کاشان، مقصد گردشگران خارجی

فرداد پرواز

27 اردیبهشت 1396


یکی از مهم ترین دلایل رشد گردشگری خارجی در یک سال گذشته، از بین رفتن ایران هراسی در جامعه بین المللی است.

وقایع اتفاقیه نوشت: از تیر سال گذشته و پس از پایان مذاکرات هسته ای بود که بار دیگر امیدها برای رونق گردشگری خارجی در ایران زنده شد. گردشگران اروپایی در 45 روز اول سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته، 240 درصد رشد داشته است.

کارشناسان می گویند یکی از مهم ترین دلایل رشد، گردشگری خارجی در یک سال گذشته، از بین رفتن ایران هراسی در جامعه بین المللی است. با این حال، هنوز زیرساخت های زیادی لازم است تا گردشگری ایران به حد مطلوب خود برسد. شرایط فعلی کشور برای جذب گردشگر خارجی در حالی ایجاد شده است که پیش از این تصویر بسیار بدی از ایران در جهان تبلیغ و ارائه می شد و این مسئله، کار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین شرکت های خصوصی را برای جذب گردشگران خارجی ،بسیار دشوار کرده بود.

مسئولان و فعالان حوزه گردشگری، افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور را دستاورد تحولات اخیر در صحنه دیپلماسی جهانی می دانند و دور از ذهن نمی دانند که ایران به زودی به یکی از مقصدهای مهم گردشگری جهان تبدیل خواهد شد. این روزها کاشان هم حال و هوای دیگری دارد و حضور چشمگیر گردشگران خارجی در گوشه وکنار این شهر به خوبی قابل مشاهده است؛ به طوری که براساس آمارهای رسمی، هتل ها و اقامتگاه های این منطقه با کمبود جا مواجه شده اند.

کاشان را می توان تلفیقی از تاریخ، تمدن و طبیعت برشمرد. این منطقه تاریخی با برخورداری از اقلیم های متنوع در فاصله اندک، شامل پیوند کوهستان و کویر و برخورداری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی، به عنوان اقامتگاهی ارزشمند در مسیر ارتباطی شمال به جنوب کشور، قرار دارد.

رشد گردشگران خارجی به کاشان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایرنا می گوید: ورود گردشگران خارجی به کاشان در دولت یازدهم رشدی تصاعدی و قدرتمند داشته، که علت آن را می توان اقدامات و برنامه ریزی های ارزنده دولت برشمرد. محسن جاوری افزود: در سال 95، حدود 80 هزار گردشگر خارجی از کاشان بازدید کردند که 50 هزار نفر آن ها در اقامتگاه های این شهرستان اسکان یافتند. او ادامه داد: روزانه به طور متوسط، 250 گردشگر خارجی در کاشان اسکان دارند؛ به طوری که تا حداقل یک ماه آینده، تمام اقامتگاه های این شهر جای خالی ندارند. او ورود گردشگران خارجی به کشور را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: گردشگران خارجی باعث ایجاد اشتغال و درآمد مستقیم برای مردم می شوند که در شرایط کنونی، ضروری به نظر می رسد. او همچنین رشد ورود گردشگر خارجی به کاشان در دولت یازدهم را 500 درصد برشمرد و تصریح کرد: متأسفانه خیلی از آمارها ثبت نمی شود و شواهد حاکی از آماری به مراتب بالاتر از این آمارها دارد. جاوری با بیان اینکه خیلی از کشورها از جمله ترکیه و امارات توانسته اند با برنامه ریزی، درآمد قابل توجهی از گردشگری کسب کنند، گفت: کشور ما نیز به لحاظ داشتن جاذبه های بی نظیر تاریخی و طبیعی می تواند به جایگاه بحق خود، دست پیدا کند.


http://www.donyayesafar.com