کشورهایی که دیگر بر روی نقشه ی جهان وجود ندارند

کشورهایی که دیگر بر روی نقشه ی جهان وجود ندارند

نقشه ی کره ی زمین پیوسته در حال تغییر است و کشورهای زیادی سال ها و دهه های قبل بر روی این نقشه وجود داشته اند و امروزه دیگر اثری از آن ها یافت نمی شود. فکر می کنید از یک صد سال قبل تا کنون نقشه ی جهان چه تغییراتی کرده است؟ با 2Safar همراه باشید و این مقاله ی خواندنی را از دست ندهید.

1. یوگوسلاوی

جنگ جهانی اول در یک صد سال قبل مرزهای کشور های اروپایی را به هم ریخت و تغییرات زیادی ایجاد کرد. یوگوسلاوی که در جنوب شرق اروپا قرار داشت در سال 1918 و به عنوان "امپراطوری صرب ها، کروات ها و اسلوون ها" به وجود آمد و یک دهه بعد نام یوگوسلاوی را به خود گرفت. در این قلمرو نژاد ها و فرهنگ های متفاوتی که ریشه ی آن ها به امپراطوری اتریش- مجارستان بر می گشت زندگی می کردند. یوگوسلاوی در آن زمان شامل کشورهای اسلوونی، کرواسی، بوسنی و هرزگویین، صربستان، مونتنگرو، کوزوو و مقدونیه ی کنونی می شد.

2safar

اما یوگوسلاوی در قرن بیستم دستخوش مشکلات و درگیری های زیادی شد و در طول جنگ جهانی دوم فرو پاشید و سپس در دوران کمونیسم مجدداً به صورت یک کشور واحد در آمد. در دهه ی 1990 مجدداً جنگ در این کشور بالا گرفت که نهایتاً به تجزیه ی یوگوسلاوی انجامید.

امروزه شهر ساحلی دوبرونیک در کرواسی لوکیشن سریال بازی تاج و تخت (گیم آو ترونز) است و شهرتی جهانی یافته است. به خاطر این سریال توریست های بیشتری نسبت به سابق از کشور کرواسی بازدید می کنند. اسلوونی نیز یکی از ارزان ترین مقصد های جهانگردی در اروپا است.

2safar

یوگوسلاوی دیگر بر روی نقشه ی جهان وجود ندارد اما جمهوری هایی که روزگاری بخشی از خاک این کشور بودند، کشور هایی زیبا و آرام در جنوب شرق اروپا هستند که ما در 2Safar تاکنون به معرفی برخی جاذبه های آن ها پرداخته ایم و از این پس نیز به علت زیبایی و ارزانی نسبی این کشورها نسبت به کشورهای اروپای غربی، بیشتر به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

2safar

2. چکسلواکی

این کشور اروپای شرقی نیز در سال 1918 و به دنبال جنگ جهانی دوم به وجود آمد و از چندین نژاد مختلف تشکیل شده بود. چکسلواکی مانند یوگوسلاوی بخشی از اپراطوری اتریش- مجارستان بود و خاک سرزمین های تاریخی موراویا، اسلواکی و بوهمیا را در می گرفت. وقتی نازی های آلمان این سرزمین را اشغال کردند اروپا به سوی جنگ جهانی دوم سوق داده شد. شووری سابق این سرزمین را آزاد کرد و بلوک شرق را در نیمه ی دوم قرن بیستم شکل داد. سرانجام چکسلواکی به طور صلح آمیز در سال 1993به دو کشور جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد.

2safar

امروزه جمهوری چک یکی از دلفریب ترین و دیدنی ترین کشورهای اروپایی برای سفر ست و در فهرست آرزوهای سفری بسیاری از ما جای دارد. این کشور انگار از میان سرزمین های خیال انگیز کتاب های کودکانه جان گرفته و به صورت کشوری واقعی در اروپا در آمده است. 2Safar در مقالات بعدی بیشتر به معرفی این کشور افسونگر و پراگ محبوبش خواهد پرداخت.

2safar

3. تبت

با شنیدن نام تبت شاید به یاد راهبان بودایی صلح طلب و آرام و همچنین رهبران روحانی آن ها دالایی لاما ها بیفتید و حس مثبتی نسبت به نام این سرزمین داشته باشید. اما جالب است بدانید این بخش از خاک کره ی زمین همواره محل مناقشات سیاسی و اختلافات جغرافیایی بوده است و جنگ های فراوانی را پشت سر گذاشته است.

2safar

تبت بین سال های 1912 تا 1951 کشوی مستقل در شمال غربی هند بود. استقلال این کشور از چین به دنبال سال ها تلاش و خونریزی به دست آمده بود و دالایی لامای چهاردهم به خاطر کوشش تحسین آمیزش در راه آزاد سازی تبت برنده ی جایزه ی صلح نوبل شد. امروزه این رهبر آزادی خواه دوران بازنشستگی خود را در حال تبعید در هند سپری می کند و تبت بار دیگر بخشی از خاک چین شده است.

به لحاظ توریستی تبت جاذبه های فراوانی دارد. گروهی برای به دست آوردن آرامش و مدیتیشن و همچنین عقاید مذهبی به این سرزمین سفر می کنند و بر عکس گروهی به دنبال هیجان و ماجراجویی راهی کوهستان های مرتفع تبت می شوند. قله ی اورست که مرتفع ترین نقطه ی کره ی زمین است، در مرز تبت و نپال قرار دارد. طبیعت تبت بکر و زیبا است و به خاطر تعداد زیاد گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند، هتل های آن خیلی زود پر می شوند. برای سفر به تبت باید از مدتی قبل برنامه ریزی کنید و مناسب ترین زمان را برای سفر به این منطقه در نظر بگیرید. راهنمای جامع سفر به تبت در مقالات بعدی 2Safar در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

2safar

4. حبشه

حبشه حدود یک صد سال قبل نام کشور اتیوپی کنونی بوده است. این سرزمین باستانی به دلیل مکان کلیدی و مهمی که در نقشه ی جغرافیا دارد و نقطه ی تلاقی شمال آفریقا، خاورمیانه و آفریقا است، همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و شاید به همین خاطر ناآرامی های متعددی را نیز در طول تاریخ پشت سر گذاشته است. در هرج و مرج اواخر قرن نوزدهم، ایتالیا سعی کرد حبشه را اشغال کند اما در تلاش های خود ناموفق بود و این پادشاهی که پیش از آن هرگز مستعمره نشده و جزء معدود کشورهای مستقل آفریقا بود، موفق به حفظ تمامیت ارضی خود شد. سر انجام ایتالیا تحت رهبری موسیلینی در دهه ی 1930 توانست به آرزوی دیرینه ی خود دست یابد و حبشه را تحت اشغال خود در آورد. پس از پایان جنگ جهانی دوم این کشور مجدداً استقلال خود را به دست آورد.

2safar

اتیوپی در شمال آفریقا یکی از غنی ترین تاریخ ها و فرهنگ ها را در میان ملل جهان دارد و در کنار ایران، ایتالیا و چین از قدیمی ترین کشورهای متمدن و قدرتمند جهان بوده است. همچنین قدیمی ترین فسیل انسانی نیز در این کشور پیدا شده است. اتیوپی جاذبه های توریستی فراوانی دارد که در مقالات بعدی 2Safar بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

2safar

5. امپراطوری عثمانی

بر خلاف امپراطوری اتریش- مجارستان، امپراطوری عثمانی که امروزه آن را به نام ترکیه می شناسیم تا دهه ی 1920 و پایان جنگ جهانی دوم به حیات خود ادامه داد. اما در سال 1923 و به دنبال از دست دادن بخش بزرگی از خاک خود فرو پاشید و کشور ترکیه ی کنونی به وجود آمد. پیش از این، امپراطوری عثمانی بیش از ششصد سال حکومت کرده و بخش های از شرق اروپا، شمال آفریقا و خاور میانه را تحت حاکیمت خود داشت. این امپراطوری در قرن شانزدهم به اوج اقتدار و شکوه خود دست یافت و در این مقطع کشورهای آفریقایی مصر و لیبی، کشورهای اروپایی یونان، بلغارستان، رومانی و صربستان و همچنین کشورهای سوریه، عراق و ارمنستان و بسیاری دیگر از کشورهای کنونی بخشی از خاک این امپراطوری بزرگ بودند.

2safar

امروزه می توانید در کشور ترکیه آثار به جا مانده از آن امپراطوری شکوهمند را مشاهده کنید. مثلاً قدمت بازار بزرگ استانبول به سال 1455 می رسد و گذر تاریخ را می توان در این بازار حس کرد. کاخ توپکابی نیز یکی از دیگر مکان های خیره کننده ی استانبول و یادگار دوران طلایی امپراطوری عثمانی است.

2safar

6. سیام

کسانی که فیلم موزیکال "پادشاه و من" را دیده اند، ممکن است از خود بپرسند سیام کجای این کره ی زمین است؟ پاسخ به این سؤال این است که سیام تاریخی همان تایلند کنونی است. در واقع نام سیام از سال 1939 به تایلند تغییر کرد. سیام یک حکومت پادشاهی باستانی بود که هرگز مستعمره ی هیچ کشور اروپایی نشده بود.

تایلند امروزی یک کشور مشروطه ی پادشاهی است. به لطف صدها جزیره ی زیبا، آب تمیز و شفاف و خط ساحلی چشم نواز، تایلند امروزه یکی از توریستی ترین کشور های دنیاست. در مقالات 2Safar می توانید اطلاعات فروانی در مورد سفر به تایلند و جزایر زیبای آن مانند پوکت به دست آورید.

2safar

7. ساراواک

ساراواک که امروزه نام ایالتی از کشور مالزی است و در جزیره ی برونئی قرار دارد، روزگاری کشوری مستقل و جنجال بر انگیز بود. پادشاهی ساراواک در دهه ی 1940 به وجود آمد و در جنگ جهانی دوم توسط ژاپن اشغال شد و سپس به استعمار بریتانیا در آمد. سرانجام ساراواک به خاک مالزی پیوست و امروزه سفر به این منطقه طرفداران بی شماری دارد. هزینه ی سفر به جزیره برونئی ارزان نیست اما واقعاً ارزشش را دارد و بی اغراق این جزیره یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین نقاط در سرتاسر جهان است.

2safar

8. سیلان

سیلان نام جزیره ای بزرگ در جنوب هند بوده که امروزه به نام سری لانکا شناخته می شود. سیلان قرن های متمادی تحت استعمار کشور های اروپایی قرار داشت و سرانجام در سال 1972 استقلال خود را به دست آورد و سری لانکا نام گرفت.

سری لانکا کشوری دیدنی و دارای جاذبه های توریستی متعددی است. 2Safar در مقالات آتی بیشتر به معرفی جاذبه ی توریستی و نقاط دیدنی این کشور خواهد پرداخت.

2safar