چگونه برای سفر پول پس انداز کنیم؟

چگونه برای سفر پول پس انداز کنیم؟

اگر عاشق سفر به دور دنیا هستید و در عین حال بودجه ی کافی برای این کار در اختیار ندارید وقت آن است که با ایجاد تغییراتی در زندگیتان منابع مالی جدیدی یافته و پس اندازتان را افزایش دهید تا بتوانید به رؤیایتان تحقق ببخشید. فراموش نکنید بسیاری از جهانگردان ثروتمند نیستند، بلکه سفر را در اولویت زندگی شان قرار داده اند و بودجه و پس اندازشان را برای این هدف برنامه ریزی می کنند. در این مقاله متیو کارستن، جهانگرد و بلاگر سفر، از راز های پس انداز پول برای سفر می گوید. با 2Safar همراه باشید.

2safar

مدیریت مالی خود را قوی کنید.

من و امثال من، افرادی از قشر متوسط اجتماع و با آرزوی سفر به دور دنیا، از این نقطه شروع کرده ایم. در اصل مدیریت منابع مالی ما را به آرزوهایمان رسانده است. متأسفانه ما در مدرسه چیز زیادی در مورد مدیریت هزینه ها و پس انداز یاد نمی گیریم. تصور نکنید اینکار آسان است، بلکه دقیقاً یک مهارت آموختنی است که اغلب مردم از آن برخوردار نیستند.

2safar

برای شوع باید بکوشید مهارت مدیریت مالی را یاد بگیرید. با فراگیر شدن اینترنت و اطلاعات فراوانی که در Youtube و سایر سایت ها در دسترس است شما می توانید دانش زیادی در این باره کسب کنید. البته دانستن نکات اصلی به تنهایی کفایت نمی کند و لازم است تک تک آن ها را در زندگی مالی خود پیاده کنید. این کار اصلاً آسان نیست و در واقع به ماراتنی طولانی شباهت دارد. اینکه برای خود تعهدات اخلاقی و مالی دراز مدت به وجود بیاورید و به طور جدی به این تعهدات پایدار بمانید نیاز به دانش، اراده ی قوی و همچنین تداوم و استمرار دارد.

2safar

تصور نکنید از لحظه ای که شروع به مدیریت هزینه ها کردید منابع مالی جدید در زندگی تان پدیدار می گردد و در ظرف مدتی کوتاه پس اندازی قابل توجه به دست می آورید و به سفر می روید. شما باید فداکاری کنید، از خیلی هزینه هایی که پیش از این می کردید چشم بپوشید و مقابل بسیاری از وسوسه ها مقاومت کنید. اما نمی خواهم در همین ابتدای راه نا امیدتان کنم. در مجموع این مسیری است که از شما انسانی بزرگ تر و مسئولیت پذیر تر می سازد و رضایت خاطر زیادی در دراز مدت به همراه دارد. فقط لازم دانستم به شما یادآوری کنم این کار آسان نیست اما ممکن است، چون من و بسیاری دیگر به آرزوهایمان از همین طریق تحقق بخشیده ایم.

2safar

مخارجتان را با دقت یادداشت کنید.

در این آخر هفته یک روز را اختصاص دهید و با دقت جزئیات امور مالی تان را بررسی کنید. در ابتدا تمام منابع درآمدی خود را در ستونی بنویسید و سپس تمام مخارج را به صورت طبقه بندی شده محاسبه کنید. مخارج را در ابتدا به دو بخش مخارج ضروری مانند قسط ها و قبوض و غیر ضروری مانند هزینه ی رستوران و از این قبیل تقسیم نمایید. برای هزینه هایی که نمی دانید در کدام بخش قرار دهید بخش سومی را در نظر بگیرید. مرحله ی بعد تقسیم هزینه ها به بخش های ثابت و متغیر است. برای این که بدانید در کدام بخش از هزینه هایتان امکان صرفه جویی و پس انداز دارید باید این بخش ها را با دقت تکمیل کنید.

2safar

هزینه های غیر ضروری را شناسایی کنید.

در این مقاله متیو کارستن، جهانگرد و بلاگر سفر، از راز های پس انداز پول برای سفر می گوید. با 2Safar همراه باشید.

انتظار می رود در پایان یادداشت برداری دقیق از مخارج بتوانید مخارج غیر ضروری یا منابع هدر رفتن پول هایتان را شناسایی کنید. اگر پیش از این عادت نداشته اید مخارج راکنترل نمایید شاید برآورد هزینه های هفتگی یا ماهانه برایتان دشوار باشد. بهتر است از گردش مالی حسابتان در اینترنت کمک بگیرید. چنان چه قادر به این کار نیز نیستید، یک ماه صبر کنید و در طول این ماه همه ی مخارج را ریز به ریز یادداشت کنید و سپس در پایان ماه لیست خود را آماده نمایید. آنچه اهمیت دارد این است که در انتها بتوانید مخارج غیر ضروری را که قادر به حذف آن ها هستید شناسایی کنید. ممکن است در ابتدای کار تصور کنید هیچ هزینه ی غیر ضروری ندارید اما معمولاً پس از حساب و کتاب به لیست عریض و طویلی از مخارج بی مورد می رسید که به راحتی می توان آن ها را حذف یا تعدیل کرد.

2safar

مثلاً چقدر هزینه صرف غذا می کنید؟ آیا پیش می آید که کالاهای سوپر مارکتی تان در یخچال بماند و خراب شود؟ چقدر بیرون غذا می خورید؟ تا چه حد هزینه صرف اسنک ها و غذاهای ناسالم یا خرید بطری آب معدنی و غیره می کنید؟

هزینه های تفریحات هفتگی تان چقدر است و آیا راهی وجود دارد که این تفریحات را با موارد ارزان تری جایگزین کنید؟ فراموش نکنید که شما دارید برای سفر پول پس انداز می کنید که خود بزرگ ترین تفریح است بنابراین می توانید از برخی تفریحات کوچک تر بگذرید تا هزینه ی سفر را کنار بگذارید.

2safar

همچنین از خودتان بپرسید با صرفه جویی در چه بخش هایی می توانید به پس اندازتان اضافه کنید. مثلاً اگر هزینه ی تلفن همراهتان زیاد است چگونه می توانید آن را کاهش دهید یا چطور می توانید در مبلغ قبوضی مانند برق و گاز صرفه جویی کنید.

سیگار و قهوه و این قبیل موارد را جا نیندازید. حتماً می دانید که سیگار تا چه حد برای سلامتی تان مضر است، اما آیا از ضرر سیگار برای کیف پولتان نیز آگاهی دارید؟ ترک سیگار و پس انداز پول آن برای سفر یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای جسم و روح خود انجام دهید.

در مورد قهوه نیز همین طور است. زیاده روی در مصرف کافئین برای سلامتی تان ضرر دارد. به علاوه اگر عادت دارید مدام در کافه ها قهوه سفارش دهید بخشی از درآمد ماهیانه تان صرف این عادت نه چندان سالم می شود. خودتان را عادت بدهید که در روز بیش از یک فنجان قهوه ننوشید و این قهوه را خودتان در منزل تهیه نمایید.

2safar

به بخش خرید های ماهیانه توجه کافی داشته باشید. چقدر در ماه یا سال صرف خرید پوشاک، لوازم آرایشی و غیره می کنید؟ چقدر از این خرید ها واقعاً ضروری و بر حسب نیاز و چه میزان از روی پیروی از مد و یا اعتیاد به خرید است؟ این بخشی است که صرفه جویی در آن می تواند پول زیادی به پس انداز شما اضافه کند.

از هزینه ی کارهای خدماتی مانند آرایشگاه و تعمیرگاه اتومبیل نیز غافل نشوید. شاید وقت آن رسیده است که برخی کارها را خودتان انجام دهید و هزینه ای که صرف آن می کردید را پس انداز کنید.

2safar

نحوه ی بودجه بندی سفر و زندگی

شما با دو نوع بودجه بندی سر و کار دارید: بودجه بندی برای سفر و بودجه بندی برای زندگی.

در قسمت بودجه بندی سفر شما لازم است کلیه ی هزینه ی سفر خود را برآورد کنید. سفری را در نظر بگیرید که با وضعیت فعلی مالی تان سازگاری داشه باشد چون اگر خیلی رؤیایی فکر کنید ممکن است هر چقدر از هزینه هایتان بزنید باز هم نتوانید بودجه ی مورد نظرتان را برای سفر فراهم کنید و به تدریج انگیزه تان را از دست بدهید. پس به عنوان هدف تخست سفری را انتخاب کنید که با حداکثر یک سال پس انداز هوشمندانه از عهده اش بر بیایید. می توانید مقاله های 2Safar در ارتباط با صرفه جویی در هزینه های سفر را نیز مطالعه کرده تا بودجه ی مورد نیاز نهایی را تا حد امکان پایین بیاورید. مجبور نیستید به هتل های پنج ستاره یا پرواز های خارجی فکر کنید.

2safar

پس از برآورد میزان هزینه ای که نیاز دارید آن را به ماه های باقیمانده تا سفر تقسیم کرده که ببینید هر ماه لازم است چقدر پول برای سفر کنار بگذارید. مثلاً اگر دو هزاردلار پول برای سفرتان نیاز دارید و ده ماه تا زمان مورد نظر مانده شما باید ماهیانه 200 دلار برای سفر پس انداز کنید.

تا اینجا شما به طرح و هدف روشنی برای سفرتان رسیده اید و یک قدم به رؤیاهایتان نزدیک تر شده اید.

در مرحله ی بعد شما باید درآمدتان را با میزان مخارج تطبیق داده و ببینید تا چه حد در هر ماه امکان پس انداز دارید. شاید نخواهید تمام پس اندازتان را به سفر اختصاص دهید و این تصمیم منطقی است، یا شاید میزان درآمد و مخارجتان جایی برای پس انداز باقی نمی گذارد. در چنینی حالاتی باید مانند آن چه گفتیم عمل کرده و با نوشتن لیست هزینه ها در فکر صرفه جویی در مخارج اضافه باشید تا بتوانید بودجه ی سفرتان را تأمین کنید.

2safar

هزینه های ثابت و هزینه های متغیر

هزینه های شما در ماه یا ثابت هستند مانند اجاره ی خانه و یا متغیر هستند مانند هزینه ی خوراک، پوشاک و غیره. کلید پس انداز کنترل هزینه های متغیر و تبدیل کردن آن ها به هزینه های ثابت است. مثلاً شما سقف مبلغی ثابت برای برای تفریح یا خرید خود در هر ماه در نظر بگیرید و از این سقف تخطی نکنید. چنان چه چیزی که می خواهید بخرید بیشتر از بودجه ی تعیین شده ی این ماه است، از این خرید فعلاً صرفه نظر کرده، تا ماه بعد صبر کنید و به پس اندازتان ناخونک نزنید. برای مدیریت بهتر هزینه ها چنان چه چند کارت بانکی دارید هر کارت را به یکی از هزینه های اصلی تان اختصاص دهید و در اول ماه بودجه ی تعیین شده را در هر کارت بریزید و مابقی پولتان را به حساب پس اندازتان انتقال دهید.

2safar

بودجه بندی هوشمندانه ترسناک نیست و به هیچ وجه معنای خساست نمی دهد. بلکه مهارتی است که با کسب آن کنترل بهتری نسبت به زندگی خود به دست می آورید و مهم تر از آن، به رؤیای سفر خود تحقق می بخشید.

2safar

خواسته ها و نیازها

روی یک برگ کاغذ دو ستون بکشید و در یکی از ستون ها کلمه ی "نیازها" و در دیگری "خواسته ها" را درج نمایید. تک تک مخارج ماهیانه تان را در این یکی از این دو ستون قرار دهید. در این مرحله لازم است تا جایی که ممکن است با خود صادق باشید. قبل از نوشتن هر کدام از هزینه ها در ستون ها خود را سؤال پیچ نمایید: آیا واقعاً هزینه ای که صرف خرید حجم اینترنت می کنم بر اساس نیازم است؟ آیا بعد از ناهار باید حتماً کاپوچینو سفارش دهم؟ ستون "نیازها" را با مخارجی پر کنید که واقعاً باور دارید که نیازتان هستند و زندگی شما بدون آن ها نمی تواند سیر نرمالش را طی کند. در غیر این صورت آن هزینه را به ستون "خواسته ها" انتقال دهید. پس از پایان کار نگاهی به لیست خواسته ها بیندازید و مبالغ مورد نیاز برای هزینه هایی که در این بخش نوشته اید جمع ببندید. این مبلغ می تواند به پس انداز شما اضافه شود.

2safar

اگر مانند من و امثال من اولویت شما سفر کردن است پس باید به راحتی قادر باشید از بخشی از خواسته های دیگر خود چشم پوشی کنید. در غیر این صورت همچنان به کافی شاپ رفتن و خرید های غیر ضروری خود ادامه دهید و سفر را به فراموشی بسپارید.

2safar

ایجاد عادت های خوب در خود

پس انداز کردن در واقع سبکی از زندگی است و نیاز به این دارد که تغییرات عمده در خود ایجاد کنید. این کار یکی دو روزه انجام نمی شود و باید به تدریج عادت های خوب را در خود پرورش داده و سبک زندگی قبلی خود را به فراموشی بسپارید.

مثلاً باید صبح ها زودتر بیدار شوید تا زمان بیشتری برای کاری اضافه که می تواند منجر به پس انداز شود برای خود فراهم نمایید. لازم است پیاده روی، دوچرخه سواری یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را جایگزین تاکسی کنید. باید به آشپزی علاقه مند شوید و این هنر را بیاموزید و به جای بیرون غذا خوردن بیشتر وعده های خود را خانگی تهیه کنید. باید عادت کنید که زمستان ها به جای زیاد کردن درجه حرارت بیشتر لباس بپوشید.

لیست عادت های خوب و مقتصدانه خیلی طولانی تر است و شما می توانید با توجه به سبک زندگی خودتان چند عادت خوب دیگر به این لیست اضافه کنید. به محض اینکه قدم های اول را بردارید از بیشتر شدن پول در حساب بانکی تان طوری خوشحال خواهید شد که با انرژی ادامه خواهید داد.

2safar

فروش وسایل اضافه

نگاهی به اطراف خود بیندازید و وسایل اتاق و خانه تان را بررسی کنید. چیزهای زیادی است که به آن ها نیازی ندارید و به راحتی می توانید با فروششان مبلغی به پس انداز خود اضافه کنید. خود من به محض اینکه حس کنم از وسیله ای در ماه های اخیر استفاده نکرده ام آن را در اینترنت به فروش می رسانم. حتی مدتی قبل تصمیم گرفتم اتومبیلم را با دوچرخه جایگزین کنم و نه تنها پول فروش اتومیبیلی که به ندرت استفاده می کردم به حساب پس اندازم اضافه شد، بلکه از هزینه ی بیمه و سایر مخارج پایان ناپذیر اتومبیل نیز خلاص شدم.

2safar

ایجاد منابع مالی جدید

چه کسی از درآمد بیشتر بدش می آید؟ اکثر مردم در آرزوی ایجاد منابع مالی جدید هستند ولی عده ی کمی به صورت هدفمند و مستمر به دنبال این کار می روند. به قول معروف پول از زیر بوته سبز نمی شود و باید موقعیت و شرایط لازم برای کسب درآمد بیشتر را ایجاد کرد. حتی اگر در حال حاضر یک کار تمام وقت دارید باز هم قادر هستید برای رسیدن به رؤیایتان که سفر کردن و دیدن دنیا است راهی برای افزایش درآمد بیابید. کافی است یک شغل نیمه وقت برای عصرهایتان پیدا کنید. در واقع به جای آن که عصر ها روی مبل لم بدهید و تلویزیون تماشا کنید به فکر ایجاد درآمد بیشتر باشید.

2safar

اگر امکان اضافه کار پس از ساعات اداری را دارید انجامش بدهید. چنان چه مهارتی را بلد هستید می توانید به آموزش آن به دیگران روی بیاورید. حتی خیلی ساده می توانید وارد بازار سهام شوید یا به خرید و فروش کالا بپردازید. راه های زیادی برای پیدا کردن یک شغل پاره وقت و کسب درآمد بیشتر وجود دارد. کافی است به تحصیلات، مهارت ها و علائق خود فکر کنید و حتی اگر از هیچ کدام از آن ها نتیجه نگرفتید کاری بی ربط انجام دهید. چرا که نه؟ لازم نیست حتماً شغلی باکلاس و در سطح تحصیلات یا متناسب با شغل اصلی شما باشد. به هدفتان فکر کنید و به نگاه و نظر مردم اهمیتی ندهید. شغل بسیاری از مردم دنیا ربطی به تحصیلاتشان ندارد. فراموش نکنید این کار پاره وقت برای پس انداز پول و سفر کردن است پس سخت نگیرید.

2safar

فکر کردن به راه های کسب درآمد خانگی

اگر حوصله ی این را ندارید که پس از ساعات اداری دوباره شال وکلاه کنید و سر کار دیگری بروید می توانید به درآمد های خانگی فکرکنید. امروزه و به خصوص با فراگیر شدن اینترنت مردم راه های زیادی برای کسب درآمد با کار در خانه پیدا کرده اند. به علاوه اگر قصد رفتن به سفری طولانی را دارید مثلاً سفر کوله ای یک ماهه به اروپا، می توانید با کمک بسیاری از روش ها در طول سفر نیز درآمد کسب کرده و بخشی از هزینه ها را پوشش دهید. کافی است لپ تاپ و اینترنت در اختیار داشته باشید.

2safar

مثلاً می توانید به بازاریابی از طریق اینستاگرام یا سایر شبکه های اجتماعی برای محصولات یا کمپانی ها بپردازید. این امکان را دارید که یک بلاگرحرفه ای شوید و با تولید محتوا به درآمد برسید، اگر به زبان های خارجی مسلط هستید می توانید به شغل مترجمی مشغول شوید، اگر مهارت های کامپیوتری دارید، کارهایی چون برنامه نویس، طراحی گرافیک یا طراحی سایت برای شما مناسب است. همچنین می توانید کلاس های آنلاین برگزار کنید و خلاصه ده ها امکان برای کار کردن در خانه یا در حین سفر وجود دارد که مردم در سرتاسر دنیا به آن ها می پردازند. اگر در خود جسارت و اعتماد به نفس کافی برای شروع کار جدید حس نمی کنید یا مهارت ویژه ای ندارید، از همین امروز به بالا بردن توانایی هایتان فکر کنید. طولانی ترین سفر ها با نخستین قدم ها آغاز می شوند.

2safar