۳۰ میلیون گردشگر یونانی

فرداد پرواز

13 تیر 1396


«النا کونتارا»، وزیر گردشگری یونان اعلام کرد: از ماه ژانویه تا می، شاهد افزایش چشمگیر ورود توریست‌ها، درآمدهای گرشگری و نرخ اشغال هتل‌ها بوده‌ایم و میزان رزروهای تابستانی در برخی مناطق با رشد ۷۵ درصدی همراه بوده است.

گردشگری پس از کشتیرانی مهم‌ترین منبع کسب درآمد خارجی در یونان است و یکی از ستون‌های اقتصاد این کشور است، اقتصادی که از سال ۲۰۰۹ تاکنون و آغاز بحران بدهی‌ها، ۲۷ درصد کوچک‌تر شده است.

یونان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ بحران اقتصادی شدیدی را پشت سر گذاشت و گردشگری این کشور در این مدت شاهد آسیب‌های زیادی بود. بر اساس گزارشات منتشر شده، ۴۰ درصد هتل‌های این کشور وضعیت بسیار بدی را در این بازه زمانی تجربه کردند.

آمارهای مربوط گردشگری داخلی یونان هم طی دوره بحران اقتصادی افت شدیدی کرده، ‌درآمد این بخش از سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون در سال ۲۰۰۸ به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی از هر ۱۰ شغل جدید ایجاد شده در یونان، ۸ شغل مربوط به صنعت گردشگری بوده است که این موضوع برای کشوری با سطح بسیار بالای بیکاری امری حیاتی محسوب می‌شود.

آمارهای منتشر شده از سوی بانک یونان نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۵ در مجموع ۲۳.۵ میلیون گردشگر از یونان دیدن کردند که درآمد ۱۴.۲ میلیارد یورویی را برای این کشور به ارمغان آورد و ۲۴ درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داد. سال گذشته نیز کنفدارسیون گردشگری این کشور از ثبت رکورد ۲۷.۵ میلیون گردشگر در یونان خبر دادند.


http://www.isna.ir