کلاهبرداری های مرسوم در کشور های آسیایی و چگونگی اجتناب از آن ها - قسمت سوم

کلاهبرداری های مرسوم در کشور های آسیایی و چگونگی اجتناب از آن ها - قسمت سوم

کشور های آسیایی مانند هند، چین و بسیاری از کشور های جنوب شرق آسیا برای سفر عالی هستند و مقصد هایی محبوب برای تمام مردم جهان به شمار می روند. با این وجود باید پذیرفت شاید به خاطر تعداد زیاد توریست ها کلاهبرداری نیز در کشور های آسیایی زیاد است. در این مقاله تعدادی از این کلاهبرداری های مرسوم را به شما معرفی کرده و شیوه ی مقابله با آن ها را شرح می دهیم. با 2Safar همراه باشید.

در بازدید از معبد ها و کلیساها: اعانه بدهید.

در کشور های آسیایی مراقب مردمی که به بهانه ی اعانه از شما پول می گیرند باشند. این اشخاص به خصوص اطراف مکان های مذهبی خیلی زیاد هستند. آن ها ادعا می کنند این اعانه توسط معبد یا کلیسا جمع آوری می شود اما اینگونه نیست و آن ها پول را برای خودشان می خواهند. در این مواقع حتی دلسوزی شما برای این اشخاص هم بیهوده است چون آن ها از همه پول می گیرند و معمولاً درآمد قابل توجهی از این گدایی به اسم اعانه دارند.

اشکالی که در برخورد با این نوع کلاهبرداری وجود دارد این است که به راحتی موارد قبلی مشخص نمی شوند، چون گاهی افراد وابسته به کلیسا یا معبد نیز از توریست ها اعانه جمع آوری می کنند. برای اطمینان اگر واقعاً قصد دادن اعانه دارید به آن فرد بگویید داخل معبد اعانه را خواهید گذاشت. معمولاً صندوق یا ظرفی مخصوص این کار در داخل ساختمان های مذهبی وجود دارد. ثانیاً می توانید به حس ششم خود اطمینان کرده و ظاهر و رفتار فرد مقابل را در نظر بگیرید. معمولاً می توانید تشخیص بدهید که چه کسی راست می گوید و چه کسی دروغ.

2safar

هنگام اجاره ی موتور در تایلند: شما باید شارژ اضافه بدهید.

این یک کلاهبرداری مرسوم در کشور تایلند است. در این کشور معمولاً توریست ها موتور کرایه می کنند چون گردش در اطراف بانکوک با موتور خیلی راحت، ارزان و مفرح است. به همین دلیل نیز شیادی های زیادی در این رابطه صورت می گیرد. وقتی موتور را کرایه می کنید همه چیز مرتب به نظر می رسد اما زمانی که بدون هیچ مشکلی آن را بر می گردانید، متصدی اجاره ی موتور کلی عیب و ایراد در موتور پیدا می کند و می خواهد بابت همه ی آن ها شما را شارژ کند. مثلاً اینجا خش شده است و آنجا فرورفتگی دارد و صندلی موتور تنظیم نیست و غیره.

برای اجتناب از این کلاهبرداری، هنگام کرایه ی موتور عکس های متعددی در کلیه ی زوایا از آن بگیرید. این کار را همان جا و جلوی متصدی انجام دهید. حتی می توانید تک تک ایراد هایی که می بینید همان جا به آن فرد یادآوری کنید. به این شکل می توانید ثابت کنید خش ها و تو رفتگی ها همه مربوط به قبل هستند.

2safar

در صرافی: من پول شما را چنج می کنم.

چیزی که در کشور های آسیایی فراوان است صرافی ست. آن ها همه جا پیدا می شوند، در فرودگاه، هتل ها، فروشگاه ها، کافه ها و هر جایی که گذرتان بیفتد. در این رابطه چند نکته را به خاطر بسپارید. اولاً که تمام این صرافی ها مطمئن و معتبر نیستند و نرخ های تبدیل مختلفی دارند. در ضمن ممکن است به هر بهانه ای کمتر به شما پول بدهند و امیدوار باشند که متوجه نشوید. حواستان را جمع کنید و نرخ تبدیل پول را دقیق بدانید و پول را با دقت در همام جا شمارش کنید. ثانیاً چند صرافی معتبر و قابل اطمینان را شناسایی کنید و فقط در آن ها پولتان را چنج کنید.

2safar