غرفه ایران در موزه تاتارستان گشایش یافت

فرداد پرواز

4 شهریور 1396


مجموعه ای از آثار هنری و دستافرینه های ایرانی یرای گشایش غرفه فرهنگی-هنری ایران به موزه هزاره قازان پایتخت جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه اهدا،و زینت بخش همیشگی این گنجینه شد.

آیین مربوط به گشایش این غرفه و اهدای دستافرینه های ایرانی،روز پنجشنبه با حضور علی بمان اقبالی زارچ،سرپرست سرکنسولگری ایران در پایتخت تاتارستان، لوئیزا کسمیلین معاون امور مجتمع مرکز ملی و فرهنگی قازان، نمایندگان موزه ها و بنیاد های فرهنگی-هنری و شماری از دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی برگزار شد.

معاون امور مجتمع مرکز ملی و فرهنگی قازان در این مراسم، توسعه روابط بین ایران و تاتارستان و مبادله هیات ها بین دو طرف را بسیار مهم برشمرد.

وی اظهار کرد: اهدای فرش ایرانی به مسجد قل شریف قازان در سال 2002، سفر هیات عالی به ایران (تهران و مشهد) به ریاست رستم مینیخانف رئیس جمهوری تاتارستان در بهار سال جاری و روابط گوناگون فرهنگی و هنری بیانگر پویایی تعاملات است.

مقام تاتارستانی همچنین نقش فعالیت روبه رشد 10 ساله سرکنسولگری ایران در گسترش همکاری ها به ویژه فرهنگی را ارزشمند بر شمرد و تاکید کرد که اهدای دستافرینه ها و گشایش غرفه جمهوری اسلامی در موزه هزاره قازان، زمینه ساز شناخت بیشتر مردم تاتارستان از فرهنگ و هنر ایرانی می شود.

اقبالی زارچ سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی در قازان نیز با اشاره به اشتراکات فرهنگی گفت که ما وظایف مهم نگهداری و حفاظت از میراث فرهنگی-هنری نیاکان و همچنین ضرورت افزایش ارائه و نمایش آثار را داریم تا نسل جدید شناخت بیشتری از گذشته بیابد و برای تحکیم مشترکات مردمی بکوشد.

در پایان مراسم نیز،نمونه هایی از صنایع دستی ایرانی از جمله گلدان و بشقاب میناکاری، پرچم ایران، تابلوهای قلمزنی، خاتم کاری، معرق، قرآن کریم، جام مس کاری و رومیزی ترمه برای ایجاد غرفه دائمی در موزه هزاره قازان که در کنار رود کازانکا قرار دارد، اهدا شد.


http://www.irna.ir