هر سال 374 هزار گردشگر سلامت از عراق به ایران می آید

فرداد پرواز

17 آبان 1396


قائم مقام وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: هر سال دو میلیون و 200 هزار گردشگر از عراق به ایران می آیند که 17درصد آنها معادل 374 هزار نفر گردشگر سلامت هستند و برای درمان به ایران می آیند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، محسن اسدی لاری، در همایش گردشگری سلامت در وزارت بهداشت افزود: آمار دقیقی از کل گردشگران سلامت خارجی در ایران وجود ندارد اما حدود نیمی از بیماران خارجی که به ایران می آیند از عراق هستند که البته افراد دیگری نیز به عنوان همراه با آنان به ایران می آیند.

وی گفت: در افغانستان نیز تقاضا برای درمان بیماران این کشور در ایران وجود دارد، وزیر بهداشت افغانستان نیز نسبت به افزایش حضور بیماران افغانستانی در ایران اظهار تمایل کرده است،اما تعداد پروازهای روزانه کابل به تهران یا مشهد اندک است و سختگیری های زیادی وجود دارد، به همین علت بیش از 90 درصد گردشگران سلامت افغانستانی برای درمان به هندوستان می روند.

اسدی لاری افزود: علاوه بر آن ویزای ایران برای افغانستانی ها 80 دلار است در حالی ویزای هند برای آنان رایگان است به همین علت، گردشگران سلامت افغانستانی اغلب به هند می روند و سالی 500 میلیون دلار در این کشور هزینه می کنند.

وی گفت: در مورد اتباع کشور آذربایجان نیز با اینکه نزدیکی قومی و تاریخی با آنان داریم، مشکلات زیادی به خصوص در سطح مدیران میانی این کشور وجود دارد و به علت برخی کارشکنی ها،حدود 90 درصد گردشگران سلامت در 2 سال گذشته به جای ایران، ترکیه را انتخاب کرده اند.


http://www.irna.ir