می توانند از طریق تماس ویدیویی با خدمه هواپیما در ارتباط باشند و درخواست خود را بدون اینکه از جایشان بلند شوند به آنها بدهند ، خدمه نیز نیازها و مایحتاج مسافر را از یک پنجره که مخصوص این کار در نظر گرفته شده است بدون اینکه برای مسافر مزاحمتی ایجاد کنند به داخل کابین ارسال می کنند. علاوه بر اینها ، صندلی های چرمی کاملا مسطح این کابین ها قابلیت قرار گرفتن در "جاذبه صفر" را دارند ، علاوه بر اینها،امکان تغییر در دهها زاویه مختلف دیگر وجود دارد. سخنگوی این ایرلاین در این بار می گوید صندلی های کابین های فرست کلس هواپیمایی امارات از مرسدس بنز کلاس S الهام گرفته است و صندلی های جاذبه صفر آن نیز بر اساس تکنولوژی ناسا طراحی شده اند. سفر در این سوییت های لوکس و راحت حدود 7000 پوند هزینه خواهد داشت.

بونگو شهری گردشگری مذهبی اعلام شد

بونگو شهری گردشگری مذهبی اعلام شد

استان (گورنتالو)، (Gorontalo) که در اندونزی قرار دارد، محل جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. یکی از این جاذبه‌ها دهکده‌‍‌ی (بونگو)، (Bongo) است. این دهکده‌ی گردشگری و مذهبی در منطقه‌ی (باتودا پاناتی )، (Batudaa Pantai) واقع شده است. این محل به خاطر جشن مولود نبی محمد معروف است. در ۱۶ اکتبر، نمایندگان سفارت‌های ۱۰ کشور خارجی که عضو مدرسه دیپلماتیک ارشد وزارت امور خارجه (Sesparlu ) بودند و شامل میانمار، استرالیا، مکزیک، چین و برزیل می‌شدند، در این جشن شرکت کردند. رئیس (Sesparlu)، آقای (ادو مانوهوتو)،در این باره می‌گوید: ما مناطقی را که آداب و رسوم خاص خود را دارد انتخاب می‌کنیم،و همچنین سعی داریم این مناطق را به جهانیان نیز معرفی کنیم. ادو امیدوار است که مناطقی مانند دهکده‌ی بونگو تبدیل به جاذبه‌ی گردشگری شوند.

 بیش از 320 هزار گردشگر ایرانی طی امسال به جمهوری آذربایجان سفر کردند

بیش از 320 هزار گردشگر ایرانی طی امسال به جمهوری آذربایجان سفر کردند

وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان،در گزارشی اعلام کرد: در 10 ماه نخست سال 2017 میلادی،320 هزار و 904 گردشگر ایرانی به این کشور سفر کردند،که نسبت به مدت مشابه سال پیش 115 هزار و 782 نفر بیشتر بوده است. به نقل از سایت رسمی این وزارت خانه،در مجموع طی 10 ماهه نخست سال جاری میلادی، دو میلیون و 276 هزار 604 نفر از اتباع خارجی از جمهوری آذربایجان دیدن کردند که 727 هزار و 577 نفر از روسیه ، 439 هزار و 305 نفر از گرجستان، 320 هزار و 904 از ایران، 249 هزار و 210 نفر از ترکیه، 81 هزار و 724 تن از امارات متحده عربی، 54 هزار و 242 نفر از عراق ، 49 هزار و 809 نفر از اوکراین ، 31 هزار و 821 نفر از عربستان و نیز 321 هزار و 994 نفر از شهروندان دیگر کشورهای خارجی بودند. بنا به این گزارش، شهروندان کشورهای خارجی،بیشتر در ماه تابستانی جولای به جمهوری آذربایجان سفر کردند که تعداد آنها در این دوره 313 هزار و 515 نفر بوده است. بدین ترتیب در 10 ماه سال جاری اتباع روسیه ، گرجستان ، ایران و ترکیه بیشتر از همه به جمهوری آذربایجان سفر کردند و سهم این کشورها در کل تعداد سفر شهروندان خارجی به جمهوری آذربایجان به ترتیب 31.9 ، 19.2 ، 14 . 10.9 درصد تشکیل داده است . در ده ماه سال 2016 میلادی،در مجموع یک میلیون و 894 هزار و 707 نفر از شهروندان خارجی به جمهوری آذربایجان سفر کردند و در سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه یک سال قبل 381 هزار و 807 نفر تبعه خارجی ( 20.1 درصد) بیشتربه جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

 مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و اکو برای ایران فرهنگی

مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و اکو برای ایران فرهنگی

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این نشست که برگزار شد، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی خود را برای پرداخت ۵۰ درصد هزینه‌های طرح‌های مشارکتی، در حوزه ایران فرهنگی براساس برنامه ششم توسعه اعلام کرد. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام آمادگی در راستای جلب مشارکت‌های پژوهشی در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی مانند باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و غیره در داخل ایران و کشورهای منطقه، از موسسه فرهنگی اکو خواست در زمینه برقراری ارتباط بیشتر با کشورهای منطقه مساعدت، لازم را انجام دهد. تبادل نظر برای اجلاس کتابخانه ملی ایران وتاجیکستان، در ادامه نشست در زمینه برگزاری اجلاس کتابخانه‌های ملی به میزبانی کتابخانه ملی تاجیکستان بحث و تبادل نظر شد. در ادامه نشست پیشنهاد شد موسسه فرهنگی اکو در راستای میزبانی برای برگزاری کارگاه موزه سبز مذاکراتی را با کشورهای عضو این موسسه انجام دهد، این در حالی است که پژوهشگاه برای تامین بخشی از هزینه‌ها و دعوت از اساتید اعلام آمادگی کرد. همچنین پیشنهاد شد، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای معرفی برنامه‌ها و فعالیت‌های خود در جلسه رایزن‌های فرهنگی عضو اکو شرکت داشته باشد، در ادامه نیز در زمینه تبادل کتاب و انتشارات بین پژوهشگاه و اعضا اکو بحث و تبادل نظر شد.

بارگاه بی بی حکیمه قطب گردشگری مذهبی جنوب کشور

بارگاه بی بی حکیمه قطب گردشگری مذهبی جنوب کشور

گچساران - بارگاه نورانی حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) در گچساران به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری مذهبی در جنوب کشور نیازمند توسعه زیرساخت های رفاهی و عمرانی است. با وجود سفر بیش از یک میلیون زائر از سراسر ایران اسلامی و کشورهای خارجی در سال به این مکان مقدس ،کمبود زیرساخت هایی مانند زائرسرا،هتل و رستوران باعث شده گردشگران نتوانند در این مکان اقامت کنند و فرصت ایجاد ده ها شغل نیز از دست می رود. وجود چشمه آب گرم،قرار داشتن شکل منحصر به فرد بقعه متبرکه بی بی حکیمه (س) در دل کوه و اقلیم مفرح این منطقه به ویژه از مهرماه تا اواخر اردیبشت ماه،از جذابیت هایی است که شوق مردم برای بازدید از این مکان را بیشتر کرده است. رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گچساران گفت: 65 میلیارد ریال اعتبار،برای افزایش زیرساخت‌های رفاهی حرم بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) در این شهرستان نیاز است. فرزین بهمنی آزاد افزود: این اعتبار برای ساخت زائرسرا، مجتمع رفاهی خدماتی شامل هتل، رستوران و پارکینگ توقف خودرو،به عنوان ابتدایی‌ترین نیازهای رفاهی زائران در این مکان مقدس است که به دلیل دوردست و سخت گذر بودن منطقه ضروری است. وی اظهار کرد: آیینه کاری صحن اصلی حرم نیز از طرح‌های مورد نیاز برای جذب گردشگر است که 15 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

گسترش زیرساخت های گردشگری در مالدیو

گسترش زیرساخت های گردشگری در مالدیو

دادستان کل مالدیو در کنفرانسی خبری در نشست «بازار سفر جهان» لندن از چند توسعه جدید در صنعت گردشگری این کشور خبر داد. این برنامه های اعلام شده شامل گسترش فرودگاه بین المللی ولانا (Velana) که اخیرا نام آن تغییر کرده، افتتاح پل دوستی چین-مالدیو در ماه جولای سال ۲۰۱۸ و همچنین برنامه های توسعه ای برای ارایه خدمات سلامت در مالدیو می شوند. به گفته محمد آنیل، دادستان کل مالدیو، این خدمات سلامت که در سطح جهانی و درجه یک خواهند بود، در سال ۲۰۱۸ در دسترس صنعت محلی و گردشگری این کشور قرار خواهند گرفت. علاوه بر این، دولت مالدیو می خواهد یک «شهر جوانان» در جزیره هولوماله،که نزدیک پایتخت این کشور واقع است، بسازد. هدف از ساخت این شهر به وجود آوردن امکانات و مشاغل جدید برای نسل های آینده است. این برنامه های توسعه ای جدید می توانند تقاضای رو به افزایش برای گردشگری در این کشور جزیره ای را مورد حمایت قرار دهند. در حال حاضر بریتانیا، یکی از بازارهای اصلی فرستنده گردشگر به مالدیو است و بین ماه های ژانویه و آگوست سال ۲۰۱۷، بیش از ۶۸ هزار گردشگر بریتانیایی از مالدیو بازدید کردند. پل دوستی چین-مالدیو که قرار است در ماه جولای سال ۲۰۱۸ کامل و افتتاح شود، کمک قابل توجهی به زیرساخت های مالدیو می کند. این پل که طول آن ۱.۳۹ کیلومتر و عرض آن ۲۰.۳ متر خواهد بود، لبه شرقی شهر ماله را به گوشه غربی جزیره هولوله، یعنی جایی که فرودگاه بین المللی ولانا واقع شده، متصل می کند.

 زلزله مانع سفر خارجی‌ها به کرمانشاه نشد

زلزله مانع سفر خارجی‌ها به کرمانشاه نشد

زلزله غرب کشور نه تنها گردشگرانی که زمانی به ایران سفر کرده‌اند را به همدردی واداشت، بلکه برخی گردشگران خارجی که برنامه‌ی سفرشان به مقصد کرمانشاه و غرب ایران بود نیز از ادامه این سفر منصرف نشده‌اند. سیدهادی شیرازی، دبیر جامعه تورگردانان ایران،پس از پرس‌وجو از آژانس‌هایی که درحال اجرای تورهای گردشگری در ایران هستند، گزارشی از آخرین وضعیت تورهای گردشگران خارجی در ایران پس از زلزله ۷.۳ ریشتری غرب کشور ارائه کرد و به ایسنا گفت: تا کنون در برنامه سفر گردشگران خارجی،که قصد سفر به ایران را داشته‌اند،تغییری حاصل نشده و تا این لحظه کنسلی گزارش نشده است. با این حال یکی از آژانس‌دارها به ایسنا اطلاع داد که پس از زلزله غرب، یک گروه کوچک از گردشگران چینی که VIP بوده‌اند سفرشان را به ایران کنسل کرده‌اند، اما سفر سایر گروه‌ها به ایران نه تنها همچنان برقرار است و ادامه دارد، که بسیاری از گردشگران و توراپراتورهای خارجی با ارسال پیام‌هایی، با مردم ایران نیز همدردی می‌کنند. شیرازی همچنین از سفر برخی گردشگران خارجی به غرب کشور و کرمانشاه با وجود وقوع زلزله خبر داد و به ایسنا گفت: براساس استعلام گرفته شده از استان کرمانشاه، ظاهرا شرایط عادی‌تر شده و جاده‌ها امکان تردد دارند و آثار تاریخی که معمولا گردشگران خارجی از آن‌ها بازدید می‌کنند مثل طاق بستان و بیستون نیز آسیبی ندیده‌اند، در نتیجه مانعی برای کنسل کردن این تورها وجود ندارد و گردشگرانی که قرار بوده به کرمانشاه سفر کنند بدون تغییر زمان و مکان، برنامه‌ی خود را اجرا می‌کنند. دبیر جامعه تورگردانان ایران،سپس با اشاره به سختی‌های جذب گردشگران خارجی به ایران در شرایط حساس سیاسی حال حاضر، اظهار کرد: این جامعه،با ۱۶۰ توراپراتور و دفتر خدمات مسافرتی که گردشگر خارجی به ایران وارد می‌کنند، در ارتباط است و هیچ انحصاری در این حوزه وجود ندارد، چون همه ما در شرایط سختی کار می‌کنیم و جذب گردشگر در این موقعیت و با وجود این حجم تبلیغات مسموم، واقعا هنر است.

تبریز شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد

تبریز شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد

به گزارش بانکی دات آی آر و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی، که روز سه شنبه در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر، برگزار شد، شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شد. انتخاب شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی از سال 2015 و به پیشنهاد سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری کشورهای اسلامی کلید خورد. این سازمان که با 57 کشور، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است، از تمامی کشورهای عضو درخواست کرد به منظور معرفی شهرهای نمونه گردشگری جهان اسلام، یکی از شهرهای خود را به عنوان نماینده آن کشور معرفی کنند که دو شهر تبریز و یزد با توجه به ظرفیت ها و شرایط مد نظر این سازمان به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند. پیش از این شهرهای قدس و قونیه، به ترتیب به عنوان شهرهای نمونه گردشگری سال های 2015 و 2016 انتخاب شده بود و اجلاس اخیر کارشناسان ارشد گردشگری این سازمان شهرهای مدینه منوره و تبریز ،به عنوان شهرهای نمونه گردشگری برای سال های 2017 و 2018 ،برگزیده شدند. بر اساس آمار، رشد گردشگری داخلی تبریز در سال گذشته 25 درصد و رشد گردشگری خارجی این شهر 35 درصد بوده و وجود آثار تاریخی فرهنگی اسلامی، میزان توسعه یافتگی زیرساخت ها و وجود روستاهای هدف گردشگری از جمله شاخص های انتخاب این شهر به عنوان شهر نمونه گردشگری اعلام شده است. شهر تبریز پیش از این هم در مهرماه امسال با هنر فرش خود در عرصه جهانی درخشید و «شهر جهانی بافت فرش» شد.

غار چال نخجیر، زیباترین غار جهان

غار چال نخجیر، زیباترین غار جهان

غار چال‌نخجیر، از غارهای آهکی و زیبای استان مرکزی است که در سال ۱۳۶۷ در اثر وقوع یک انفجار در نزدیکی دهانه‌ی آن کشف شد. این غار به دلیل قرار داشتن آن در منطقه‌ای به نام «نخجیر» در شمال شرق شهرستان دلیجان به این نام خوانده می‌شود. چال‌نخجیر به منطقه‌ای گود گفته می‌شود که شکارچیان برای اینکه راحت‌تر شکار کنند، حیوانات را به این منطقه فراری می‌دادند. این غار به دوره سوم زمین‌شناسی، متعلق است و در سال ۱۳۸۴ خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۳۸۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. غار چال‌نخجیر از غارهای استان مرکزی ایران است که در راه دلیجان به نراق، در منطقه چال‌نخجیر و در دامنه کوه تخت واقع شده است. این غار از غارهای آهکی و زنده جهان است که دارای قدمتی برابر با تقریبا ۷۰ میلیون سال است. غار در سال ۱۳۶۷ کشف شده است. حرکت گسل معکوسی در منطقه کاستی واران سبب شکل‌گیری غار شده است. این غار از غارهای طبقاتی است که از سه طبقه تشکیل شده است. ۹۵ درصد از دیواره‌های غار با رسوبات آهکی و بقیه با سنگ پوشش داده شده است. دهانه اصلی غار نخجیر دارای ارتفاع بین ۱۰ تا ۴۰ متر و عرض ۱۰ متر است.

گردشگری بزرگ‌ترین ظرفیت مغفول‌مانده مازندران

گردشگری بزرگ‌ترین ظرفیت مغفول‌مانده مازندران

گردشگری ،نیازمند مدیرانی بی‌پروا و توانمند است، مدیرانی که ساختار سنتی را کنار گذاشته و برای رونق و شکوفایی این صنعت، سر از پا نشناسند. مدیرانی که دغدغه و تلاش شبانه‌روزی داشته و از قدرت و توان هماهنگی بسیار بالایی با سایر دستگاه‌های اجرایی برخوردار باشند تا به‌طور مثال، یک سرمایه‌گذار برای گرفتن یک مجوز ساده، ماه‌ها و بلکه سال‌ها، پشت درهای بسته چشم‌انتظار ننشیند! چه‌بسا که بسیاری از سرمایه‌گذاران، نیز در همین انتظارهای بی‌پایان، عطای اخذ مجوز را به لقای آن بخشیدند و رفتند. بهزاد عباسی، کارشناس اقتصادی با اشاره به صنعت گردشگری، گفت: بخش سرمایه‌گذاری، قلب تپنده و موتور محرکه حوزه گردشگری است و ما به مدیران پیشنهاد می‌کنیم تا برای تسهیل و البته تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، به‌جای سفرهای بیهوده و پرهزینه خود به خارج از کشور، از اعزام کارشناسان حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاران به کشورهای پیشرفته استقبال کنند تا ره‌آوردی برای استان داشته باشند.

آثار تاریخی شاخص استان کرمانشاه 20 درصد تخریب شده است

آثار تاریخی شاخص استان کرمانشاه 20 درصد تخریب شده است

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بناهای تاریخی شاخص استان کرمانشاه به طور متوسط ،20 درصد تخریب شده اند. به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی اصغر مونسان درباره شدت آسیب بناهای تاریخی کرمانشاه در زلزله اخیر اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از گزارش تیم های اعزامی به قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، اسلام آباد، ماهیدشت، ریجاب و گیلانغرب، بناهای شاخص استان کرمانشاه شامل کاروانسرای شاه عباسی، عمارت خسرو و چهار قاپی، در شهرستان قصر شیرین، زیج منیژه در سرپل ذهاب و قلعه یزد گرد، در شهرستان دالاهو، به صورت متوسط 20 درصد دچار تخریب و ریزش شده اند. وی افزود: اثر تاریخی زیج منیژه در سرپل ذهاب آسیب جدی ندیده و بخش هایی از تاق ها ریزش محدودی داشته که مستندنگاری آن نیز صورت گرفته است و بنای چهار قاپی قصر شیرین نیز که قدمت آن به دوره ساسانی می رسد ترک هایی در سازه آن مشاهده شده که قابل مرمت و استحکام بخشی است. معاون رئیس جمهوری با اشاره به تخریب وارده به کاروانسرای قصر شیرین تصریح کرد: بر اساس گزارش های دریافتی در این بنا نیز دیوار سنگی ضلع شرقی به ضخامت 80 سانت، طول بیست متر و به ارتفاع هشت متر تخریب شده است. وی در خصوص دیگر آثار تاریخی استان کرمانشاه گفت: خوشبختانه تاق گرا، واقع در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب آسیب ندیده اما تعدادی سنگ بزرگ در اطراف آن سقوط کرده و بیست متر ازحاشیه جاده دسترسی به این اثر تاریخی نیز ریزش کرده است.

زاینده رود پیش از توسعه گردشگری احیا شود

زاینده رود پیش از توسعه گردشگری احیا شود

یک عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: باید برای ساختن اصفهانی سالم و توسعه یافته باید از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کرد و درصورت توجه به این موضوع عقب ماندگی‌های گذشته جبران می‌شود. پورمحمد شریعتی نیا در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: متاسفانه در مجلس هفتم انتقال آب استان اصفهان به استان‌های دیگر تصویب شد و همین جا بود که رگ‌های حیات این استان خشکید. وی افزود: اصفهان شهری امن است که قابلیت توسعه گردشگری را دارد، این شهر با داشتن شهدای زیاد مهد شجاعت و با دارا بودن عرفا مهد عرفان بوده است، اما متاسفانه در دهه‌های گذشته مورد بی مهری واقع شده است. این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه متاسفانه در مجلس هفتم انتقال آب این استان به استان‌های دیگر تصویب می‌شود و همین جا بود که رگ‌های حیات این استان خشکیده شد، وی در ادامه گفت: ابتدا باید زاینده رود را احیا و سپس اقدام به توسعه گردشگری کرد تا رونق به این شهر بازگردد.

 ۴ ایرباس نو در راه جزیره کیش

۴ ایرباس نو در راه جزیره کیش

تلاش شرکت‌های هواپیمایی برای نوسازی ناوگان، در یکی دو سال گذشته و به لطف اجرای برجام وارد مرحله جدیدی شده و برخی شرکت‌ها توانسته‌اند پس از سال‌ها، با شرکت‌های هواپیماساز برای خرید مستقیم هواپیماهای نو وارد مذاکره شوند. کیش‌ایر نیز از جمله شرکت‌هایی است که قصد به کار گرفتن هواپیماهای نو در ناوگان خود دارد. این شرکت برای خرید هواپیما با شرکت فرانسوی ایرباس وارد مذاکره شده و آنطور که کاپیتان محمدتقی جدیدی، مدیرعامل این شرکت به «گسترش‌تجارت» می‌گوید، پیش‌بینی می‌شود کیش‌ایر موفق شود تا پایان سال، ۴ هواپیمای نو از این شرکت خریداری کند. مدیرعامل کیش‌ایر خبر مهم دیگری نیز درباره کاهش نرخ بلیت پروازهای این شرکت به «گسترش‌تجارت» داده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید: شرکت کیش‌ایر، به عنوان زیرمجموعه‌ای از سازمان منطقه آزاد کیش، چه برنامه‌هایی برای توسعه گردشگری جزیره دارد؟ یکی از برنامه‌های مهم شرکت هواپیمایی کیش‌ایر در زمینه کمک به توسعه گردشگری جزیره که به تازگی اجرا شده، طرح کاهش نرخ بلیت پروازهای جزیره کیش است. براساس تدبیر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، قرار بر این شد هزینه‌های سفر به جزیره کیش برای مردم کاهش یابد و در این زمینه ما اقدام به کاهش نرخ بلیت هواپیما کردیم و نرخ بلیت پروازهای تهران- کیش و برعکس که پایین‌ترین نرخ در جداول قیمتی شرکت بود را از ۵۳۰ هزار تومان به ۴۵۰ هزار تومان رساندیم. همچنین با هدف نظارت بیشتر و کاهش تخلفات احتمالی آژانس‌ها در زمینه فروش بلیت‌های شرکت، بخش عمده پروازهای کیش‌ایر را از چاترکننده‌ها پس گرفتیم و به صورت نظام‌مند به فروش می‌رسانیم. هدف از این اقدامات در مجموع افزایش رضایت مردم و تشویق آنها برای سفر به جزیره کیش است.

 بازدید 2500گردشگر خارجی از کلیسای سنت استپانوس جلفا

بازدید 2500گردشگر خارجی از کلیسای سنت استپانوس جلفا

مدیر گردشگری و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه هر ماه ورود مسافران داخلی و خارجی به منطقه را رصد می کنیم، گفت که در 6 ماه نخست امسال، 2 هزار و 500 گردشگر خارجی از کلیسای سنت استپانوس بازدید کردند. مهدی عباسی، با بیان اینکه هر سال 700 هزار خارجی از طریق مرز جلفا وارد کشور می شوند، اظهار کرد: در این مدت 2 هزار و 500 بلیت بازدید از کلیسای سنت استپانوس برای گردشگران خارجی فروخته شد. وی از مرمت تمام ابنیه تاریخی واقع در منطقه آزاد ارس، با هزینه 70 میلیارد ریال خبر داد و گفت: در چهار سال گذشته براساس نیازسنجی طرح جامع گردشگری منطقه آزاد ارس تهیه شده است. عباسی با بیان اینکه از بین 48 منطقه نمونه گردشگری، 8 منطقه به عنوان نمونه انتخاب شده،که یکی هم منطقه آزاد ارس است، خاطرنشان کرد: در بین 7 منطقه، تنها منطقه ای هستیم که طرح جامع گردشگری آن تدوین شده است. وی، ثبت جهانی دو کلیسای منطقه را مزیتی برای جذب گردشگر دانست و گفت: کلیسای سنت استپانوس، با قدمت 1100 سال به همراه کلیسای ننه مریم با قدمت بیش از 1400 سال و کلیسای چوپان با قدمت 600 سال به عنوان نهمین اثر ایران در سال 2008 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. عباسی خاطرنشان کرد: همچنین در کنار این کلیساها، کلیسای گئورگ مقدس و هووانس مقدس نیز با قدمت بیش از 600 سال،در ضلع غربی منطقه آزاد ارس در محدوده منطقه حفاظت شده 'مراکان'، آثار شاخص تاریخی این منطقه محسوب می شوند.

باغ ارم شیرازهمچنان بهشت گردشگران است

باغ ارم شیرازهمچنان بهشت گردشگران است

شیراز- ایرنا- باغ ارم شیراز که از مکان های گردشگری و ثبت شده در یونسکو است، براساس شواهد همچنان یکی ازمکان های انتخابی گردشگران است و ادعای یک رسانه محلی که این افراد تمایلی به دیدن این باغ ندارند، رد شد. چندی پیش یکی از رسانه های مکتوب محلی فارس، مدعی شده بود که گردشگران خارجی تمایلی به بازدید از باغ ارم شیراز ندارند و این باغ با کاهش بازدید کننده مواجه شده و در آستانه حذف از بسته سفر گردشگران قرار دارد. شیراز از قدیم الایام به شهر باغ های سرسبز،گل و بلبل معروف بوده به گونه ای که برخی از باغ های این شهر شهره جهانی دارند و گردشگران زیادی را از اقصی نقاط جهان به این شهر می کشانند. باغ ارم نگین،باغ های شیراز است،باغی که سرونازهای آن شهرتی جهانی دارد و به گونه ای سر به آسمان کشیده اند که گویی پنجه های پیکره تراشی ماهر آنها را بدین استواری و توازن از دل زمین تا عمق آسمان تراشیده است. گلستان گل رز گوناگون این باغ که در دنیا کم نظیر است جلوه ای بیکران از رنگ و نقش را درهم تنیده و این ویژگی های طبیعی در کنار معماری منحصر به فرد و نقاشی هایی با استفاده از رنگهای پخته و فیروزه ای در پیشانی سه هلال این بنا ،همه و همه تصویری خارق العاده را ترسیم و چشم هر بیننده ای را مبهوت خود می کند. تلفیق هنر و معماری، در کنار بهره بردن از هزاران درخت ،گل و گیاه باغ ارم را به زیبای چهار فصل شیراز تبدیل کرده به طوری که بیننده در هر فصلی از سال می تواند جلوه ای متمایز، زیبا و خارق العاده از این باغ را ببیند. باغ ارم یکی از زیباترین باغ های فارس و حتی کشور است که هرساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را از جای جای ایران و دنیا روانه شیراز می کند. این باغ از گذشته تا به امروز محل پرورش گونه های گیاهی مختلفی بوده و تنوع گیاهان در آن به اندازه ای است که در حال حاضر به عنوان یک باغ گیاه شناسی در اختیار دانشگاه شیراز قرار گرفته است.

 کارشناس ژاپنی: تبریز دروازه آسیا به اروپا است

کارشناس ژاپنی: تبریز دروازه آسیا به اروپا است

کارشناس ارشد میراث فرهنگی و گردشگری آژانس همکاری های بین المللی ژاپن موسوم به 'جایکا' با اشاره به ظرفیت های تاریخی تبریز، گفت: این شهر تنها یک شهر در داخل مرزهای ایران نیست، بلکه تبریز عضو تاثیرگذار کریدور جاده ابریشم و ورودی آسیا به اروپا است. به گزارش ایرنا، ' آکیرا اوهارا ' در نشست مشترک با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه با توجه به چنین جایگاهی، تبریز باید معرفی شود، بر ارتقای جایگاه این شهر در مقیاس جهانی تاکید و اظهار کرد: برندسازی و طراحی برنامه های عملی در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی برای جذب گردشگران بین المللی به این شهر مهم است. وی افزود: تبریز به دلیل دارا بودن آثار ثبتی در فهرست جهانی یونسکو همچون بازار مسقف و قرار گرفتن آن در مسیر جاده ابریشم ظرفیت بالائی برای توسعه گردشگری تاریخی و فرهنگی دارد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به اینکه پیشینه غنی تاریخی تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم این شهر را به یکی مهمترین شهرهای ایران تبدیل کرده است، گفت: همین امر می تواند سبب ایجاد تعاملات بین المللی شود.آبدار به جایگاه تبریز در میان کشورهای اسلامی به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 اشاره کرد و گفت: استفاده از تجارب جایکا در حوزه های مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری به خصوص جلب مشارکت های مردمی می تواند ما را در امر عملی کردن برنامه های مدنظر برای سال 2018 و سال های بعد از آن به منظور تبدیل تبریز به یک مقصد پایدار گردشگری کمک کند. به گزارش ایرنا، در این نشست مواردی همچون توسعه گردشگری با محوریت میراث فرهنگی و چگونگی برخورداری مردم محلی، از عواید ثبت جهانی آثار تاریخی و طبیعی،مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.