27 میلیارد ریال برای مرمت و بازسازی اثرهای تاریخی کاشان هزینه شد

فرداد پرواز

30مهر 1396


کاشان- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، گفت: 27 میلیارد ریال برای مرمت، بازسازی و استحکام بخشی به اثرهای تاریخی این شهرستان در 6 ماهه نخست سال جاری هزینه شده است.

جاوری، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: قلعه اردهال، حمام میرعماد، عمارت جاده قمصر و تپه های هفت هزار ساله سیلک با بخشی از این اعتبارها مرمت و استحکام بخشی شده است.

وی افزود: چهار میلیارد و 50 میلیون ریال برای مرمت و بازسازی خانه های تاریخی صدوری، حکیم باشی، باکوچی و بروجردی ها (که در اختیار سازمان میراث فرهنگی است) صرف شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، اضافه کرد: چهار میلیارد و 500 میلیون ریال از اعتبارهای تخصیصی نیز برای بازسازی و تعمیر 18 خانه تاریخی این شهرستان که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، از ابتدای سال هزینه شد.

او همچنین از انجام بخشی از مطالعات و کارهای پژوهشی مجموعه های تاریخی باغ فین، موزه نساجی ایران شهر نیاسر و روستای نشلج در سال جاری خبر داد.

بیش از یک هزار و 500 اثر تاریخی با ارزش در کاشان شناسایی و از این تعداد تاکنون 318 بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده که 83 خانه، 37 بقعه متبرکه، 20 تپه و محوطه باستانی، 28 آب انبار، 18 کاروانسرا، قلعه و تیمچه، هفت حمام، 31 مسجد و 80 اثر دیگر از جمله آنهاست.


tnews.ir