قدیمی ترین کلیسای جهان در ارمنستان

فرداد پرواز

2 مرداد 1396


کلیسای جامع اچمیادزین یک کلیسای جامع ارمنی است که در شهر واغارشاپات ارمنستان واقع شده است. ساخت این کلیسا در سال 303 میلادی به اتمام رسیده است و آن را نخستین کلیسای جامع در تاریخ مسیحیت می دانند.

کلیسای اولیه از جنس چوب ساخته شده بود اما در سال 483 بازسازی هایی به روی آن صورت گرفت و ساختمان اصلی شبیه به یک صلیب شد و گنبدی نیز به آن اضافه گردید. بدنبال آن تغییرات دیگری در دوره های مختلف به روی این کلیسا صورت گرفت و آنچه امروزه دیده می شود بسیار با آنچه در گذشته بوده است متفاوت است ، قرن هفتم این سازه چوبی به سازه ای سنگی تبدیل شد و همچنین در قرن های 17 و 18 نیز تغییرات دیگری به روی آن صورت گرفت و تبدیل شد به کلیسایی که امروز بعنوان قدیمی ترین کلیسای جهان شناخته شده است. در سال 2001 این کلیسا در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

از مرکز شهر ایروان تا این کلیسا حدود 30 دقیقه راه است. اتوبوس ها معمولا از میدان Mashdots در ایروان حرکت می کنند و مستقیما به ابتدای شهر می برند ، جایی که با نام خرابه های زوارتنوتس ( Zvartnots ruins ) شناخته شده است. رسیدن به این کلیسا از جایی که از اتوبوس پیاده می شوید خیلی دشوار نیست در بین راه می توانید هم از خرابه های قدیمی زوارتنوتس دیدن کنید هم سن هریپسیمه که یکی دیگر از کلیساهای قدیمی این منطقه است.


http://lastsecond.ir