گردشگری از فرصت‌های اشتغال پایدار در روستاهاست

فرداد پرواز

25 خرداد ماه


مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد یکی از فرصت‌های اشتغال پایدار روستاییان را صنعت گردشگری عنوان و اظهار کرد: می‌توان این صنعت را یکی از مهمترین بخش‌های اشتغالزایی نام برد که در هر روستا با توجه به پتانسیلی که وجود دارد می‌تواند زمینه اشتغال را به ویژه برای جوانان فراهم کند .

دکتر «محمد یارمند» در نشست بررسی فرصت‌ها و چالش‌های گردشگری روستایی استان که با حضور مسئولان میراث فرهنگی و جمعی از مدیران شعب بانک‌ها، بخشداران، دهیاران و کارآفرینان روستایی استان برگزار شد، به اقدامات موثری که در زمینه توسعه و عمران در روستاها صورت گرفته است، اشاره کرد و افزود: متاسفانه امروزه مهاجرت روستائیان به یکی از چالش‌های مهم تبدیل شده که علت عمده این مشکل و چالش کمبود اشتغال پایدار در روستاهاست .

وی اضافه کرد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید در بخش اشتغال روستایی بیش از 400 متقاضی سرمایه‌گذاری در روستاها داشتیم که با هدف تسهیل در سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال، بیش از 200 مورد از آنها به بانک‌های مختلف معرفی شدند .

یارمند یکی از فرصت‌های اشتغال پایدار روستاییان را صنعت گردشگری دانست و گفت‌: می‌توان این صنعت را یکی از مهمترین بخش‌های اشتغالزایی نام برد که در هر روستا با توجه به پتانسیلی که وجود دارد می‌تواند زمینه اشتغال را به ویژه برای جوانان فراهم کند .

وی در ادامه به لزوم بازنگری در طرح‌های هادی اشاره و ابراز امیدواری کرد که با تجدید نظر در طرح‌های هادی روستایی از تخریب کالبدها و بافت‌های خاص و طبیعی مناطق روستایی، شاهد اقدامات خوبی در جهت معرفی روستاهای هدف گردشگری باشیم.

«محمدرضا نصیری» سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان نیز در این نشست اظهار کرد: گردشگری روستایی از بخش‌های مهم در فعالیت‌های اقتصادی به شمار می‌رود و به عنوان یک ابزار برای توسعه روستا می‌تواند فرصت‌ها و امکانات به ویژه در زمینه اشتغال و درآمد روستایی را فراهم سازد که از دیدگاه‌های گوناگون مورد توجه نیز قرار می‌گیرد .

وی گام نخست در توسعه گردشگری روستایی را شناسایی موانع و چالش‌های آن دانست و تصریح کرد: گردشگری روستایی منبع با ارزشی برای اشتغالزایی و ایجاد درآمد است و می‌تواند وسیله مهمی برای توسعه اجتماعی و اقتصادی جوامع روستایی و حمایت از محیط زیست و فرهنگ روستایی باشد.

نصیری ادامه داد: افزون بر آن، توجه به جایگاه صنعت گردشگری در توسعه‌ی روستایی از آن روی اهمیت دارد که می‌توان با بهره‌گیری مناسـب از منابع طبیعی و انسانی، افزون بر امکان رشد اقتصـادی، به توسعه‌ی بخـش کشـاورزی و تولید صنایع دسـتی محلی پرداخت و گامی مـؤثر در مسیر بهبـود شـرایط زیست محیطی و پاسداشـت میراث فرهنگی بومی و آداب و رسوم محلی در روستاها برداشت .

این مسئول با بیان این که مناطق روستایی با چشم‌اندازهای زیبا و طبیعت بکر و محیط های بدون هیاهو، یکی از مواردی است که می‌تواند در امر توسعه ی گردشگری کشور مطرح باشد، گفت: گردشگری روستایی یکی از شاخص‌های صنعت گردشگری است که با توجه بـه ظرفیت‌های طبیعی و فرهنگی موجود در روستاها می‌تواند نقش مهمی در تجدید حیات روستاها، ایجاد اشتغال و درآمد برای روستاییان، حفاظت از میراث‌فرهنگی، تاریخی و طبیعی و در نهایت توسعه یکپارچه و پایدار روستا ایفا کند .

وی در بخشی از سخنان خود نیز به مثلث طلایی گردشگری اشاره‌ای داشت و عنوان کرد: باید در روستاهایی که در مسیر مثلث طلایی گردشگری قرار گرفتند، آموزش‌هایی در مورد مبحث گردشگری به ساکنان آنها داده شود تا حداقل از آثار تاریخی روستای خود اطلاعاتی داشته باشند .

نصیری در ادامه برگزاری جشنواره‌های روستایی را در این مورد مفید دانست و گفت: یکی از دغدغه‌ها در حوزه‌ روستایی، معرفی ظرفیت‌های فرهنگی، گردشگری و اقتصادی روستاهاست که در این جشنواره‌ها، این ظرفیت‌ها به خوبی معرفی می‌شود .

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در بخشی دیگر از سخنان خود پیشنهاد اجرای پارک‌های طبیعت‌گردی به صورت دورن محله‌ای در روستاها را عنوان کرد .


www.isna.ir