گسترش همکاری‌های تهران و مسکو با میزان مناسبات فرهنگی رابطه مستقیم دارد

فرداد پرواز

26 اردیبهشت 1396


به گزارش گروه سیاست خارجی امتداد نیوز، رضا ملکی رایزن فرهنگی ایران در روسیه طی نشستی که، درباره مناسبات فرهنگی و تاثیر آن بر روابط سیاسی در دانشکده مطالعات جهان (دانشگاه تهران) برگزار شد، گفت: روابط ایران و روسیه نباید تنها در سطح حاکمیت یا حکومت‌ها ادامه پیدا کند بلکه باید با استفاده از راهکارهای دیگر مانند گسترش مناسبات فرهنگی زمینه را برای توسعه روابط سیاسی فراهم کرد. برای اینکه دو طرف بتوانند به متحد راهبردی هم تبدیل شوند، لازم است که ملت‌ها به شناخت گسترده‌ای از یکدیگر دست یابند.

وی با تاکید بر اینکه لازمه روابط فرهنگی، شناخت خوب و درک درست طرفین از یکدیگر است، ادامه داد: یکی از ابزارهای شناخت مردم دو کشور، توسعه گردشگری است که به واسطه آن شرایط برای برقراری رابطه مستحکم فرهنگی به وجود می‌آید. مردم ایران و روسیه شناخت صحیحی از یکدیگر نداشته و معمولاً اطلاعات نادرست و بدبینانه‌ای را دریافت می‌کنند.

رایزن فرهنگی ایران در روسیه در رابطه با گسترش سطح مناسبات فرهنگی ایران و روسیه، خاطرنشان کرد: اخیراً رایزنی فرهنگی کشور روسیه در ایران مستقر شد که با همکاری آنها می‌توانیم فعالیت‌های خود در روسیه را عمیق‌تر کرده و با حل بسیاری از موانع و مشکلات موجود شناخت مناسب را ایجاد کنیم.

ملکی، با بیان اینکه نمی‌شود با روش‌های سنتی این مناسبات را تقویت کرد، بیان کرد: باید به دنبال راهکارهای جدیدی باشیم که فضای مجازی و رسانه‌ها نقش موثری در این زمینه دارند. علاوه بر آن، ایران و روسیه در سطح منطقه‌ای و به صورت چندجانبه هم می‌توانند روابط فرهنگی را توسعه دهند؛ در سطح بین‌المللی نیز با تقویت گفتمان مشترک، عرصه‌ها برای همکاری‌های مختلف به رشد قابل توجهی می‌رسد.

رایزن فرهنگی ایران به روش‌های دیگر برای شناخت بیشتر مردم دو کشور اشاره کرد و گفت: یکی از این روش‌ها برگزاری سایت‌های فرهنگی است. افزون بر آن اختصاص بخشی از زمان شبکه‌های تلویزیونی دو طرف به یکدیگر برای معرفی فرهنگ و جامعه از دیگر راه‌های تاثیرگذار است که در حال حاضر چین و روسیه از این روش استفاده می‌کنند.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های رایزنی فرهنگی ایران در روسیه این است که بنیاد فرهنگی کاسپین را با مشارکت 5 کشور ساحلی به وجود آورد، تا به همگرایی فرهنگی بیشتری برسیم.


http://tnews.ir