گردشگری پس از رفع تحریم ها کانون توجه دولتمردان است

فرداد پرواز

5 مهر 1396


- ایرنا- معاون گردشگری کشور گفت: از زمان استقرار دولت یازدهم و پس از دوران رفع تحریم‌ها، گردشگری در منظومه سیاست کشور و در کانون توجه همه دولت‌مردان و اقشار مردم قرار گرفته است.

به‌گزارش گروه فرهنگی ایرنا، محمد محب‌خدایی روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری،در سالن اجلاس سران اظهار کرد: این روز جهانی برای خانواده بزرگ گردشگری کشورمان روز مهم و بزرگی است.

وی افزود: بخشی از خاطرات دفاع‌مقدس اکنون در قالب ستاد راهیان نور به خانواده بزرگ گردشگری پیوسته و در حافظه ملی کشورمان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور به ثبت رسیده است.

محب‌خدایی تاکید کرد: گردشگری هم اینک به عنوان مطالبه ملی مردم در صدر برنامه‌ریزی‌های دولت قرار گرفته است و ما اینک در آغاز سال اول اجرای برنامه ششم توسعه، مقدمات کار و جوانب اجرایی را برای ایفای تکالیف قانونی به‌تدریج فراهم می‌کنیم.

وی ادامه داد: همچنین برنامه‌های مکمل دیگر مانند برنامه اشتغال،با هدف‌گذاری 70 هزار فرصت شغلی در بخش گردشگری و طراحی مقاوم‌سازی اقتصاد کشور از طریق اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌ریزی‌های مربوط به تأمین منابع برای پروژه‌های گردشگری و آموزش منابع انسانی از جمله فعالیت‌هایی است که هم‌اکنون در سرلوحه امور ما قرار دارد.

معاون گردشگری گفت: در حوزه مربوط به سیاست‌گذاری‌ها، تأکید ما بر دو محور قرار دارد؛ حمایت از بخش خصوصی، تشکل‌های مردمی و واحدهای غیردولتی و نگرش اقتصادی به صنعت گردشگری و قدرت ارزآوری و نقش موثر آن در اقتصاد کشور.

وی افزود: اقبال گردشگران اروپایی برای سفر به ایران در نزدیک به سه سال اخیر نشانه‌ای روشن از تمایل بالقوه جهانیان برای سفر به ایران است.

محب‌خدایی ادامه داد: معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اقداماتی را در راستای شعار راهبردی گردشگری 2017 در دست اقدام دارد که تشکیل کمیته گردشگری پایدار،برای توسعه و شکل‌گیری چهار کارگروه تخصصی شامل کارگروه تحقیق و آموزش، کارگروه زیرساخت‌ها، کارگروه توانمندسازی جوامع محلی و کارگروه بازاریابی، اطلاع‌رسانی و تبلیغات از جمله آنها بوده است.

وی تاکید کرد: تدوین شیوه‌نامه کمیته گردشگری پایدار، تدوین تقویم رویدادها برای 3 ماهه نخست سال 2017 و برگزاری کارگاه آموزشی و نشست مشورتی توسعه برنامه راهبردی ملی در رابطه با گردشگری پایدار با همکاری یونسکو از دیگر اقدامات در این زمینه است.

معاون گردشگری اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید و به‌ویژه پس از برجام، رتبه رقابت‌پذیری گردشگری کشورمان 4 پله بهبود یافته است و از رتبه 97 به رتبه 93 ارتقا یافته است، رتبه ایران از نظر امن‌ترین مقصد گردشگری در گزارش سازمان تجارت جهانی 87 است و در منابع انسانی و بازار کار رتبه کشورمان 105 است.


http://www.irna.ir