گفتمان فرهنگی در حوزه گردشگری برای اولین بار از سوی ایران مطرح شده است

فرداد پرواز

10بهمن1395


ابراهیم بای‌سلامی عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه باید گردشگری را به‌عنوان یک هویت ملی و اسلامی تقویت کنیم، گفت: گردشگری و معنویت همزاد یکدیگر هستند و بیش از هر عرصه دیگری می‌تواند در مورد تعامل و شناخت اقوام و ملت‌ها تأثیرگذار باشد.

ابراهیم بای‌سلامی در پیش‌نشست همایش گردشگری و معنویت که در مجتمع فرهنگی توریستی آبادگران مشهد برگزار شد، با بیان اینکه گردشگری و معنویت در ادبیات جهان از سوی ایران لحاظ شده است، اظهار کرد: طبق تحلیلی که از همه کنگره‌ها، کتاب‌ها و منابع متغیر ، مقالات علمی و پژوهشی ، گردشگری کرده‌ایم این گفتمان فرهنگی در حوزه گردشگری نخستین بار از سوی دانشمندان ایرانی مطرح شد که مورد استقبال دانشمندان و اساتید جهان قرار گرفت.

وی افزود: در این کنگره‌ای که در تهران برگزار شد مقالات بسیار مهمی به چاپ رسید که بسیاری از اساتید دنیا در این خصوص اعلام نظر کردند.

بای سلامی عنوان کرد: بهمن‌ماه کنگره بین‌المللی گردشگری و معنویت در تهران برگزار می‌شود که امیدواریم در سال آینده یک گفتمان‌شناسی در حوزه گردشگری داشته باشیم.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور تأکید کرد: امروزه گردشگری نه‌تنها یک صنعت، شغل‌آفرینی، کارآفرینی، درآمدزایی، عدالت‌گستری، پایداری و حفظ محیط‌زیست است بلکه امروز در تعهدات نظام اجتماعی در ابعاد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تأثیرگذار است.

او یادآور شد: هم‌اکنون در حوزه گردشگری یک فرایند و پروسه اقتصادی و فرهنگی ایجاد شده، زیرا گردشگری بزرگ‌ترین پدیده جامعه مدرن به شمار می‌رود. مهاجرت و فعالیت‌های اقتصادی و بسیاری از کارهای که در دنیا انجام می‌شود به‌پای گردشگری نمی‌رسد به همین دلیل این صنعت در رأس امور مهم کشورهای دنیا قرار گرفته است در برخی از کشورها که جاذبه‌های توریستی ندارند در حال ایجاد جاذبه‌های توریستی هستند.

بای سلامی اضافه کرد: رئیس‌جمهوری در حوزه گردشگری تأکیدات زیادی داشت و مجلس شورای اسلامی نیز بیش از دولت در زمینهٔ گردشگری فعال بوده است، ای‌کاش در اولویت‌های توسعه اقتصادی نیز و برنامه‌ریزی‌های ششم توسعه گردشگری در رأس قرار می‌گرفت زیرا از اهمیت بسزایی برخوردار است.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور بابیان اینکه گردشگری کنونی ایران، سنتی، محدود و پراکنده است، عنوان کرد: اما هنوز راهبرد جدیدی در جمهوری اسلامی ایران که متکی بر رأی مردم است در حاشیه گردشگری بیان‌نشده اما با امتیاز در این حوزه کار می‌کنیم.

او با بیان اینکه باید گردشگری را به‌عنوان یک هویت ملی و اسلامی تقویت کنیم، گفت: گردشگری و معنویت همزاد یکدیگر هستند و بیش از هر عرصه دیگری می‌تواند در موردتعامل شناخت اقوام و ملت‌ها تأثیرگذار باشد.

بای‌سلامی با اشاره به این نظر که هدف اصلی ما بر گردشگری ایرانی بیان گفتمان معنویت است، گفت: متأسفانه ما امروز برای گردشگری زیارت در مشهد برنامه نداریم به همین دلیل گردشگری و حرم را از دست خواهیم داد اگر بر اساس اندیشه‌های تخصصی و علمی در سطح جهان برنامه‌ریزی می‌کردیم فضای شهر معنوی‌تر خواهد بود و جلوه‌های نورانی این بارگاه بیشتر منور می‌شد.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور بابیان اینکه ۵۲ درصد هتل‌های کشور در مشهد وجود دارد، گفت: اما ضریب اشغال آن‌ها کمتر از ۵۰ درصد است این یعنی اینکه گردشگری ما تقاضامحور بوده و ما در حوزه بازاریابی و تبلیغات وسیعی برای تورهای گردشگری مشهد انجام نداده‌ایم.


http://tnews.ir