گسترش فضای معبد مهری مراغه به 8 برابر کنونی

فرداد پرواز

8 آبان 1396


تبریز- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه گفت: فضای معبد مهری ورجوی این شهرستان،به عنوان یکی از اثرهای مهم تاریخی و ملی کشور از 2 هزار مترمربع کنونی به حدود 7 تا 8 برابر افزایش می یابد.

یعقوب طالبی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از نهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های آذربایجان شرقی افزود: اولین مطالعات هارکوژئوفیزیک در شمال غرب کشور در این معبد انجام شد و در پی این مطالعات مشخص شد که فضای وسیعی در زیر این منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه معبد مهری ورجوی مراغه،به عنوان بزرگترین معبد مهرپرستی ایران به شمار می رود، اظهار داشت: برای اینکه گردشگران با فضای نامناسبی در این مجموعه مواجه نشوند محدوده آن ساماندهی شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه با اشاره به ساماندهی بصری مجموعه در فضای مجازی یادآوری کرد: مجموعه معبد مهری نیازمند استحکام بخشی، کاوش و مرمت است.

طالبی با اشاره به اینکه حصارکشی بخشی از این مجموعه انجام شده گفت: مرمت، کاوش و ایجاد فضاهای خدماتی، اقامتی و پذیرایی در آن نیاز به مشارکت بخش خصوصی دارد.

وی با بیان اینکه در آینده نزدیک فراخوان عمومی برای جذب سرمایه گذاران علاقمند برای اجرای طرح های مشارکتی در این مجموعه منتشر می شود، گفت: برای مرمت، کاوش و اجرای طرح های خدماتی و رفاهی در این مجموعه نیاز به بیش از 50 میلیارد ریال اعتبار است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه اظهار کرد: بازگشت سرمایه در این معبد تضمین شده،زیرا این اثر تاریخی مورد استقبال گردشگران است.


http://www.irna.ir