کلاهبرداری های مرسوم در کشور های آسیایی و چگونگی اجتناب از آن ها - قسمت اول

کلاهبرداری های مرسوم در کشور های آسیایی و چگونگی اجتناب از آن ها - قسمت اول

کشور های آسیایی مانند هند، چین و بسیاری از کشور های جنوب شرق آسیا برای سفر عالی هستند و مقصد هایی محبوب برای تمام مردم جهان به شمار می روند. با این وجود باید پذیرفت شاید به خاطر تعداد زیاد توریست ها کلاهبرداری نیز در کشور های آسیایی زیاد است. در این مقاله تعدادی از این کلاهبرداری های مرسوم را به شما معرفی کرده و شیوه ی مقابله با آن ها را شرح می دهیم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

هنگام سوار شدن بر تاکسی: وقتی به مقصد رسیدیم در مورد قیمت توافق می کنیم.

در کشور های آسیایی کلاهبرداری رانندگان تاکسی خیلی متداول است و باید حواستان را در این رابطه جمع کنید. عادی ترین شکل این کلاهبرداری هم گرفتن کرایه ای بیش از حد مرسوم (گاهی تا چند برابر) است. شما باید حتماً روی مبلغ قبل از سوار شدن به تاکسی توافق کنید و اگر راننده ای از این کار طفره رفت یا آن را به مقصد حواله داد بدانید قصد کلاهبرداری دارد.

برای اجتناب از افتادن در دام این نوع شیادی، بدون توافق قیمت سوار ماشین نشوید و حتی با چانه زدن تا جایی که می توانید مبلغ را پایین بیاورید. بهتر است از قبل با کمی تحقیق با حدود قیمت ها آشنایی داشته باشید تا سرتان کلاه نرود. اگر راننده همچنان بر سر حرف خود بود سراغ راننده ی دیگری بروید و او را رها کنید.

2safar

در هنگام بازدید از جاذبه های توریستی: من همه جا را مجانی به شما نشان می دهم.

از این تور لیدر های به ظاهر مجانی در خیابان های آسیا فراوان است. آن ها توریست ها را شناسایی کرده، به سمتشان می روند و سر صحبت را باز می کنند. سپس یک تور مجانی برای بازدید از جاذبه های توریستی اطراف، مثلاً یک کاخ یا معبد را پیشنهاد می دهند. در چنین مواقعی مشکوک شوید و پاسخ نه بدهید. چیزی به نام تور لیدر رایگان وجود ندارد و آن ها در نهایت از شما پول خواهند گرفت. ممکن است عناوینی که تحت آن تقاضای پول کنند متفاوت باشد مثلاً به نام انعام، هدیه، کمک به خیریه یا هر چیزی پولی حتی بیشتر از هزینه ی یک تور لیدر حرفه ای را از شما طلب خواهد شد. به طور کلی هر گاه کلمه ی مجانی را شنیدید جواب نه بدهید چون به احتمال بالای نود درصد کلاهبرداری است.

2safar

در چین: در مراسم چای ما شرکت کنید.

این یکی از کلاهبرداری های رایج در کشور چین است. یک فرد محلی به ظاهر مهربان به طرف شما می آید و از شما دعوت می کند با آن ها عکس بگیرید و بعد شما را به مراسم چای سنتی شان دعوت می کند. شرکت در چنین مراسمی وسوسه انگیز است اما در نهایت منجر می شود که هزینه ی زیادی از این بابت بپردازید. حتی ممکن است مبلغی به شما بگوید که به نظرتان عادلانه برسد اما معمولاً این افراد کلاهبردار هستند و وقتی شما به قیمت ها آشنایی ندارید زود به دام آن ها می افتید.

2safar