گفتمان گردشگری آسان در مشهد٢٠١٧ برگزار می‌شود

فرداد پرواز

28 بهمن 1395


امام‌پور: رییس ستاد اجرایی اولین گفتمان گردشگری آسان گفت: اولین گفتمان گردشگری آسان طبعیت‌گردی (اکوتوریسم) و توسعه پایدار در چشم‌انداز مشهد ٢٠١٧ پایتخت فرهنگی جهان اسلام در مشهد برگزار می‌شود.

سید مجتبی حسینی‌ کفشدار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: این گفتمان امروز از ساعت ٩ تا ٢٢ به مدت یک روز و با حضور مقامات و شخصیت‌های کشوری، استانی و شهری و ۵٠٠ نفر از فعالان صنعت گردشگری در هتل همای شماره یک مشهد برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مخاطب نخستین گفتمان گردشگری آسان اصناف، فعالان، کارشناسان، اساتید، نخبگان و دانشجویان حوزه گردشگری هستند و روسای نمایندگی‌های سیاسی و کنسولگری‌های مقیم مشهد هم از دیگر میهمانان این گفتمان هستند، افزود: در این طرح ٢٧ عرصه تبیین شد که نخستین محور آن موضوع طبیعت‌گردی (اکوتوریسم) و توسعه‌پایدار در چشم‌انداز مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٧ است.

مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه برنامه‌های این گفتمان در قالب ۴ بخش نمایشگاهی، نشست‌های تخصصی، کارگاهی و همایشی برگزار می‌شود، بیان کرد: بخش نمایشگاهی از ساعت ٩ تا ٢٢، بخش نشست‌های تخصصی از ساعت ٩ تا ١٢، بخش کارگاهی از ساعت ١۵ تا ١٧:٣٠ و بخش همایشی از ساعت ١٨:٣٠ تا ٢١:٣٠ برگزار می‌شود.

فرید جواهرزاده دبیرعلمی این همایش، اظهار داشت: انجمن طبیعت‌گردی ایران، حدود ٢ سال قبل با همراهی اساتید کشور، در حوزه طبیعت‌گردی اقدام به تأسیس نهادی براساس اساسنامه انجمن‌های علمی کرد که ٧۵ درصد از اعضای آن با درجه علمی دانشیار به‌بالا هستند.

جواهرزاده تصریح کرد: محور توسعه شهر مشهد مبتنی بر گردشگری‌زیارتی است و باید از توان تمام بخش‌ها در جهت توسعه گردشگری بهره‌مند شد و برای افزایش ماندگاری زائران نیاز به فعالیت‌های جانبی داریم.

بهزاد علیزاده قائم‌مقام مؤسسه‌آموزش‌عالی‌بینالود، اظهار داشت: یکی از سیاست‌هایی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دنبال می‌کند، بحث همکاری‌های علمی در دو سطح ملی و بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه مؤسسه آموزش عالی بینالود در یک سال گذشته فعالیت‌های خوبی را داشته است، این موسسه در سطح بین‌المللی همکاری‌های خوبی در مباحث علمی، آموزشی و تحقیقاتی با دانشگاه‌‎های ایتالیا، اتریش و فرانسه داشته است که در بحث گردشگری برای ما اهمیت ویژه‌ای داشت و یکی از قوی‌ترین گروه‌های علمی در موسسه آموزش عالی بینالود در این رشته تحصیلی است و اولین گفتمان گردشگری آسان هم با حضور اساتید دانشگاه سوربون فرانسه برگزار می‌شود.

رحمان میرزاییان مدیر پژوهشی ستاد شهری مشهد ٢٠١٧ شهرداری مشهد، اظهار داشت: در سال میلادی جدید فرصتی در اختیار همه مردم مشهد قرار گرفته که بتوانند زیبایی‌ها، معنویت‌ها و میهمان‌نوازی‌ها خودشان را به تمام دنیا معرفی کنند و در حقیقت برای میزبانی شایسته از مردم آماده باشند، فرصتی که مشهد ٢٠١٧ در اختیار ما قرار داده است.

وی افزود: شهرداری مشهد به عنوان مسوول ستاد اجرایی مشهد ٢٠١٧ برنامه‌های مختلفی را مصوب کرده است و در کنار آن‌هم برنامه‌های این‌چنین را حمایت و قبل از این برنامه هم همایش فرهنگ میزبانی اسلامی را برگزار کرد.

وی با بیان اینکه این شهر از لحاظ وسعت و میزبانی بزرگترین شهر مذهبی جهان است، خاطرنشان کرد: مشهد تنها شهری است که دارای امنیت کامل در ابعاد مختلف است و باید از ظرفیت به‌وجود آمده در سال ٢٠١٧ در جهت معرفی این شهر بهترین استفاده و بهره را داشته باشیم


http://tnews.ir