کلیسای «ننه مریم» ارومیه با ظرفیت گردشگری جهانی

فرداد پرواز

10 مرداد 1396


کلیسای ننه مریم، بر خلاف بسیاری از کلیساهای دیگر با قالی های دستباف مفروش شده و فقط یک نیمکت کوچک برای سالمندان در انتهای سالن قرار دارد.

سرزمین معروف به رنگین کمان، اقوام و ادیان سالهاست که دومین کلیسای جهان پس از «بیت لحم» را در مرکز شهر ارومیه حفظ کرده است و هر یکشنبه آشوریان برای ادای فرایض دینی به این کلیسا می آیند؛ کلیسایی که ظرفیت گردشگری برای مسیحیان جهان به شمار می رود.

کلیسای ننه مریم که به شرق آشور نیز شهرت دارد در خیابان خیام ارومیه و در محوطه ای بزرگ قرار گرفته و در سالیان متمادی یک محوطه جدید برای کلیسا و یک برج جدید نیز در کنار آن احداث شده است.

برای ورود از در کوتاه کلیسا، باید سر خم کرد؛ در بدو ورود چشم هر بازدیدکننده ای به کتیبه ای می افتد که یادآور پیام خدا به حضرت موسی (ع) بوده و روی آن جمله 'نعلینت را از پا بیرون کن اینجا که ایستاده ای مقدس است' نوشته شده است.

داخل کلیسا به هیچ وجه به آنچه از کلیساهای دیگر در ذهن دارید، شباهت ندارد و دالان هایی تودرتو که با سنگ و ملات درست شده است و سقفی کوتاه، جلب توجه می کند. محراب ساده ای که در پشت آن دالانی آبی رنگ و تزئین شده با عکس 'عیسی مسیح' قرار دارد، محل ایستادن کشیش در هنگام برگزاری مراسم به شمار می رود.

کلیسای ننه مریم بر خلاف بسیاری از کلیساهای دیگر با قالی های دستباف مفروش شده و فقط یک نیمکت کوچک برای سالمندان در انتهای سالن قرار دارد. محراب کلیسا اتاقکی گنبدی شکل و تودرتو است که فقط کشیش ها حق ورود به آن را دارند و روی پله و طاقچه کوچک جلوی محراب، تصویر مسیح در حالت های مختلف و به شیوه های متفاوت به چشم می خورد؛ نقاشی ها و کوبلن دوزی مسیح، تابلوی منبت کاری حواریون، مسیح در آغوش مریم مقدس و شمع هایی که چهره همراه با تبسم مسیح بر آن نقش بسته است، در این قسمت دیده می شود.

راهرویی که زائران را به محل غسل تعمید و روشن کردن شمع ها، هدایت می کند و اتاقکی 12 متری و مزین به تابلوهای معقر، نقاشی، گلدوزی و کوبلن دوزی که مسیح را به تصویر کشیده است نیز سمت راست محراب قرار دارد.

به گفته کارشناس میراث فرهنگی آذربایجان غربی ،کلیسای ننه مریم یکی از آثار بی نظیر تاریخی آشوریان ارومیه بوده که در 22 آبان 1392 به شماره 1649 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

بهروز خان محمدی ادامه داد: دفن اموات در قرون گذشته در این محل صورت می گرفت و تا چند سال پیش کاملا پوشیده از سنگ قبر بود؛ هنوز هم تعدادی قبر در پشت ساختمان کلیسای نوساز و داخل کلیسای قدیمی ننه مریم باقی مانده است. وی اضافه کرد: با دفن اموات طی سالیان متمادی، اطراف کلیسا نسبت به سطح خیابان اندکی بالاتر رفته و خود کلیسا به نظر در گود مانده است.

وی با اشاره به تاریخچه این بنای تاریخی افزود: طبق روایت ها و منابع تاریخی آشوری ها، این بنای مذهبی یکی از قدیمی ترین و مهمترین کلیساهای جهان است زیرا بر اساس متون تاریخی سه نفر از موبدان زرتشتی که ولادت حضرت عیسی (ع) را پیش بینی کرده بودند، بعد از عزیمت به اورشلیم و آگاه شدن از تولد پیامبر الهی و مراجعه به ارومیه این مکان را تبدیل به کلیسا کرده اند و این کلیسای از ابنیه های قرن اول مسیحی محسوب می شود.

وی گفت: مطابق نظر کارشناسان سنگ قبر سه موبد مذکور در سالن ورودی کلیسا نگهداری می شد تا اینکه در سال 1915 میلادی توسط میسیون روس های ارتدوکس به یکی از موزه های 'کیِف' منتقل شد.


http://www.donyayesafar.com