10 راهکار برای مراقبت از وسایلتان در هنگام سفر

10 راهکار برای مراقبت از وسایلتان در هنگام سفر

هیچکس دوست ندارد که درذهن خود بدترین ها را تصور کند، اما گاهی لازم است دقیقاً برای بدترین آماده باشیم. یکی از تلخ ترین وقایعی که ممکن است در سفر اتفاق بیفتد افتادن در دام کلاهبرداران و سارقین است. متأسفانه مسافران از همه جا بی خبر یکی از سوژه های اصلی دزدان هستند و این اتفاق در کشورهای توریستی و شلوغ رایج تر است. ما در 2Safar راهکارهایی برای کاهش احتمال دزدی و مراقبت بیشتر از وسایل با ارزش برای شما آماده کرده ایم که خواندن آن ها برایتان مفید خواهد بود. این ده نکته آسان را برای حفظ وسایلتان به خاطر داشته باشید.

2safar

1. بیمه را فراموش نکنید.

یکی از مهمترین اقدامات قبل از سفر بیمه کردن است که شامل بیمه های سلامتی و بیمه وسایل می شود. در این صورت حتی بدترین وقایع هم که رخ دهد، حداقل اطمینان دارید که قادر به جبران هزینه وسایل از دست رفته هستید. به جز بیمه ی سلامتی، وسایل با ارزش خود را بیمه کنید مثلاً اگر دوربین گران قیمتی به همراه می برید، بیمه کردن این دوربین اقدام هوشمندانه ای است.

2safar

2.وسایل با ارزش خود را در جیب های مخفی لباس خود نگه دارید.

مقادیر زیاد پول، پاسپورت، کارت های اعتباری و هر چیز ارزشمند دیگر را همواره باید تا حد امکان نزدیک به شخص خودتان نگاه دارید. هیچ گاه این وسایل را در جیب بیرونی کوله پشتی تان قرار ندهید. بهترین محل برای آن ها در یک کیف کمری است که قابل پنهان کردن زیر لباس باشد یا یک جیب که بر روی لباس زیر خود دوخته اید. چمدان و بارهای بزرگ در بیشتر قسمت های سفر جدا از ما حمل می شوند، از این رو هرگز چیز با ارزشی را داخل چمدان نگذارید، مثلاً لپ تاپ و دوربین عکاسی خود را داخل کیف دستی و کوله پشتی خود نگه دارید و در چمدان قرار ندهید.

2safar

3.آدرس و شماره تماس خود را روی کیف تان بنویسید.

به غیر از کیف زن های فرصت طلب که همواره تهدیدی برای وسایل شما هستند، خود فرودگاه ها، باربرها و سایر مسافرین نیز، گرچه بصورت اتفاقی و غیر عمد، خطر بالقوه ای محسوب می شوند. امروزه بسیاری از چمدان ها و کیف ها ظاهر مشابهی دارند واحتمال زیادی وجود دارد که یک نفر به اشتباه بار شما را از روی نقاله بردارد.

برای جلوگیری ازین اتفاق، اسم و آدرس تان را به وضوح و با قلمی که قابل پاک شدن نیست، روی بار خود بنویسید و غیر از آن علامت های مشخصی نیز برای خود قرار دهید مانند روبان یا برچسب یا هر چیزی که به شناسایی سریع چمدانتان کمک کند.

2safar

4. زیپ ها را ببندید.

تمام زیپ ها و قفل های کیف و چمدان هایتان را قبل از سفر بررسی کنید و مطمئن شوید که درست کار می کنند. در بازار های شلوغ و یا مکان های پر جمعیت برای حفاظت بیشتر می توانید از نوارهای قفل دار یا قفل های کوچک مخصوص زیپ استفاده کنید. هر چه راه دستیابی به وسایلتان سخت تر باشد، دزد ها کمتر به سوی شما کشیده خواهند شد. زیرا آن ها همواره به دنبال آسان ترین طعمه ها می گردند.

2safar

5. بارهای خود را در تمام طول سفر جلوی چشم خود نگه دارید.

مواقعی که احتیاج دارید برای دقایقی چشم بر هم بگذارید، چه در قطار و چه در هواپیما، حواستان جمع باشد که بار دستی تان را یا زیر سرتان قرار دهید یا در نزدیک ترین فاصله بگذارید و با بند یا نواری به خود ببندید. در اینصورت اگر کسی برای باز کردن آن تلاش کند بیدار خواهید شد. سرعت عمل دزدها بقدری بالاست که وقتی با خیال راحت و از همه جا بی خبر دارید در کافه چای می نوشید، کیف شما را در ثانیه ای از زیر میز می دزدند. دسته های کیف تان رادور پای خود بیندازید تا امکان برداشت آن را از دزد ها سلب کنید.

2safar

6. در گذاشتن وسایل خود در هتل و هاستل احتیاط کنید.

ممکن است خیال کنید که بار شما در هتل یا هاستل محل اقامتتان امنیت دارد در حالیکه اینطور نیست. یک سیم قفل دار بخرید و برای امنیت بیشتر کیف خود را به یکی از اشیای سنگین اتاق مثل تخت یا رادیاتور قفل کنید. اگر هتل تان گاو صندوق دارد حتما از آن استفاده کنید. سعی کنید در مکان هایی اقامت کنید که دوستان تان قبلاً امتحان کرده اند یا حداقل نتایج خوبی در نظرسنجی ها کسب نموده اند.

2safar

7. آمار وسایل را قبل از غیب شدنشان داشته باشید.

یکی از راه های ساده ولی کاربردی برای چک کردن وسایل سفر، تهیه ی یک لیست از متعلقاتی است که با خود می برید. اگر سوغاتی یا چیز های دیگری در سفر به وسایلتان اضافه شد، آن ها را هم وارد لیست کنید تا همواره آماری از وسایلی که با خود در سفر دارید را به همراه داشته باشید.

2safar

8. خودنمایی نکنید.

اگر در سفر با خود وسایل پر زرق و برق و برند های گرانقیمت و یا ابزارهای با تکنولوژی پیشرفته حمل می کنید این کار را به نامحسوس ترین شکل ممکن انجام دهید. همیشه وسایل قدیمی تر و بی ارزشتر خود را در معرض دید دزدهای احتمالی بگذارید. هیچ طعمه ای هیجان انگیزتر از یک توریست با ساعت رولکسبه دست، دوربین نیکون روی شانه و عینک ری بن بر چشم نیست!

2safar

9. کیف و وسایل با ارزش خود را در جیب های داخلی کیف دستی خود و ترجیحاً در یک محفظه ی فلزی قرار دهید.

شکافتن کیف خوشبختانه از دزدی های نادر است. این اتفاق بدین صورت است که دزدهایی بی وجدان با یک چاقو یا تیغ پهلوی کیفتان را می برند و وسایل شما را به سرقت می برند.می توانید برای جلوگیری از این قبیل دزدی ها یک توری فلزی در کیف خود قرار دهید و یا حداقل در آن قسمت هایی که امکان بریده شدن هست، لباس های کثیف خود را قرار دهید تا کیف بُر ها! چیزی جز رخت چرک گیر نیاورند.

10.کیف شما خانه شماست.

جدا از تمام این بحث ها، با کیف خود همانند بهترین دوستتان رفتار کنید. این کیف حکم خانه شما در سفر را دارد. پس نزدیک آن بخوابید، آن را بالش زیر سرتان کنید و هرچه لازم است انجام دهید تا آن را از آسیب محفوظ نگه دارید.

2safar