کاهش درآمدهای صنعت گردشگری ترکیه

فرداد پرواز

05 مهر 1396


مقامات ترکیه ای می گویند درآمدهای صنعت گردشگری در این کشور در سه ماهه دوم امسال نسبت به همین مدت زمان در سال گذشته هشت درصد افزایش نشان می دهد.

به نقل از پایگاه اینترنتی یورونیوز، مقامات ترکیه ای می گویند درآمدهای صنعت گردشگری در این کشور در سه ماهه دوم امسال نسبت به همین مدت زمان در سال گذشته هشت درصد افزایش نشان می دهد.

بر اساس این گزارش به علت تنش سیاسی میان روسیه و ترکیه در پی سرنگونی یک هواپیمای سوخوی این کشور در مرز سوریه توسط نیروی هوایی ترکیه، گردشگران روسی دیگر به ترکیه، سفر نکردند.

اروپایی ها نیز در فاصله سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ کمتر به ترکیه می آمدند. به طوری که شمار گردشگران آلمانی بازدید کننده از ترکیه به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در این سال ها کاهش یافت.

همین امر باعث شده است تا امسال نیز رشد صنعت گردشگری ترکیه زیاد نباشد و این مسئله از آنجا مهم است که درآمدهای ناشی از صنعت گردشگری ترکیه ،۱۲ درصد کل تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد.

ارتوغرول گونای وزیر پیشین فرهنگ و گردشکری ترکیه در سال ۲۰۰۷تا ۲۰۱۳ درباره دلایل پایین آمدن درآمدهای صنعت گرشگری ترکیه در سه سال اخیر می گوید:« ما عادت کرده بودیم در صنعت گردشگری خود به آمدن گردشگران اروپایی و روسی عادت کنیم. اما به علت سیاستی های غلط خارجی کشورمان این موقعیت را از دست دادیم.آلمان ها بیشترین تعداد گردشگران خارجی بازدید کننده از ترکیه را تشکیل می دهند. بعد از آلمان ها، روس ها قرار می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید سیاست خارجی خوبی در قبال اروپایی ها داشته باشدگفت: « شریک اصلی ما در صنعت گردشگری، آلمان ها ، انگلیسی ها، هلندی ها، اتریشی ها و فرانسوی ها هستند، که بیشترین گردشگران را به کشور ما می فرستند.


http://tnews.ir