کلاهبرداري هاي مرسوم در کشور هاي آسيايي و چگونگي اجتناب از آن ها - قسمت ششم

کلاهبرداري هاي مرسوم در کشور هاي آسيايي و چگونگي اجتناب از آن ها - قسمت ششم

در هنگام خرید: جنس این کالا عالی است و به همین خاطر نیز گران است.

شما در تمام کشورهای آسیایی باید چانه زدن را بلد باشید چون اگر بدانید فروشندگان چقدر روی قیمت ها کشیده اند حیرت زده می شوید. البته آن ها تا جایی که بتوانند روی قیمت پیشنهادی خودشان پافشاری می کنند و اصرار دارند که جنس کالایی که می خرید تک است اما این حرف ها با باور نکنید و چانه بزنید. خواهید دید همان جنس عالی را نصف قیمت یا کمتر به شما خواهند فروخت. نکته ی جالب این کار بالا بردن قیمت کالایی است که شما انتخاب کرده اید، مثلاً اگر بخواهید روتختی بخرید و در ابتدا که قیمت را از فروشنده بپرسید خواهید شنید که این روتختی مثلاً 200 روپیه است. شما رنگی را انتخاب کرده و وقتی می خواهید حساب کنید فروشنده می گوید قیمت این رنگ خاص چون بهترین جنس را دارد 400 روپیه است!

2safar

در خیابان و هنگام معاشرت با مردم: این دستبند هدیه به شماست!

در این کلاهبرداری شما با فردی محلی در خیابان آشنا می شوید که رفتاری بسیار دوستانه دارد و اصلاً به نظر نمی رسد چیزی از شما بخواهد. اما ناگهان دستبندی را در می آورد و می گوید این یک هدیه از طرف من به شماست! بلافاصله بعد از آن که دستبند را به دست شما بست پولش را می خواهد. شما طبعاً سعی می کنید دستبند را از دستتان خارج کرده و آن را پس بدهید اما موفق به این کار نمی شوید. دستبند به این راحتی ها باز نخواهد شد.

راه حل ما این است که در عین حال که با مردم محلی ارتباط بر قرار کرده و از آن ها فراری نیستید، به راحتی به کسی اعتماد نکنید و به خصوص هدیه از هیچ کس نپذیرید. چیزی به نام هدیه ی رایگان وجود ندارد و هر چیزی که به شما داده شود توقعی به دنبال خواهد داشت.

2safar

در اطراف معابد: می خواهید شما را به رایگان تقدیس کنم.

بگذارید با شما صادق باشیم. احتمال اینکه در معابد آسیایی جوگیر شوید زیاد است. این معابد جوی بسیار مقدس دارند و به همین دلیل به هر چیزی که مربوط به معبد می شود احساس خاصی پیدا خواهید کرد. کلاهبرداران نیز این موضوع را می دانند و از این جوگیز شدن شما نهایت استفاده را خواهند برد. مثلاً به شما نزدیک می شوند و می پرسند می خواهید به طور رایگان تقدیس شوید؟ ظاهر این افراد طوری است که شما تحت تأثیر قرار می دهد. به علاوه تقدیس رایگان چه ضرری دارد؟ اما آن ها بلافاصله پس از کارشان از شما طلب اعانه برای معبد خواهند کرد. همان طور که گفتیم هیچ لطفی در کشورهای آسیایی (و البته تمام دنیا) رایگان نیست و هر چیزی ولو کوچک بهایی دارد. راه حل مشخص است. قاطعانه به این افراد جواب منفی بدهید.

2safar

در تایلند: بلیط اتوبوس وی آی پی ارزان نمی خواهید؟

این تقلب معمولاً در مسیر تایلند و کامبوج انجام می شود. بلیط اتوبوس بین این دو کشور ارزان است چون کمپانی های اتوبوس رانی در این رابطه با هم رقابت دارند و هر کدام می خواهند مسافران را ترغیب به سفر با شرکت خود کنند. در این شرایط کسی به شما می گوید می تواند با قیمت فقط کمی بیشتر بلیط اتوبوس وی آی پی برای شما ردیف کند. شما در آن جو رقابتی حرف طرف را باور می کنید اما در نهایت از چنین اتوبوسی خبری نخواهد بود و با دلایل دروغ مانند اینکه اتوبوس متأسفانه خراب است مجبور به سفر با اتوبوس معمولی می شوید و هیچ کس هم پولتان را پس نخواهد داد.

2safar