چگونه از کلاه برداری در سفر جلوگیری کنیم؟

فرداد پرواز

اگر در طول سفرهای خارجی نگران این هستید که طعمه ی کلاهبرداران شوید، ما در 2safar به این موضوع پرداخته ایم و رایج ترین شیوه های کلاهبرداری و راههای اجتناب از آنها را به شما معرفی می کنیم.

1. بلیت تقلبی

اگرتصمیم به خرید بلیت تور یا قطار دارید، نهایت احتیاط و دقت را به خرج دهید. در غیر این صورت ممکن است با پرداخت هزینه بلیت رفت و برگشت، بلیت یک طرفه نصیبتان شود یا بطور کامل بلیت شما تقلبی باشد. یکی از راههای معمول کلاهبرداری، حراج بلیتهای تقلبی یا تاریخ گذشته است. به عنوان مثال آژانس های مسافرتی کلاهبردار در هند بلیت های تاریخ گذشته قطار می فروشند یا دستفروشان در تایلند بلیت های ورودی نامعتبر به کاخ سلطنتی در بانکوک را به قیمت پایین تر عرضه می کنند که در ساعت درج شده بر روی بلیت کاخ برای بازدید تعطیل است. پس در این مواقع وسوسه نشوید و سعی کنید تا جایی که ممکن است بلیت خود را بصورت آنلاین یا پیشاپیش و از سایت ها و فروشنده های رسمی خریداری کنید. اگر در دقیقه ی آخر بلیت می خرید حتما از فروشنده بخواهید مجوز خود را نشان دهد.

2. تاکسی هایی که عمدا مسیر را طولانی میکنند

امروزه سرویس های اشتراک خودرو نظیر اوبر، هزینه های رفت و آمد های شهری را به شکل قابل توجهی کاهش داده است. با این وجود، در شهرهای غریبه خیلی پیش می آید که راننده ها عمداً مسیر را با این بهانه ی مودبانه که می خواهند از راه زیباتری بروند، طولانی کنند و پول بیشتری از مسافر بگیرند. اگر به چنین اتفاقی مشکوک شدید، مسیر خود را از طریق گوگل مپ تلفن همراهتان پیگیری کنید (لازم نیست تمام مدت حتماً به اینترنت وصل باشید، فقط در ابتدا که مقصد خود را وارد می کنید به دیتا احتیاج دارید). با پیگیری مسیر وقتی مطمئن شدید راننده شما را از مسیر دورتری می برد، همان جا به او اعتراض کنید. همچنین از اپ سرویس اشتراک خودرو استفاده کرده و به محض پیاده شدن از تاکسی، شکایت خود را اعلام کنید. اگر از تاکسی معمولی استفاده می کنید، دقت کنید که کیلومترشمار روشن باشد و از قبل روی قیمت توافق کنید.

3. ارز گران قیمت

اگر به فکر مناسب ترین قیمت برای تبدیل پول خود و خرید ارز هستید، از قبل اقدام کنید و بصورت آنلاین نرخ تبدیل ارز درصرافی های معتبر را چک کرده تا مطمئن شوید کدام صرافی بهترین نرخ را دارد. سپس ارز خود را خریداری کرده و آنرا در فرودگاه یا محل اقامت خود تحویل بگیرید. اخیرا در یک نظر سنجی مشخص شده که از هر شش مسافر، یک نفر ارز گران از صرافی های فرودگاه ها خریداری می کند. نتایج نظر سنجی همچنین نشان میدهد بیش از سه میلیون نفر هنگام خرید ارز با کارت های بانکی یا اعتباری، بطور متوسط 49 دلار اضافه شارژ شده اند. پس توصیه ما این است که ارز را به صورت نقدی خریداری کنید!