کمتر از ۵ درصد از فرصت گردشگری‌مان استفاده کرده‌ایم

فرداد پرواز

10 تیر ماه


معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تاکنون کمتر از پنج درصد از فرصت گردشگری کشور استفاده کرده‌ایم.

زهرا احمدی‌پور در سفر دو روزه خود به گیلان در جلسه با سمن‌ها و تشکل‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: من زمانی که مسائل و مشکلات را از زبان شما فعالان این عرصه می‌شنوم راحت‌تر می‌توانم تصمیم بگیرم. متاسفانه ما سیاست کلی برای توسعه صنعت گردشگری نداریم و قطعا تا این سیاست‌ها نباشد به یک مفاهیم مشترک دست نخواهیم یافت.

او گفت: زمانی که با ساختار بسته برای گردشگری تصمیم می‌گیریم رکود اتفاق می‌افتد و سرمایه‌گذاری که همه زندگی خود را گذاشته وقتی منِ مجموعه دولتی موانع ایجاد می‌کنم سبب دلسردی بخش خصوصی می‌شوم.

احمدی‌پور افزود: من به مشکلات شما فعالان گردشگری واقف هستم اما می‌دانم همه این مشکلات راه حل دارد و گردشگری را راه برون‌رفت از معضل بیکاری میدانم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد:ایران سراسر پر است از جاذبه های گردشگری،روستا به روستای ما با هم متفاوت است اما زمانی که از افراد در خصوص الویت های گردشگری سوال می کنیم افراد حتی به تعداد انگشتان دست هم این جاذبه ها را نمی شناسند.

او با اشاره به اینکه ما نتوانسته‌ایم توازن مناسبی بین تورهای ورودی و خروجی برقرار کنیم گفت:ما راهنمایانی تربیت می کنیم که به شدت از جاذبه های گردشگری خارجی آگاه هستند و به راحتی به معرفی این جاذبه ها می پردازند اما به درستی نمی توانند حتی یک جاذبه داخلی را معرفی کنند.

احمدی‌پور همچنین در این نشست از فعال شدن سازمان در عرصه حفاظت از میراث فرهنگی خبر داد و گفت: ما به زودی طرح حفاظت الکترونیک را به سازمان برنامه ارائه می‌کنیم و الویت سازمان که تکلیف زمین مانده است به روز کردن حفاظت ها و شبکه ای کردن آن است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری متذکر شد: صنایع دستی به عنوان یک اثر ماندگار محسوب می شود و تاکنون سازمان یک سری تکالیف حمایتی انجام داده است.

او از افتتاح خانه مژدهی به عنوان نماد خانه ایرانی در مرکز کشور خبر داد و گفت: خانه مژدهی به عنوان نماد یک خانه کاملا ایرانی به زودی افتتاح می شود و پس از آن در مرکز هر استان و به تبع آن در شهرستان ها نیز خانه ای با معماری کاملا سنتی و تزئینات کاملا محلی افتتاح خواهد شد تا شاهد ایجاد زنجیره ای این گونه خانه ها در کل کشور باشیم.

احمدی‌پور اظهار کرد:تکلیف ما برای ملت بزرگ ایران از بین بردن معضل بیکاری یا کاهش این معضل است و کشور ما می تواند با اتکا به ظرفیت های صنایع ستی و گردشگری حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.


www.isna.ir