9 شهر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو که باید در لیست سفری خود بگنجانید

9 شهر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو که باید در لیست سفری خود بگنجانید

سد مرجانی استرالیا، اهرام بزرگ مصر، جزایر گالاپاگوس، اکروپولیس یونان-اینها نمونه ای از میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است که در واقع فهرستی از عجایب زیبای طبیعی و تاریخی کره ی ما نیز به شمار می روند. در مواردی خاص، این عنوان به کل یک شهر اختصاص می یابد. در اینجا برایتان 9 شهر ثبت شده یونسکو را گرد آورده ایم که با گذر سالیان متمادی همچنان برای دیدن ارزشمندند.

1.سالزبورگ، اتریش

شاید شهر تماشایی سالزبورگ شهرت خود را بیشتر مدیون موتزارت باشد که در آنجا زاده شده و در طی این دویست و پنجاه سال چیز زیادی را نیز در آن تغییر نداده اند.شهر قدیم سالزبورگ با حفظ معماری سبک باروک، بناهای یادبود، کاخ ها و باغ هایش هم چنان میزبان توریست ها و فیلم سازان است (فیلم آوای موسیقی یا اشک ها و لبخندها در خیابان های این شهر فیلم برداری شده است). در این شهر به گردش در خانه های فون ترپ بپردازید، در قلعه ی قرن یازدهمی هوهنسالزبورگ بر فراز تپه کاوش کنید، در یک سالن کنسرت قدیمی از شامی در نور شمع همراه با اجرای آهنگ های موتزارت لذت ببرید و سپس در هتل تاریخی ساچر در کرانه ی رودخانه، با آن لوسترهای تمام کریستال، اشیای عتیقه و کف موزاییکی قرن نوزدهمی اش به خوابی شیرین فرو روید.

2safar

2.هوی آن، ویتنام

آنتونی بوردن خوشمزه ترین خوراک بان می زندگی اش را در هوی آن خورده بود، شهری خواب زده بر کرانه ی ساحل مرکزی ویتنام که قسمت قدیمی و پوشیده از فانوسش در سال 1999 به عنوان میراث یونسکو ثبت شد. هوی آن پیش از این در قرون شانزده و هفده میلادی نقطه ای تجاری محسوب می شد و هنوز می توان آثار باقی مانده از اهالی کشورهای خارجی که در این شهر رفت و آمد داشتند را در آن مشاهده کرد از جمله خانه های مهاجران فرانسوی، معابد چینی و پل معروف ژاپنی ها بر رودخانه ی تو بن. بازار شبانه ی خیابان نگوین هوآنگ از مکان هایی است که باید در این شهر دید. قایق سواری در رودخانه هم از جاذبه های این شهر است. اگر دلتان یک ساندویچ خوشمزه و معروف می خواهد، آن را در بان می فوانگ خواهید یافت که تنها نه دقیقه پیاده از مرکز تفریحی آنانترا هوی آن فاصله دارد.

2safar

3. کیتو، اکوادور

شهر کیتو، پایتخت اکوادور، یکی از نخستین میراث ثبت شده ی یونسکو است که بر خرابه های اینکاها در ارتفاعات آند بنا شده است. این شهر بزرگترین مجموعه ی استعماری در امریکای جنوبی به شمار می رود که ترکیب موزونی از فرهنگ های اسپانیایی، شمال آفریقا، ایتالیایی و بومی خودش را به خوبی حفظ کرده است. در این شهر صدها کلیسا و صومعه ی سبک باروک با رستوران های سنتی و موزه های هنرهای معاصر در کنار یکدیگر جا خوش کرده اند. در کیتو سوار بر یک تله کابین شوید و از فراز آتشفشان پیچیناچا به منظره ی شهر بنگرید. بعد در خیابان های شهر گردش کنید و از موسیقی زنده ی خیابان لا روندا لذت ببرید، سپس شب را در فضای صمیمانه و خاص بوتیک هتل کارلوتا به صبح رسانید.

2safar

4. بیت المقدس، فلسطین

هیچ شهری در سرتاسر دنیا همانند بیت المقدس نیست. به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیا این نقطه مبدأ تاریخی برای مسلمانان، یهودیان و مسیحیان محسوب می شود و هنوز نزاع بر سر آن پایان نگرفته است. علیرغم این مسأله- یا شاید به همین خاطر- مردم زیادی از سراسر دنیا برای دیدار از مکان های منحصر به فرد مذهبی، بازارهای قدیمی، بناهای تاریخی و یادبودهای این شهر تجمع می کنند. بیت المقدس در شرق دریای مدیترانه واقع شده و در سمت دیگر آن بحر المیت قرار دارد، یک دریاچه ی آب شور که 430 متر پایین تر از سطح دریاست و در واقع کم ارتفاع ترین نقطه ی روی کره ی زمین به شمار می رود.

2safar

5. بروژ، بلژیک

داستان های پریان بلژیک را قطعاً برای این شهر نوشته اند. شهری زیباتر ازبروژ نخواهید یافت که در طول سالیان به این خوبی حفظ شده باشد. آب راه های آرام، میدان قرون وسطایی و شهرک قرن چهاردهمی آن در طول جنگ جهانی اول جان سالم به در برده اند و به لطف ثبت در میراث یونسکو در سال 2000 این ونیز شمال اروپا، به همین صورت باقی خواهد ماند. از سرگرمی های معروف بروژ، دوچرخه سواری در خیابان های باریک و سنگفرش شهر ودیدار از گالری ها و شکلات فروشی های معروفی چون اسپگلر است.

2safar

6.لانگ پرابانگ، لائوس

لانگ پرابانگ در نقطه ی تلاقی رودهای مکانگ و نام خان و در ارتفاعات شمالی لائوس واقع شده است. این شهر نمایشی است درخشان از جنوب شرقی آسیا که در رمانتیک ترین، روحانی ترین و عجیب ترین شکل خود به چشم می خورد. در این مکان استثنایی راهبه های بودایی ردا پوش در معابد طلاکاری شده رفت و آمد می کنند، ویلاهای فرانسوی در خیابان های مملو از رفت و آمد ریکشاها صف کشیده اند، مردم محلی در کلاه های گنبدی شکل شان در آب ها تور ماهی گیری پهن کرده اند و صنعت گران و کشاورزان، دسترنج و محصولات شان را در بازارهای محلی شبانه و روزانه به فروش می رسانند. هتل تازه ساز و فوق العاده ی این شهر، هتل لوکس رزوود است که به صورت مجموعه ای از ویلاهای چادری در حومه ی جنگلی شهر طراحی شده است. اگر مکانی نزدیک تر به شهر مد نظرتان باشد مجموعه ی اقامتی لانگ سی را انتخاب کنید که مکانی قدیمی و محسور کننده با تراس های باز و تخت های پوشیده در تور است. دکور ویژه ی این هتل مرهون میراث فرانسوی این شهر از قرن نوزدهم میلادیست.

2safar

7. کوسکو، پرو

کسانی که در حال تدارک سفر به ماچوپیچو و دره ی مقدس اینکاها هستند، باید در کوسکو بدن خود را به ارتفاع منطقه عادت بدهند و در واقع به نظر ما هنگام سفر به ماچوپیچو این شهر بهترین مکان است برای چند روز استراحت و آمادگی برای سفر. این شهر باستانی که در ارتفاعات پرویی کوه های آند واقع شده مملو از بازارهای محلی رنگارنگ، معماری مستعمراتی، کلیساهای سبک باروک و خرابه های اینکایی مخصوص به خود است. شما می توانید یک هفته ی تمام را در این شهر سپری کرده و به جستجو و ماجراجویی در گوشه و کنار آن بپردازید و هر روز جای دیدنی جدیدی را کشف کنید. با گشت و گذار در بازارچه ی مرکزی پلازا دِ آرماس سوغاتی های بی نظیری به چشمتان خواهند خورد. در رستوران مرکادو سن بلاس، که نسخه ی کوچکتر و خلوت تر از مرکادو سن پدرو معروف است، صبحانه و ناهارهای دلچسبی می توانید میل کنید. در بار اوکوکوس به موسیقی جادویی آمریکای جنوبی گوش فرا دهید و شب در هتل بلموند پالاسیو نازارناس سر بر بالین بگذارید. این هتل در واقع یک عمارت قدیمی بازسازی شده ی یادگار قرن شانزده می باشد که بعضی از اتاق های آن دیوارهایی از سنگ های اصیل اینکایی دارد و دارای پمپ های اکسیژن است تا بر مشکلات ناشی از ارتفاع زیاد منطقه فائق آید.

2safar

8. فِز، مراکش

از آنجا که پایتخت مراکش بیشتر جمعیت توریست این کشور را به خود جذب می کند شهر فز بازدیدکنندگان بسیار کمتری دارد. بازارهای قدیمی و هزارتو مانند آن و حمام های بی نظیر شهر، فز را به پایتخت فرهنگی مراکش مبدل کرده است. دیدارتان را از باب بو جلود آغاز کنید که یک دروازه ی زیبا با سبک معماری شمال آفریقاست و درست بیرون از شهر واقع شده، سپس پا به خیابان های پیچ در پیچ و آکنده از بوی ادویه ی شهر بگذارید و از چرم سازی های شهر نیز دیدار کنید که در ساختن پاپوش و کیف های چرمی حرفه ای هستند. ادویه و چرم از منابع عمده ی درآمد کشور مراکش به شمار می روند. باغ های بیِن در قلب شهر فز نیز واحه ای رنگارنگ متشکل از ده اتاق است که به صورت گالری های کوچکی از عتیقه جات و منسوجات متعلق به سرتاسر دنیا از سرزمین هند تا ازبکستان می باشد.

2safar

9. بَث، انگلستان

برای نخستین بار این رومی ها بودند که لذت و خواص درمانی چشمه های فراوان شهر بث را در 2000 سال پیش کشف کردند. امروزه صدها گردشگر از لندن کیلومترها راه را برای بازدید از این شهر می پیمایند. شهری آکنده از صومعه ها و کلیساهای عسلی رنگ و ساختمان های جورجیایی که میراث قرن هجدهم میلادی است. یکی از این ساختمان ها را امروزه تبدیل به مجموعه ی اقامتی و اسپای گینزبورو بث نموده اند که اولین هتل پنج ستاره ی این شهر به شمار می رود. این هتل دارای 99 اتاق با طراحی چمپالیمو، طراح داخلی بنام، است و یک اسپای مخصوص به خود را دارد که در واقع تنها استخر هتلی است که از چشمه های آب گرم طبیعی پر می شود. غیر از این، مجموعه ی تئاترها، موزه ها و مراکز فرهنگی و ورزشی، این شهر را از لحاظ توریستی غنی ساخته است. تمام دوره های تاریخی مهم انگلستان را در معماری این شهر می توان یافت، از حمام های رومی گرفته تا ساختمان های رویال کرسنت و اسپاهای تازه تأسیس آن.

2safar