گوا، مروارید شرق

گوا، مروارید شرق

گوا در سواحل غربی هند و در جوار دریای عربی قرار دارد. هیچ نقطه ی دیگری در دنیا نمی تواند با گوا که لقب مروارید شرق را دارد به لحاظ زیبایی طبیعی و سواحل آرامش بخش رقابت کند. در واقع با سفر به گوا شما مفهوم تعطیلات را به خوبی درک خواهید کرد. با 2Safar همراه شوید تا در مورد این منطقه ی با شکوه در کشور هند بیشتر بدانید.

2safar

جغرافیا و تاریخ

کلمه ی گوا به معنای زمینی با علف های بلند است. 131کیلومتر خط ساحلی طلایی کونکانی در جوار دریای عربی یکی از توریستی ترین و زیباترین شهرهای بندری جهان را شکل داده است. این شهر حدود 500 سال تحت حاکمیت پرتغال بوده است که این امر موجب شده حال و هوای آن با تمام هند متفاوت باشد. پرتغال در قرن شانزدهم میلادی موفق شد این نقطه ی مهم از هند را تصرف کند و با وجودی که پس از چندی اغلب سرزمین های تحل حاکمیت خود را از دست داد، تا سال 1961 کنترل گوا را در دست داشت. سرانجام گوا به عنوان آخرین سرزمین مستعمراتی در هند توسط حکومت مرکزی این کشور باز پس گرفته شد. قرن ها حکومت پرتغال هنوز در گوا کاملاً احساس می شود. معماری سبک پرتغالی، طعم ها و غذاهای خاص جنوب اروپا و سبک زندگی متفاوت با تمام هند از ویژگی های گوا است.

2safar

جدا از خط ساحلی فوق العادع و منظره ی دل انگیزِ دریا، تپه ها و باغستان های خیال انگیز شرقی، درختان نخل و صدای ریتمیک اموج آب موجب می شوند گوا همچون سرزمین افسانه ای پریان جلوه کند.

جاذبه های توریستی و تفریحات گوا

1.ورزش های آبی

امکانات گوا برای ورزش های آبی بسیار عالی است. در واقع یکی از اصلی ترین دلایل سفر توریست ها به این منطقه همین ورزش های آبی می باشد. موج سواری، غواصی، اسکی روی آب، ماهیگیری، قایق سواری و شنا از محبوب ترین فعالیت های تفریحی در گوا هستند.

2safar

اگر خواهان یک تعطیلات سرشار از آرامش و در عین حال مفرح هستید گوا انتخابی کاملاً مناسب است. می توانید در یکی از هتل های زیبای گوا در جوار ساحل اقامت کرده و نه تنها از راحتی و رفاه لازم برخوردار باشید بلکه تمام روز خود را به شنا و تفریحات آبی اختصاص دهید. خلیج دونا پائولا برای موج سواری عالی است و شرایطی مانند یک دریاچه دارد. موج های آب آرام هستند و نسیم ملایمی می وزد. به خصوص اگر در این ورزش هیجان انگیز تازه کار هستید این منطقه برای یادگیری و تمرین ایده آل است.

2safar

کسانی که خواهان آرامش بیشتر هستند شاید بخواهند به جای موج سواری قایق رانی را تجربه کنند. خلیج دونا پائولا برای قایق سواری نیز بسیار عالی است.

سرانجام اینکه اگر عاشق کشف دنیای زیر آب هستید حتماً غواصی در گوا را امتحان کنید. دریای گوا تنوع بی نظیری از موجودات دریایی، مرجان ها و صخره ها دارد. همچنین کشتی های غرق شده ی اسپانیایی و پرتغالی زیادی در اطراف سواحل گوا وجود دارد که می توانید در حین غواصی به کشف آن ها بپردازید و یک ماجراجویی تمام عیار را تجربه کنید.

2safar

2. چتر بازی

گوا سال ها است که بر روی جذب توریست ساحلی به طور گسترده فعالیت کرده و تمام جاذبه هایی که اینگونه توریست ها به دنبالش هستند را در سواحل خود ایجاد نموده است. در حالی که امکان تفریحات آبی به صورت تمام و کمال در گوا وجود دارد، سایر امکانات تفریحی نیز برا انواع گروه های سنی فراهم می باشد. یکی از فعالیت های محبوب در گوا چتر بازی است. پرواز بر فراز آب های لاجوردی رنگ خلیج عربی تجربه ای منحصر به فرد است که برای همیشه در خاطر شما باقی می ماند.

2safar

کلاب های متعددی در سواحل اصلی گوا امکانات چتر بازی را ارائه می کنند و آموزش های لازم را به متقاضیان می دهند. سواحل آرامبول و باگا برای چتر بازی مناسب تر هستند. پرواز شما با چتر می تواند از چهار پنج دقیقه تا پانزده یا بیست دقیقه متفاوت باشد. محافظان زیادی مراقب چتر بازان هستند و تجهیزات چتر بازی نیز کیفیت مرغوبی دارد و تمام این ها به آسودگی خیال توریست هایی که می خواهند این تفریح بی نظیر را تجربه کنند کمک می کند.

3. بالون سواری

از دیگر جاذبه های توریستی گوا که مورد استقبال وسیعی واقع شده بالون سواری است. سواحل گوا به شکل نفسگیری زیبا و رؤیایی هستند و به همین خاطر پرواز بر فراز این سواحل با چتر با بالون تجربه ای خیره کننده است.

امکان بالون سواری در جنوب گوا وجود دارد. یک خلبان بالون را هدایت می کند و کارکنانی که در پایین هستند نیز با دقت مسیر بالون را دنبال کرده و از فرود مطمئن بالون اطمینان حاصل می کنند.

2safar

4. پیاده روی تا آبشار تودو

کسانی که به گوا سفر می کنند نمی خواهند این تجربه را از دست بدهند، زیرا مسیر پیاده روی تا آبشار و خود آبشار سرشار از شگفتی های طبیعی است. تورهای آبشار از ساعت 8 صبح آغاز می شوند و تا ساعت 11 صبح مسافران به آبشار می رسند و تعدادی از خاطره انگیز ترین عکس های زندگی شان را درکنار این آبشار می گیرند. سپس در جوار آبشار ناهار خورده و تا ساعت سه به اقامتگاه های خود باز می گردند.

2safar

5. قایق سواری در امتداد روخانه ی والپوی

کسانی که به پارو زنی در امتداد یک رودخانه مواج علاقه دارند، در گوا می توانند به بهترین شکل ممکن از این فعالیت لذت ببرند. ده کیلومتر قایق سواری در دو یا سه ساعت فوق العاده شاد و مفرح است و همه ی گروه های سنی از جمله کودکان بالای 12 سال می توانند در این فعالیت شرکت کنند.

2safar

6. بازدید از قلعه ی آگودا

این قلعه که قدمتش به قرن هفدم بر می گردد در ساحل سینکریم در شمال گوا واقع شده است. قلعه به منظور دفاع پرتغالی ها در مقابل حملات هلندی ها و اقوام ماراتای هند ساخته شده و مهم ترین و حیاتی ترین قلعه ی پرتغالی ها بوده است. دو چیز در داخل قلعه ارزش دیدن دارد. یکی از آن ها فانوس دریایی 13 متری قلعه است که در سال 1864 ساخته شده و دیگری مخزن آب گنبدی شکل با قابلیت ذخیره ی ده میلیون لیتر آب تازه است. از طریق مخزن آب قلعه ذخیره ی آب تازه ی کشتی هایی که در این جا توقف می کردند تأمین می شده است. برخی ساختمان های قلعه در گذر زمان به خوبی حفظ شده و حتی تبدیل به زندان (بزرگ ترین زندان گوا) شده است.

به طور کلی قلعه ی آگودا از مهم ترین جاذبه های دیدنی گوا است که بازدید از آن حتماً توصیه می شود.

2safar

7. عکس گرفتن با قلعه ی چاپورا (محل محبوب فیلم های بالیوودی)

این قلعه در دهانه ی رودخانه ی چاپورا واقع شده و در قدیم نقش یک پناهگاه را داشته است. امروزه این قلعه تقریباً تخریب شده و ویرانه ای از آن باقی مانده است. اما مکان منحصر به فرد این قلعه ی قدیمی، چشم انداز بی نظیرش از خط ساحلی و ماهیت افسانه ای اش موجب شده بخشی از جاذبه های توریستی گوا باشد و توریست ها بخواهند در این نقطه عکس یادگاری بیندازند.

2safar

8. تماشای غارهای پانداوا و آبشار آروالم

در حدود 9 کیلومتر در جنوب شهر بیکولیم در شمال گوا مجموعه ی غاری مربوط به قرن ششم میلادی و همچنین آبشار آروالم قرار گرفته اند. مجموعه ی غار شامل پنج بخش می شود و بسیار شگفت انگیز است.

آبشار پنجاه متر ارتفاع دارد و منظره ای خیره کننده پدید می آورد. پارکی در همان حوالی قرار دارد که می توانید منظره ی آبشار و دریاچه ی پایین آن را از آن جا به خوبی تماشا کنید.

2safar

9. بازدید از معبد مانگشی

گوا سابقه ی طولانی از استعمار پرتغال دارد و فرهنگ غالب پرتغالی هنوز در این منطقه به چشم می خورد. به همین دلیل نیز کلیساهای معروفی در گوا وجود دارند که یاد آور دین مسیحیت استعمارگران این منطقه می باشند. با تمام این احوال معبد و مسجد نیز نیر گوا دیده می شود. یکی از جاذبه های توریستی گوا دیدن معبد 450 ساله ی مانگشی است که وقف شیوا، الهه ی معروف هند شده است. از دیدنی های معبد یکی برج چراغ هفت طبقه ی آن است و دیگری یک مخزن آب باشکوه که بنظر می رسد قدیمی ترین ساختمان معبد باشد. معبد مانگشی که بر روی تپه ای قرار دارد، بزرگ ترین معبد گوا است که بازدید کنندگان و طرفداران فراوانی دارد.

2safar

10. بازدید از کلیسای کاتولیگ حضرت مسیح

همان گونه که اشاره کردیم گوا نیزمانند سایر قسمت های هند سرزمینی چند مذهبی با عقاید و رسوم گوناگون است. مسجد، صومعه و کلیسا در کنار یکدیگر به چشم می خورند و مردم با دین های متفاوت هر کدام به آیین و عبادت خود می پردازند.

یکی از معروف ترین کلیساهای کاتولیکی گوا کلیسای حضرت مسیح است که قرن ها قدمت دارد و معماری شگفت انگیزش همه ی نگاه ها را به خود خیره می سازد. علاوه بر اهمیت مذهبی، این کلیسا به لحاظ تاریخی و فرهنگی نیز تأثیر گذار است. کلیسای حضرت مسیح همچنین جزء میراث فرهنگی یونسکو محسوب می شود.

2safar

11. استراحت در سواحل آشوِم و آروسیم

همه ی توریست ها سواحل شلوغ و پر شور و حال را نمی پسندند و خیلی از افراد به دنبال آرامش و استراحت هستند. ساحل آشوم فضایی بهشت گونه دارد و برای آرامش و ریلکسیشن ایده آل است. این ساحل در شمال گوا و فاصله ی 27 کیلومتر از ساحل آنجونا واقع شده و کاملاً خلوت، تمیز و آرام است. رستوران ها و هتل هایی زیادی در این ساحل قرار دارند و غذای عالی نیز در دسترس می باشد.

یکی دیگر از سواحل خلوت و آرامش بخش گوا ساحل آروسیم است که در جنوب گوا قرار دارد. ساحلی با منظره ی کارت پستالی از شن های سفید و درختان نخل که حتی ناآرام ترین افراد در آن آرامش می یابند. دو رستوران خیلی معروف در این ساحل قرار دارند به نام های فیش استار و ونوس که باید حتماً غذای آن ها را امتحان کنید. پشیمان نخواهید شد.

2safar

12. بازدید از موزه ی نظامی

این موزه برای افراد زیادی همچنان ناشناخته است و نمی دانند که یکی از منحصر به فرد ترین موزه ی نظامی قاره ی آسیا در هند و گوا قرار دارد. این موزه دو بخش داخلی و بیرونی دارد و 7 نوع مختلف هواپیما، انواع راکت، بمب، تسلیحات نظامی، تجهیزات حفاظتی، چتر های نجات، لباس های خلبانان و غیره را به معرض نمایش گذاشته است.

2safar

13. گردش در پارک ملی مولم

پارک ملی مولم در مرز شرقی گوا با ایالت کارناتاکا قرار دارد و با مساحت 240 کیلومتر مربع خانه ی انواع مختلف گربه های وحشی، پرندگان، مارها و حتی پروانه ها می باشد. در کنار حیات وحش دیدنی، مسیرهای پیاده روی بسیار زیبا و همچنین معبدی مربوط به قرن دوازدهم که در این پارک واقع شده گردش در این محل را لذت بخش تر می سازند.

2safar

14. قدم زدن در محله ی فونتین هاس

این محله ی قدیمی لاتین گویا به دنیای دیگری تعلق دارد. انگار این بخش از خاک گوا جزئی از هند محسوب نمی شود و در اروپا قرار گرفته است. کوچه های باریک و پیچ در پیچ با خانه هایی رنگارنگ و بالکن هایی پر از گل و گیاه کاملاً ملوس و رؤیایی هستند. شما با قدم زدن در این محله حس و حال حضور در یک شهر مدیترانه ای را خواهید داشت. هنر معماری در این محل به بهترین شکل ممکن خودنمایی می کند.

2safar