کنترل ارز، سفر به ایران را گران‌تر کرده

فرداد پرواز

17 آبان 1396


«نرخ غیرواقعی ارز و کنترل آن توسط دولت، ایران را به کشوری گران برای گردشگری تبدیل می‌کند.»

با آن که ایران در گزارش مجمع جهانی اقتصاد رتبه نخستِ ارزان‌ترین کشور را به لحاظ هزینه برای سفر به دست آورده، اما به زعم گردشگرانی که با تور به ایران سفر می‌کنند، این کشور جزو گران‌ترین مقاصد به شمار می‌آید، خصوصا در قیاس با همسایگانش.

از سوی دیگر، علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ بارها به نرخ تمام شده خدمات که در ایران بالا است، اشاره کرده و همانند رؤسای پیشین این سازمان از صاحبان خدمات گردشگری، تغییر در این رویه را خواستار شده؛ که نایب رییس هیات مدیره جامعه تورگردانان ـ به عنوان تشکل عرضه‌کننده اصلی خدمات سفر به گردشگران خارجی در ایران، این شرایط را در گردشگری ورودی،بیشتر متأثر از غیرواقعی بودن نرخ ارز و کنترل آن می‌داند تا عوامل دیگر.

محمدعلی واقفی در این‌باره گفت: تورم در ایران بالا است، قیمت خدمات هم معمولا متناسب با آن افزایش پیدا می‌کند، این در حالیست که نرخ ارز در کشور ما،متناسب با تورم رشد ندارد و دولت آن را کنترل می‌کند، چون ما بیشتر از آن که کشوری صادرکننده باشیم، در رده واردکننده‌ها قرار گرفته‌ایم. افزایش نرخ ارز هم به ضرر واردات است.

وی افزود: اگر نرخ ارز،متناسب با تورم تغییر کند، سفر به ایران هم ارزان خواهد شد، برای مثال اگر توری را امسال هزار دلار بفروشیم، سال آینده هم به همین قیمت می توانیم عرضه کنیم و گردشگر و آژانس خارجی را از سردرگمی به خاطر تغییرات پی در پی قیمت ها خارج می کنیم، ولی حالا که شرایط اینگونه نیست و نرخ ارز غیرواقعی است، قیمت تورها هم بیشتر تحت تاثیر تورم قرار می‌گیرد و هر سال گران‌تر می شود.


http://www.isna.ir