گردشگری مشهد سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد

فرداد پرواز

12 مهر 1396


رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: مشهد سالانه پذیرای حدود ۳۰ میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی است، هزینه اقامت روزانه هر گردشگر حدود ۱۲۰ هزار تومان است و گردش مالی این شهر در بخش گردشگری، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، محمد قانعی افزود: اگر از ۳۰۰ میلیون جمعیت شیعه دنیا بتوانیم تنها ۱۰ درصد را جذب کنیم که به مشهد بیایند، قطعا ظرفیت هتل‌های این شهر پاسخگو نخواهد بود.

وی با بیان اینکه با کاهش گردشگر داخلی در سال‌های اخیر مواجه شده‌ایم، تصریح کرد: از دلایل این موضوع می‌توان به کاهش جاذبه‌های ‌شهر و مجذوب نشدن نسل جوان با آنچه در شهر است، اشاره کرد. لازم است بر جاذبه‌های گردشگری مشهد اضافه شود؛ داشتن تله‌کابین خواسته چندان بزرگی نیست اما جاذبه مهمی است و باعث افزایش حضور گردشگر و در نهایت ارزش افزوده خواهد شد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه کمترین میزان سرمایه‌گذاری برای هر هتل در مشهد 20 میلیارد تومان است، اظهار کرد: اکنون 217 هتل در مشهد در حال پذیرش مسافر است و 290 طرح اقامتی و گردشگری نیز در این شهر در حال ساخت است که 215 فقره از این تعداد، مراکز اقامتی هستند.

وی ادامه داد: میانگین سنی هتل‌های مشهد به 6 سال رسیده و این درحالی است که میانگین سنی هتل‌ها در دیگر شهرها بالای 37 سال است. قانعی با بیان اینکه نرخ هتل‌ها در مشهد 30 درصد کمتر از سایر شهرها است، یادآور شد: متنوع‌ترین اماکن اقامتی کشور از نظر قیمت و امکانات را در مشهد داریم؛ از ارزان‌ترین مکان اقامتی یعنی زائرسرای رضوی تا هتل‌های 5 ستاره مثل قصر طلایی ،که امسال به‌عنوان هتل برتر در کشور شناخته شد.


tnews.ir