کلاهبرداری های مرسوم در کشور های آسیایی و چگونگی اجتناب از آن ها - قسمت دوم

کلاهبرداری های مرسوم در کشور های آسیایی و چگونگی اجتناب از آن ها - قسمت دوم

کشور های آسیایی مانند هند، چین و بسیاری از کشور های جنوب شرق آسیا برای سفر عالی هستند و مقصد هایی محبوب برای تمام مردم جهان به شمار می روند. با این وجود باید پذیرفت شاید به خاطر تعداد زیاد توریست ها کلاهبرداری نیز در کشور های آسیایی زیاد است. در این مقاله تعدادی از این کلاهبرداری های مرسوم را به شما معرفی کرده و شیوه ی مقابله با آن ها را شرح می دهیم. با 2Safar همراه باشید.

در تاکسی: تاکسی متر کار نمی کند.

در سفر به کشور های آسیایی مانند تایلند کمتر پیش می آید که حداقل یک بار با این کلاهبرداری مواجه نشوید. برای جلوگیری از آن قبل از سوار شدن به تاکسی در مورد درست بودن تاکسی متر از راننده سؤال کنید. اگر در وسط راه متوجه شدید تاکسی متر کار نمی کند همان جا تاکسی را متوقف کرده و پیاده شوید یا آمرانه از راننده بخواهید شما را به ایستگاه اتوبوس یا تاکسی برساند. راننده ی تاکسی موظف است به حرف شما گوش کند چون خراب بودن تاکسی متر خطا از طرف او است و باید این خطا را جبران نماید. حتی می توانید او را تهدید به شکایت کنید.

2safar

هنگام حساب کردن کرایه تاکسی: شما مبلغ را اشتباه شنیده اید!

این یکی دیگر از کلاهبرداری ها مرسوم در ارتباط با تاکسی ها است و در سری لانکا خیلی مرسوم می باشد. شما سوار تاکسی یا تاک تاک (تاکسی موتوری) می شوید و مثلاً روی قیمت پانزده روپیه توافق می کنید. وقتی به مقصد می رسید راننده از شما تقاضای پنجاه روپیه می کند و مدعی می شود که شما مبلغ را اشتباه شنیده اید. در چنین مواقعی بهتر است قبل ار سوار شدن به تاکسی یک قلم و کاغذ دم دست داشته باشید و مبلغ را روی آن نوشته و به راننده نشان دهید تا بعداً نتواند چنین ادعایی بکند. حتی می توانید این کار را با ماشین حساب موبایلتان انجام دهید.

2safar

در تاکسی: جایی که شما می خواهید بروید بسته است یا وجود ندارد.

کلاهبرداری رانندگان تاکسی در کشور های آسیایی به قدری متنوع است که بیشتر این مقاله به آن ها مربوط می شود! یکی دیگر از این کلاهبرداری ها، ادعای آن ها مبنی بر بسته بودن، در حال بازسازی بودن یا اصلاً وجود خارجی نداشتنِ مقصد مسافر است. رانندگانی که چنین ادعایی می کنند بسیار خوشرو و خوش برخورد به نظر می رسند، طوری که مسافر از همه جا بی خبر حرفشان را باور می کند. در مرحله ی بعد این راننده ها پیشنهاد می کنند شما را به جای بهتری ببرند. آن ها قبلا با آن محل یا جاذبه ی توریستی توافق کرده اند که با بردن توریست به آن جا پاداش دریافت کنند. با این کار راننده تاکسیِ کلاهبردار با یک تیز دو نشان می زند. هم پاداش خود را دریافت می کند و هم مبلغی اضافه از شما به خاطر مسافت بیشتر می گیرد.

نحوه ی برخورد با چنین رانندگانی مشخص است. اصلاً به حرف آن ها توجهی نکنید و برای رفتن به مقصد مورد نظر خود مصر باشید. مطمئن باشید هیچ مشکلی در ارتباط با مقصد شما وجود ندارد و وقتی به آن برسید خواهید دید که همه چیز مرتب است. به طور کلی در طول سفر به راحتی به حرف دیگران اعتماد نکنید. امروزه با فراگیر و در دسترس بودن اینترنت به راحتی می توانید صحت حرف های دیگران را آنلاین چک کنید.

2safar