گردشگری از ابزارهای وفاق ملی و همزیستی بین المللی است

فرداد پرواز

10 آبان 1396


مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه معمولا از گردشگری به عنوان یک منبع درآمدزایی و ایجاد اشتغال یاد می شود، گفت: گردشگری یکی از ابزارهای وفاق ملی و همزیستی بین المللی است.

احمد محیط طباطبایی،روز سه شنبه در مراسم رونمایی از دو مجله «پژوهش گردشگری» و «نامه پژوهشگاه» در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، اظهار کرد: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اخیرا سیاست جدیدی را دنبال می کند و جدای از استفاده از کتاب و رسانه که برای فعالیت های پژوهشی مهم هستند، در دو سال اخیر در 8 پژوهشکده مجلات تخصصی را به زبان های فارسی و انگلیسی منتشر می کند.

وی با اشاره به رشد تکنولوژی و فناوری و مهم خواندن آن افزود: این مساله از ارزش و اهمیت پدیده مکتوب نکاسته، بلکه باعث شده آنها جایگاه اصلی خود را پیدا کنند و در مکانی چون پژوهشگاه،مجلات کاغذی از اهمیت بالایی برخوردار باشند.

محیط طباطبایی با بیان اینکه طی یکسال اخیر موفق به اخذ مجوز 10 عنوان مجله شدیم، ادامه داد: گروه گردشگری پژوهشگاه به عنوان مغز متفکر شاخه فعالیت های زیادی انجام می دهد.

وی با معرفی مجله پژوهش گردشگری که اولین شماره آن امروز رونمایی شد، ادامه داد: سطح بندی مقاصد گردشگری ساحلی روستایی استان گیلان، اولویت بندی راهبردهای توسعه گردشگری با بهره گیری از مدل تلفیقی SWOT , ANP نمونه موردی شهر اردبیل از جمله مطالب این شماره مجله است.

رئیس ایکوم (کمیته ملی موزه‌ها) ایران به برخی تفاوت های این مجله با دیگر مجلات اشاره کرد و گفت: هدف از گردشگری، یافتن شغل نیست بلکه گردشگری، ابزاری برای همزیستی بین الملل و وفاق ملی است.

وی با بیان اینکه در سال آینده قرار است 15 عنوان نشریه در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شود، اضافه کرد: همه این مجلات علمی و پژوهی نیستند بلکه برخی از آنها تریبونی برای علاقه مندان به موضوع میراث و گردشگری خواهند بود.

محیط طباطبایی، پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری را به مغز متفکر سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تشبیه کرد.

دراین مراسم عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی، ماهیت این پژوهشگاه را تحقیقاتی و ماموریت آن را استخراج مفاهیم اولیه علمی و تولید علم دانست و گفت: رشته گردشگری در بسیاری از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی وجود دارد و به زودی مجوز جذب دانشجو، در سه رشته مقطع دکتری را دریافت خواهیم کرد.


http://www.irna.ir