گردشگری بوشهر در سایه ی انرژی و صنعت

فرداد پرواز

19 شهریور 1396


به گزارش ایسنا، بازارهای ارزان قیمتِ ته لنجی ها در بنادر دیلم، گناوه، دَیِر و کنگان، بندر باستانی سیراف، جنگل حراء، خلیج نایبند، کوه نمک جاشک، روستای حصار با بافتی قاجاری، سواحل عریض ماسه ای و صخره ای، نخلستان های دشستان و آب پخش، گور دختر هخامنشی بوشگان، کاخ های بازمانده از دوران هخامنشیان در برازجان، تنگه فاریاب، کلوت های ساحلی، تنگلستان و جزیره نخیلو و آن همه پرنده مهاجر، بوشهر را وسوسه کننده کرده است، اما با این حال اولویت در این استان به نیروگاه ها و پالایشگاه ها داده شده تا گردشگری و اقتصادِ حاصل از آن.

غلامرضا خواجه، کارشناس اکوتوریسم بوشهر است که این نظریه را تایید می کند. او نیز معتقد است؛ انرژی و صنعت در این استان اولویت و ارجحیت بیشتری به نسبت گردشگری دارد.

البته خواجه به ایسنا گفت: برای استفاده از ظرفیت های صنعتی در گردشگری با پارس جنوبی جلسه هایی برگزار شده تا بازدید گردشگران از این منطقه، منطم تر انجام شود. هرچند همین حالا هم با هماهنگی از این میدان گازی بازدید می شود.

او درباره بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر توضیح داد: بخش هایی از این نیروگاه برای گردشگران قابل بازدید است، اما باید هماهنگی هایی انجام شود.

وی همچنین گفت: قرار است در مدرسه سعادت که مادر مدارس جنوب کشور شناخته می شود، موزه ای با نمایش دستاوردهای پالایشگاه های بوشهر راه اندازی شود.

این کارشناس اکوتوریسم ادامه داد: با توجه به ظرفیتی که بوشهر دارد، تصمیم گرفته شد روی موضوع آموزش گردشگری مانور بیشتری، داده شود. در این استان آخرین آزمون راهنمای تور، ۱۵ سال پیش برگزار شده بود و هیچ موسسه آموزشی وجود نداشت، اما اخیرا یک مجوز برای آموزشگاه گردشگری صادر شده تا این راه باز شود. معتقدیم اگر جاذبه های گردشگری بدون آموزش در معرض بازدید قرار بگیرند، از بین خواهند رفت.


http://www.donyayesafar.com