کلاهبرداري هاي مرسوم در کشور هاي آسيايي و چگونگي اجتناب از آن ها - قسمت پنجم

کلاهبرداري هاي مرسوم در کشور هاي آسيايي و چگونگي اجتناب از آن ها - قسمت پنجم

در خیابان: من در هتل شما کار می کنم. مرا به یاد نمی آورید؟

آیا در سفر به کشورهای آسیایی همه ی مردم شبیه به هم به نظر می رسند؟ در واقع اینطور نیست و این فقط تصور خود شماست اما کلاهبرداران از این بی توجهی شما سوء استفاده کرده و تظاهر می کنند شما قبلاً آن ها را دیده اید و می شناسید. مثلاً کسی در خیابان به شما نزدیک شده و طوری رفتار می کند که گویی آشناست. سپس می گوید مرا به یاد نمی آوری؟ من در هتل شما کار می کنم! رفتار این افراد کاملاً مهربان و قانع کننده است و از آن جا که در کشور های آسیایی شما تمام مردم را شبیه هم می بینید تصور می کنید که حق با آن هاست. آن ها از این کار خود هدفی دارند. یا می خواهند از شما پولی بگیرند یا شما را به جایی هدایت کنند که در نهایت پولی گیرشان بیاید.

در چنین مواقعی حتماً اسم هتلتان را بپرسید. خواهید دید که غریبه ی خوش اخلاق ناگهان در میان جمعیت ناپدید می شود.

2safar

در چین: این گیاه جادویی است.

حتماً در مورد طب سنتی چین و گیاهان دارویی این کشور چیزهایی شنیده اید. توریست ها خیلی به گیاهان دارویی در کشورهای شرق آسیا علاقه مند هستند و کلاهبرداران از این موضوع سوء استفاده کرده و هر علف بی خاصیتی را به عنوان یک گیاه دارویی به توریست ها قالب می کنند. آن ها رفتاری کاملاً تخصصی و متقاعد کننده دارند و شما تصور می کنید با یک پزشک طب سنتی سر و کار دارید و اکسیر سلامتی و جوانی ابدی را خریداری می کنید. حتی ممکن است نبض شما را بگیرند و تظاهر کنند با نگاه به رنگ رخسار شما پی به تمام سابقه ی پزشکی تان برده اند، اما در واقع این افراد کلاهبردارانی بیش نیستند که کوچک ترین آشنایی با علم پزشکی ندارند.

اگر می خواهید گیاهان دارویی واقعی بخرید فقط به فروشگاه های معتبر در این رابطه رجوع کنید. پیدا کردن چنین فروشگاه هایی زیاد سخت نیست. برای درمان سنتی نیز فقط به کلینیک های تخصصی اعتماد نمایید.

2safar

در خیابان: من معلم یک مدرسه ی فقیر هستم. ممکن است به ما کمک کنید؟

گدایی امروزه شیوه های خیلی مدرنی پیدا کرده است و به اسم کمک به خیریه پول زیادی از توریست ها اخاذی می شود. مردم کشورهای آسایی با این ترفند ها به خوبی آشنا هستند و گول این افراد را نمی خورند، بنابراین آن ها طعمه هایشان را از میان توریست ها انتخاب می کنند.

در کلاهبرداریِ معلم مدرسه ی فقیر، فردی با ظاهر موجه به شما نزدیک می شود و خود را معلم مدرسه معرفی می کند و می گوید برای بهبود زبان انگلیسی اش به معاشرت به توریست ها علاقه مند است. همه چیز به نظر خوب می رسد و شما نیز از آشنایی با فردی محلی آن هم تحصیل کرده و معلم مدرسه خوشحال می شوید، اما خیلی زود مکالمه ی شما با معلم کذایی به سمت سوی پول و نیاز بچه های مدرسه و فقر می رود .

موضوع بچه های فقیر حساسیت بسیاری از افراد را بر می انگیزد و کمتر کسی با درخواست کمک معلم مخالفت می کند اما شما حالا این داستان معروف را می دانید. پس هر کس با چنین داستانی به شما نزدیک شد سریع از او دور شوید و با جدیت بخواهید مزاحمتان نشود.

2safar