کویر مرنجاب، ساماندهی می خواهد

فرداد پرواز

08 اسفند 1395


منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در شمال استان اصفهان و در مجاورت با شهرستان آران و بیدگل به دلیل چهار فصل بودن و اعتدال نسبی هوا، تنوع جاذبه های گردشگری، تنوع گونه های جانوری و پوشش گیاهی از زیباترین و منحصر به فرد ترین کویرهای جهان محسوب می شود.

مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد؛ این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود می ‌شود.

ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آب های آزاد در حدود 850 متر بوده و بلند ترین نقطه این جزیره در حدود 880 متر بالاتر از سطح دریای آزاد وقسمت عمده این کویر پوشیده از تپه‌های شنی و ریگزار است.

کویر مرنجاب از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است. عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند از جمله درخت های گز و تاق و بوته‌های قیچ است. این کویر که آمیزه ای ازطبیعت، تمدن و تاریخ است هرساله میزبان ده ها هزار گردشگر داخلی و خارجی و گردشگران اروپایی است و امروزه این کویر بکر بر تارک داشته های خود به چهار تحفه ارزشمند از جمله کاروانسرای شاه عباسی، دریاچه نمک، جزیره سرگردان و تپه های شنی می بالد.

بر اساس آمارهای موجود کویر مرنجاب به جز فصل تابستان که به علت گرما با کاهش محسوس گردشگر مواجه است میزبان حدود بیش از 100 هزار گردشگر داخلی و خارجی ،است. شب های کویر با ستارگانی که در نزدیکی ماست، بی نظیرترین شب زندگی هر گردشگر خسته از سقف های کوتاه است که هر شب در مقابل چشمان اوست.

اما این روزها مرنجاب حال خوبی ندارد و کمبود زیر ساخت های گردشگری مشکلات فراوانی برای گردشگران بوجود آورده است. مشکلاتی از جمله نبود خدمات امداد جاده ای، نبود پایگاه اورژانس و هم چنین نبود سرویس های بهداشتی مناسب گوشه ای از مشکلات منطقه مرنجاب است. هم اینک مهم ترین مشکل این منطقه را می توان نبود جاده مناسب ارتباطی برشمرد که هر هفته شاهد حوادث رانندگی در آن هستیم به طوریکه در سال جاری 3 کشته و بیش از 50 زخمی در حوادث منطقه مرنجاب گزارش شده است.

انتظار اهالی این شهرستان و گردشگران از مسئولان این است که همانطور که بارها قول ساماندهی منطقه را دادند و ده ها کارگروه ویژه ساماندهی منطقه تشکیل دادند هر چه زودتر شاهد حل مشکلات و فراهم کردن زیر ساخت ها در این منطقه نمونه گردشگری باشند.


http://www.donyayesafar.com