چگونه یک توریست انگشت نما نباشیم

چگونه یک توریست انگشت نما نباشیم

شاید از اینکه در سفرهای خارجی تان یک توریست به نظر برسید لذت ببرید کما اینکه واقعا توریست هستید اما توصیه ی ما به شما این است که خیلی انگشت نما رفتار نکنید و توریست بودن خود را جار نزنید. فراموش نکنید در خیلی از کشورها توریست ها اولین طعمه ی دزدان و تبهکاران هستند. ما در 2Safar راهنمایی هایی برای شما داریم که رفتار و ظاهرتان عادی باشد و جلب توجه نکنید. با ما همراه باشید.

2safar

نقشه را کنار بگذارید

هر چقدر هم مقابل تکنولوژی های عصر جدید مقاومت نشان دهید، در این یک مورد کوتاه بیایید. نقشه های کاغذی را کنار بگذارید و به نقشه ی گوگل اعتماد کنید. یکی از انگشت نماترین علائم توریست ها نقشه به دست بودنِ آنان است. در حالی که نگاه کردن به نقشه ی گوشی تان نظر کسی را جلب نخواهد کرد. با تکنولوژی آشتی کنید.

2safar

با پول خارجی آشنا باشید

اینجا صرفاً بحث انگشت نما بودن مطرح نیست. آشنا نبودن با پول کشوری که به آن سفر کرده اید موجب معطلی و ناراحتی سایرین می شود. تصور کنید برای خرید یک بطری آب از سوپر مارکت در صف پرداخت پول ایستاده اید و عجله هم دارید. یک خارجی جلوی صف تک تک اسکناس ها را جلوی نور می گیرد تا از تقلبی نبودنشان مطمئن شود و در ضمن از سکه های پول خُرد چیزی سر در نمی آورد. زیر لب شروع به غر زدن می کنید و حوصله تان سر می رود. پس بدانید در کشورهای خارجی شما نیز اینگونه به نظر خواهید رسید. قبل از سفر با تمام اسکناس ها و سکه های کشور مقصد آشنا شوید و تبدیل پول را تمرین کنید. اینطوری نه سرتان کلاه می رود و نه انگشت نما خواهید شد.

2safar

کیف های کمری را فراموش کنید

کیف کمری هیچ زمان حتی دهه های قبل مد نبوده است و اساساً به لحاظ امنیتی هم این کیف ها مناسب نیستند چون محل قرار دادن پول هایتان را در معرض دید عموم قرار می دهید. اگر هنوز از کیف کمری استفاده می کنید، در سفر بعد تجدید نظر کنید. استفاده از این کیف ها مثل این است که یک پلاکارد به دست گرفته اید و جار می زنید که پول ها و پاسپورتتان کجا قرار دارند!

2safar

خیره نشوید و با دست اشاره نکنید

در سفرهای خارجی شاید با آدم ها یا چیزهای عجیبی برخورد کنید. به طور کلی یکی از لذت ها و دلایل سفر مواجه شدن با شگفتی هاست. اما لازم است به رفتارتان دقت کنید و احساساتتان را زیاد به نمایش نگذارید. شاید چیزی که برای شما خیلی عجیب است، برای مردم آن کشور عادی باشد. خیره شدن و با دست اشاره کردن ممکن است بی ادبانه تلقی شود. سعی کنید تا حد امکان عادی رفتار کنید.

2safar

با یک کوله پشتی بزرگ به گردش نروید

آیا واقعا به حمل آن همه وسایل در کوله پشتی و حمل آن در سطح شهر نیاز دارید؟ کولی های بزرگ موجب دردسر هستند و در پیاده رو یا داخل مترو و اتوبوس جای بقیه را تنگ می کنند. سعی کنید بیشتر وسایتان را در هتل بگذارید و فقط با چند وسیله ی ضروری در شهر تردد کنید. اینطوری شانه هایتان را هم به درد نمی آورید!

2safar

از پوشیدن لباس های ویژه ی توریست ها خودداری کنید

در مغاره های سوغاتی، تیشرت ها و سویی شرت هایی که نام شهر ها و مکان های توریستی بر آن ها هک شده است زیاد به چشم می خورد. شک نکنید با پوشیدن این لباس ها یک توریست تمام عیار خواهید بود. مردم خودِ لندن هیچ وقت لباس هایی با شعار "من عاشق لندن هستم" نمی پوشند. هر کس چنین لباسی به تن کند حتماً توریست است. می دانیم خیلی از شما از این قبیل لباس ها را خوشتان می آید. بهتر است آن ها را صرفاً به عنوان یادگاری و سوغاتی خریداری کنید و در طول سفر نپوشید.

2safar

لباس هایی که محل زندگی یا نام دانشگاهتان برآن درج شده نپوشید

اهمیت این مورد هم مانند مورد قبلی است. همانطور که لباس های فروشگاه ها ی سوغاتی جلب نظر کرده و نشان از خارجی بودن شما دارد، لباس های مخصوص کشور و جامعه ی خودتان نیز هویت خارجی شما را آشکار می کند. سعی کنید تا جایی که ممکن است شبیه به بقیه ی مردم باشید.

2safar

کمربند مخصوص حمل پول استفاده نکنید

می دانیم شما به عنوان یک مسافر نگران امنیت پول خود در کشورهای خارجی هستید و تصور می کنید با قرار دادن آن ها در کمربند خود دیگردست هیچ دزد و جیب بری به پول های شما نمی رسد. متأسفانه چنین تصوری اشتباه است و جیب برهای تردست در اماکن شلوغ می توانند پول شما را از کمربندتان سرقت کنند. اتفاقاً شما با پوشیدن این کمربند ها توجه آن ها را به خود جلب می کنید. ضمن اینکه امکان افتادن کیف پولتان از این کمربند ها نیز وجود دارد.

2safar

دوربین خود را تمام مدت دور گردنتان نیندازید

داشتن دوربین دور گردن در درجه ی اول داد می زند که شما توریست هستید و در درجه ی دوم نشان می دهد که پولدارید یاحداقل یک دوربین گران قیمت دارید که طمع دزدها را بر می انگیزد. بهتر است وقتی از دوربین استفاده نمی کنید آن را داخل کیفتان بگذارید و زیاد جلب توجه نکنید.

2safar

قبل از سفر کمی با زبان مقصد آشنا شوید

طبعاً مهم ترین نکته ای که توریست بودن شما را آشکار می کند ندانستن زبان است و حل این مسئله به سادگی موارد قبلی نیست. کاری که از شما ساخته است این است که اولاً قبل از سفر کمی با زبان محلی آشنا شوید و عبارات مهم و کاربردی را بیاموزید. ثانیاً با دوست یا همسفر خود در مترو یا اتوبوس بلند بلند به زبان مادری صحبت نکنید تا توجه همه به شما جلب شود. می دانید که در جاهایی شلوغی نظیر وسایل حمل و نقل عمومی، سرقت بیشتر است. شما با آشکار ساختن خارجی بودن خود توجه تبهکاران را به خود جلب می کنید.

2safar