۷۴۰ اثر تاریخی شهرستان هامون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

فرداد پرواز

27 شهریور 1396


به گزارش فانوس، صبح امروز معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان ،با حضور در جلسه شوراى ادارى شهرستان هامون رضا گنجعلی، را به عنوان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هامون معرفی کرد.

سیدمحمد رضا واعظی مقدم، در این جلسه با اشاره به بخشى از اعتبارات در نظر گرفته شده براى مرمت و احیاى آثار تاریخى شهرستان هامون اظهار داشت: این شهرستان از یک هزار و 614 اثری که تاکنون از استان سیستان و بلوچستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، تعداد 740 اثر را به خود اختصاص داده که به تنهایی با برخی از استان‌های کشور برابری می‌کند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: از این میان علاوه بر شهر سوخته که داراى پایگاه جهانى است، پرونده آثار ارزشمند دیگرى نیز در دست آماده‌سازى جهت پیشنهاد براى ثبت در فهرست آثار جهانى قرار گرفته است.

وى با اشاره به ظرفیت‌هاى گسترده شهرستان هامون در حوزه صنایع دستی گفت: با راه‌اندازی و تجهیز کامل کارگاه پارچه بافی در روستای "سه کوهه" با اعتبارى بالغ بر 300 میلیون ریال، به زودى این روستا به عنوان روستای بدون بیکار معرفى می‌شود.

واعظی‌مقدم همچنین عملکرد ستاد نوروزى شهرستان هامون را در سالى که سیستان و بلوچستان مقصد گردشگرى ایرانیان معرفى شده مطلوب ارزیابى کرد و ضمن قدردانى از دستگاه‌هاى اجرایى که در این امر مهم مشارکت کرده‌اند، تداوم همکارى‌ها را در رونق هر چه بیشتر گردشگرى در منطقه مهم دانست.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان همچنین از اختصاص مبلغ 500 میلیون تومان جهت اجراى "پله سلامت" در "کوه خواجه" به همت فرماندارى این شهرستان خبر داد.

این مسئول با بیان این مطلب که حجم وسیع برنامه‌ها و فعالیت‌هاى پیش‌بینى شده در حوزه‌هاى مختلف نیازمند بهره‌گیرى از توان مدیران و کارکنان زبده و توانمند است ضمن معرفی رضا گنجعلی به عنوان رئیس جدید اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگرى هامون، به گوشه‌اى از تخصص و سوابق اجرایى وى اشاره کرد و ابراز امیدوارى داشت با استفاده از ظرفیت‌هاى موجود بیش از پیش شاهد رشد و توسعه گردشگری، در منطقه شویم.


http://tnews.ir