کتاب «صنایع دستی و اقتصاد خلاق» منتشر شد

فرداد پرواز

23 مرداد 1396


کتاب «صنایع دستی و اقتصاد خلاق» نوشته سوزان لاکمن با ترجمه شهاب طلایی شکری منتشر شد.

«احیای صنایع دستی»، «صنایع دستی به عنوان یک صنعت خلاق»، «اصالت مواد و رنسانس اشیای دست‌ساز»، «کسب‌ و کارهای کوچک صنایع دستی، جنسیت و روابط کار و زندگی»، «ساخت شخصی و بازاریابی برای استادکار صنایع دستی» و «کار صنایع دستی و زندگی مطلوب: امکان‌های اقتصاد خلاق» عناوین شش فصل این کتاب است.

پژوهشگر این اثر بدنبال ارتباط‌ دادن حوزه وسیع صنایع دستی با مباحث کلان‌ تر در زمینه تولید پایدار، صنایع خلاق و فرهنگی، زندگی اخلاقی، کار مطلوب و جایگاه ساخت با دست و اشیای دست‌ساز،در زندگی روزمره است.

سوزان لاکمن، استاد مطالعات فرهنگی دانشگاه جنوب استرالیا تلاش می‌کند تا در این کتاب،به این پرسش‌ها پاسخ دهد که چرا امروزه شاهد رشد قابل­ ملاحظه اقتصاد اشیای دست‌ساز هستیم؟ جایگاه صنایع دستی در اقتصاد خلاق چیست؟ تقاضای اجناس سفارشی و دست‌ساز توسط مصرف­کنندگان به ما در خصوص بازار مصرف معاصر چه می­گوید؟ مدل­های کار فرهنگی کلیدی که زیربنای این موضوع را تشکیل می­دهند، به‌ویژه خرده‌کارآفرینی، خوداشتغالی، فروش آنلاین، کار از خانه و تطبیق آن با وظایف خانوادگی، چیستند؟

نویسنده معتقد است، نتایج پژوهش­های علمی این کتاب، به دانش‌افزایی در زمینه صنایع خلاق، کار فرهنگی و تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر تشکیل هویت و گفتمان هویتی منجر می‌شود.

مجموعه ‌مباحثی که نویسنده به آن می‌پردازد،مسائلی است که جامعه صنایع دستی در سطح کلان جهانی با آن درگیر است؛ مسائلی نظیر:نقش اینترنت در انفجار کسب‌وکارهای کوچک خلاق با محوریت زنان و کار در خانه، جایگاه صنایع دستی در سیاست و گفتمان صنایع خلاق و توجه فزاینده به توسعه کسب­ وکار و بازاریابی.


http://www.irna.ir