کشف70 سکه نقره ناصرالدین شاهی در اراک

فرداد پرواز

1 آبان 1396


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: 70 سکه نقره مربوط به دوره ناصرالدین شاه،در یکی از روستاهای اراک کشف شده است. سیدمحمد حسینی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این سکه ها 2 روز قبل،در جریان بازی چند کودک روستایی اراک به دست آمده است.

وی توضیح داد: این کودکان حین بازی کوزه ای را از خاک بیرون آوردند که محتویات آن سکه های قدیمی زمان قاجاریه بود.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار کرد: یکی از این کودکان کوزه را به منزل برد و اعضای خانواده پس از اطلاع از موضوع با تماس تلفنی، یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی را مطلع کردند.

حسینی گفت: بخشی از این سکه ها با همکاری یگان حفاظت میراث فرهنگی استان و کلانتری 16 سنجان اراک و شمار باقیمانده نیز پس از آن به صورت داوطلبانه به نیروی یگان حفاظت تحویل داده شد.

وی افزود : 66 عدد از این سکه ها 2 هزار دیناری با آرم شیر و خورشید است و چهار سکه نیز از نوع هزار دیناری است که بر روی آن ضرب دوره ناصر الدین شاه را دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی توضیح داد: سکه های کشف شده،به همراه ظرف سفالی کشف شده پس از مراحل ثبت برای نمایش به موزه منتقل می شود.

نواحی منسوب به استان مرکزی واقع در مرکز کشور از قدمت تاریخی هفت هزار ساله برخوردار و تاکنون بیش از 2 هزار اثر تاریخی در این منطقه شناسایی شده است.

کلانشهر اراک 520 هزار جمعیت دارد.


http://www.irna.ir