فقط 60 دفتر خدمات گردشگری دربخش ورود توریست به ایران فعالیت دارند

فرداد پرواز

14 شهریور 1396


معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از چهار هزار دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در کشور فقط 60 دفتر دربخش ورود توریست به ایران فعالیت دارند،که با این وضع رقابت با کشورهای گردشگرپذیر ممکن نیست.

محمد محب خدایی روز دوشنبه در دومین گردهمایی نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری ایران در خارج از کشور افزود: باید نگاه سنتی به توسعه گردشگری را تغییر دهیم تا بتوانیم با کشورهای فعال در این عرصه رقابت کنیم.

وی ادامه داد: استان کرمان با همه داشته های خود می تواند پایلوت و آیینه تمام نمای گردشگری کشور باشد.

محب خدایی بیان کرد: نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری در خارج از کشور،باید توجه کنند چه مطالبه ای از مسئولان و نمایندگان در راستای جذب و توسعه گردشگری داشته باشند.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری می تواند بالاتر از صنعت نفت قرارگیرد افزود: هر توریست یک هزار و 200 دلار معادل 30 بشکه نفت برای کشور ارزآوری دارد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان کرد: در صنعت گردشگری،تنها دارایی که خارج می شود فرهنگ، ظرفیت و آداب رسومی است که در اذهان گردشگران می ماند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با اقدامات و مصوبات مجلس شورای اسلامی،از محل ورود توریست و ارزش افزوده، شاهد یارانه و معافیت های مالیاتی در حوزه جذب گردشگر خواهیم بود.

محب خدایی افزود: این یارانه و تسهیلات برای تمامی حوزه های فعال در بخش گردشگری وجود دارد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان کرد: خطوط هواپیمایی تنها جابه جا کننده مسافر هستند و به بحث تورگردانی وارد نشده اند که باید فعالیت ها تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه برخی می گویند،ما تقویم گردشگری نداریم افزود: در کشوری که چهار فصل است باید برای جذب گردشگران همایش ها و نمایشگاه ها در شهرهایی مانند کرمان برگزار شود.

محب خدایی گفت: شاخص ها و قومیت هایی در کشور داریم که ظرفیت خوبی برای جذب گردشگر است که از آنها استفاده نمی کنیم.

وی با بیان اینکه هنوز صنعت گردشگری را باور نداریم تاکید کرد: اگر می خواهیم شاهد تحول در این حوزه باشیم،منوط به همت و حرکت بخش خصوصی است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: بخش خصوصی باید باورها را افزایش دهد و پتانسیل های خود را فعال کند.


http://www.irna.ir