ژست های عکسی که در سفر قدیمی و از مد افتاده شده اند - قسمت اول

ژست های عکسی که در سفر قدیمی و از مد افتاده شده اند - قسمت اول

گرفتن عکس های جذاب و خاطره انگیز در سفر بخشی از لذات سفر است. امروزه این لذت از جهاتی بیشتر و از جهاتی کمتر از گذشته شده است. دوربین های دیجیتال (به لطف تلفن های همراه) در اختیار همه است و هیچ محدودیتی برای تعداد عکس هایی که می شود گرفت وجود ندارد. همچنین پس از هر عکس می توان آن را چک کرد و از کیفیتش مطمئن شد. در ضمن با فراگیر شدن اینترنت و شبکه های اجتماعی می شود عکس ها را همان لحظه با دیگران به اشتراک گذاشت و لازم نیست تا پایان سفر و چاپ شدن عکس ها و در نهایت چیدن آن ها در آلبوم صبر کرد. در کنار این امتیازات مثبت دقیقاً به خاطر تمام مواردی که ذکر شد عکس آن اهمیت و ارزش گذشته را ندارد و مردم نیز بر خلاف قدیم به عکس هایی که می اندازند اهمیتی نمی دهند.

در این مقاله به مبحث عکاسی در سفر می پردازیم و تعدادی از ژست های عکاسی که سال های گذشته خیلی مد بودند و اکنون بهتر است کنار گذاشته شوند را معرفی می کنیم. به جای این ژست ها می توانید حالت های جدیدی را امتحان کنید و چرا که نه؟ خودتان شروع کننده ی یک ژست و استایل جدید در عکاسی سفر باشید.

2safar

عکس با نقشه و گم شدن روی دیوار چین.

این نوع عکاسی در سال های گذشته، به خصوص روی دیوار چین، خیلی مد بود. گذاشتن دست زیر چانه و فکر کردن و یا بدون توجه به دوربین نقشه را بررسی کردن. احتمالاً یک نفر چنین عکسی گرفته و دیگران به این نتیجه رسیده اند که خوب است آن ها هم عکسی مشابه داشته باشند. اما مفهوم پشت عکس مسخره است. کسی روی دیوار سیزده هزار متری چین گم نمی شود. در واقع خود این دیوار نشانه ای برای پیدا کردن راه و بازگشت به عقب است.

به طور کلی با نقشه ی کاغذی در سفر عکس نگیرید. امروزه دیگر کمتر کسی از نقشه ی کاغذی استفاده می کند و جی پی اس تلفن هوشمند جای نقشه های قدیم را گرفته است. اگر عکسی با یک نقشه ی کاغذی بگیرد تصنعی از آب در می آید. البته سعی هم نکنید این شیوه ی عکاسی را به روز کرده و از خودتان عکسی با جی پی اس گوشی بگیرید! عکس با نقشه ی کاغذی حداقل به خاطر نوستالژیایی که دارد آبرومند تر است!

2safar

گذاشتن انگشت بر روی نوک استونیج، انگلستان

شاید چند هزار مرتبه ی اولی که این نوع عکس ها با خطای چشمی گرفته و منتشر شد جذابیتی داشت اما در حال حاضر بسیار تکراری و از مد افتاده شده است. استونیج انگلستان به خاطر نوع ساختارش خوراک اینگونه عکس ها بود و کمتر توریستی بدون حداقل یکی از این عکس ها انگلستان را ترک می کرد. استونیج مهم ترین اثر تاریخی انگلستان و نماد گذشته ی این کشور و سال های نخست تمدن بشری است. تاریخچه و داستان این اثر تاریخی هر کسی را تحت تأثیر قرار می دهد. حیف نیست به چنین جایی بروید و در فکر گرفتن یک عکس بی محتوا باشید؟ پیشنهاد ما برای عکس گرفتن در این مکان ایستادن در مقابل آن با یک لبخند ساده است.

2safar