چگونه از وقت خود در سفر نهایت استفاده را ببرید؟

چگونه از وقت خود در سفر نهایت استفاده را ببرید؟

سفر یکی از ارزشمند ترین زمان های زندگی است. بسیاری از ما به امید یک یا دو سفری که در طول سال می رویم روزهای کاری و عادی خود را می گذرانیم. اما اغلب اوقات تعطیلات و روزهای سفر زودتر از آن چه تصورش را می کنیم تمام می شوند و در انتهای سفر به خود می گوییم کاش بیشتر قدر لحظات سفر را می دانستیم و بهتر از وقت خود استفاده می کردیم. این مقاله را به همین منظور برای شما آماده کرده ایم. شما نظرات بهترین کارشناسان دنیا را در مورد استفاده ی بهینه از وقت در طول سفر خواهید خواند و با ترفند هایی برای لذت بردن هر چه بیشتر از ایام سفر آشنا خواهید شد. با 2Safar همراه باشید.

2safar

1. زیاد از حد برنامه ریزی نکنید.

برنامه ریزی قبل از سفر نوعی مهارت است که از عهده ی همگان بر نمی آید. به همین علت است که توصیه می شود این برنامه ریزی را به دست متخصصان توریسم بسپارید. خیلی از اوقات ما زیاد از حد برنامه ریزی می کنیم و گویا با یک خط کش زمان خود در سفر را به قسمت های کوچک تر تقسیم کرده و برای هر قسمت نقشه ای می ریزیم. اتفاقی که در نتیجه ی این برنامه ریزی بیش از حد می افتد نوعی تلاش طاقت فرسا در طول سفر برای تیک زدن به تک تک کار ها، استرس بابت جا ماندن از برنامه، چشم پوشی کردن از تفریحاتی که بعداً به ذهن می رسد و به طور کلی مسابقه گذاشتن با زمان است.

2safar

برنامه ریزی باید یک طرح کلی به شما بدهد و در عمل به حال و هوای هر لحظه ی خود توجه کرده و با توجه به آن تصمیم بگیرید که چه خواهید کرد. یکی از دلایل لذت نبردن از سفر همین برنامه ریزی بیش از حد دقیق و سفت و سخت است.

2safar

2. وقت خود را با گرفتن عکس و فیلم هدر ندهید.

امروزه دوربین های عکاسی و فیلم برداری دیجیتال در دسترس همگان قرار دارند و همین موضوع لذت سفر را نیز کاهش داده است. وقتی به بازدید از محل یا تماشای کنسرت یا نمایش می روید، پیش از هر چیز بکوشید در لحظه حضور داشته باشید و همه چیز را لمس و احساس کنید، نه این که از همان ابتدا دوربین به دست بگیرید و توجیه کنید که می خواهم لحظات را ثبت کنم. ثبت لحظات وقتی ارزش دارد که در خود لحظه حضور داشته باشید، وگرنه فیلم و عکس در اینترنت فراوان است.

2safar

می دانیم که وسوسه ی گرفتن عکس و فیلم در سفر زیاد است و به راحتی نمی توان از آن صرف نظر کرد. ما برای شما راهکاری داریم. وقتی در سفر به جایی می روید، در ابتدا کاری به دوربین خود نداشته باشید و با تمام حواس پنج گانه ی خود از موقعیتی که در آن قرار دارید لذت ببرید. با چشمان خود و نه از لنز دوربین همه چیز را ببینید، بوها را استشمام کنید و به صداها گوش بسپارید. پس از آن که لذت کافی بردید و زمان و مکان را در قلب خود و نه حافظه ی دوربین ثبت کردید، می توانید چند عکس یادگاری (نه پنجاه عدد) و یا یک فیلم کوتاه بگیرید. به این شکل کمتر در پایان سفر افسوس خواهید خورد چون در تک تک لحظات سفر زنده بوده اید و حضور فعال داشته اید.

2safar

3. خیلی درگیر نقد ها و نظرات مردم در مورد اماکن مختلف در اینترنت نشوید.

امروزه با پیشرفت اینترنت و شبکه های اجتماعی به راحتی می توان امتیاز رستوران ها، کافه ها، هتل ها و اماکن مختلف را بر اساس نظرات مشتریان چک کرد و با خواندن نظراتی که مردم در صفحات اجتماعی آن مکان ها می نویسند بر آوردی از کیفیت و امکانات هر محل به دست آورد. تمام این امکانات خوب هستند و ما پیش از این نیز مرور امتیازات و نقد ها را به شما توصیه کرده ایم، اما مراقب باشید در این کار زیاده روی نکنید. در این صورت وقت خیلی زیادی را با خواندن این نقد ها به هدر می دهید و از آخر نیز در انتخاب خود گیج تر و سر درگم تر از قبل می شوید.

2safar

به عنوان یک توصیه ی کلی، فقط تعدا ستاره ی آن محل را در صفحه ی گوگل یا هر سایت دیگری که مورد اعتماد شما است چک کرده و چند نظر مثبت و همچنین چند نظر منفی را بخوانید. ضمناً مقایسه ی خود را بین دو یا سه گزینه محدود کنید. اگر قرار باشد برای خوردن یک شام ساده پنجاه رستوران را با هم مقایسه کنید و صد ها کامنت و نظر را بخوانید، تمام وقت سفر خود را در شبکه های اجتماعی و اینترنت به هدر خواهید داد. در ضمن همان طور که قبلاً توصیه کردیم این تحقیقات را قبل از سفر انجام دهید تا وقت بیشتری در جریان سفر برای لذت بردن داشته باشید.

2safar

4. راهنمای تور استخدام کنید.

ما در مقالات مختلف 2Safar توصیه های مفیدی در مورد کاهش هزینه های سفر داشته ایم. از سفر خارج از فصل گرفته تا خرید غذا از دستفروش های خیابانی. اما برخی صرفه جویی ها در سفر به هیچ وجه توصیه نمی شود. یکی از آن ها بهره نگرفتن از یک راهنمای تور با تجربه است. بدون راهنما شما وقت زیادی را برای به دست آوردن اطلاعات لازم در مورد مقصد از دست خواهید داد. این یکی از همان اشکالات سفرهای مستقل است که پیش از این به آن پرداخته ایم. اگر بدون تور سفر می کنید، هنگام بازدید از اماکن مهم تاریخی یا موزه ها، یک راهنمای محلی استخدام کنید. چنان چه به زبان انگلیسی تسلط دارید از این نظر مشکلی نخواهید داشت. در غیر این صورت، در مکان هایی که ایرانی های زیادی سفر می کنند احتمال پیدا کردن راهنمای تور فارسی زبان نیز وجود دارد. بدون راهنما شما از بسیاری از اطلاعات مهم محروم می مانید و نمی توانید به خوبی از زمان خود در سفر استفاده ی بهینه داشته باشید.

2safar

5. وقت کافی به استراحت اختصاص دهید.

شاید تصور کنید استفاده ی حداکثر از زمان سفر به معنای زدن از خواب و استراحت است. اماواقعیت این است که هر چه شب ها کمتر بخوابید یا روز ها کمتر استراحت کنید، احتمال لذت بردن از سفر را کاهش داده اید. در اینجا کیفیت اهمیت دارد نه کمیت. شما باید انرژی خود را در سطح بالایی حفظ کنید تا بتوانید از هر لحظه ی سفر استفاده کنید. هر گاه احساس خستگی کردید به جای نوشیدن قهوه ی غلیظ یا نوشابه ی انرژی زا به هتل برگردید و کمی استراحت کنید.

2safar

6. بار خود را سبک کرده و فقط وسایل و لباس های ضروری به همراه داشته باشید.

هیچ چیز بیشتر از کشیدن چمدان های سنگین و کوله پشتی های حجیم در سفر آزار دهنده نیست. به مقالات 2Safar در مورد مزایای سبک بار بودن و سفر با یک چمدان کابین مراجعه کنید و ببینید چقدر وقت و انرژی شما در سفر به خاطر بار اضافه به هدر می رود. موضوع فقط سنگینی بار نیست. اگر وسایل زیادی در سفر به همراه ببرید اتاق هتلتان را شلوغ و به هم ریخته خواهید ساخت و باید وقت بیشتری صرف جای دادن وسایل در کمد و کشوها و مرتب کردن اتاق کنید. ضمناً به علت همراه بردن لباس های متنوع برای هر بار بیرون رفتن زمان زیادی را صرف انتخاب لباس و حاضر شدن خواهید کرد. در حالی که اگر مینیمالیست سفر کنید و حداقل وسایل و لباس ها را به همراه ببرید، وقت و انرژی شما صرف چیزهای مهم تری در سفر خواهد شد و در نتیجه لذت بیشتری خواهید برد. یک بار امتحان کنید و فواید این نوع سفر کردن را ببینید.

2safar

7. فقط در مواقع ضروری به اینترنت وصل شوید و عکس های خود را در پایان سفر در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اگر قصد دارید مدام در اینترنت و شبکه های اجتماعی بچرخید به چه علت سفر می کنید؟ در خانه ی خود روی کاناپه لم بدهید و پول خود را دور نریزید. شما به سفر می روید تا از فضای مجازی فاصله بگیرید و در دنیای واقعی حضور پیدا کنید. برای چند روز به جز مواقع ضروری دیسکانکت شوید و لذت دوری از دنیای مجازی را با تمام وجود تجربه کنید. به دوستان و خانواده ی خود اطلاع دهید که در سفر هستید و فرصت جواب دادن به پیغام ها را ندارید. شبکه های اجتماعی را فراموش کنید و عجله ای برای به اشتراک گذاشتن عکس هایتان در این شبکه ها نداشته باشید. دنیای مجازی تا پایان سفر شما می تواند صبر کند. اگر با همسر، دوست صمیمی یا اعضای خانواده سفر کرده اید زمان خوبی است که روی رابطه ی خود با عزیزانتان وقت بگذرانید و از بودن در کنار آن ها نهایت استفاده را ببرید.

2safar

8. به دنبال کارهایی که همه انجام می دهند نباشید و علائق خود را در سفر دنبال کنید.

این یکی از مهم ترین نکات برای استفاده ی حداکثر از وقت در سفر است. اگر علاقه ای به بناهای تاریخی یا موزه ندارید خود را وادار به بازدید از این مکان ها نکنید. اگر دراز کشیدن زیر آفتاب حوصله تان را سر می برد، دلیلی ندارد به تقلید از سایر مردم تمام روز خود را در ساحل به هدر دهید. به تجربه ی خود از سفرهای قبلی رجوع کرده و ببینید چه کاری بیشتر برایتان لذت بخش است و به همان بپردازید. یک نفر کافه گردی را در سفر دوست دارد، دیگری عاشق بازار و خرید است و نفر دیگر از شنا و فعالیت های ورزشی بیشترین لذت را می برد. هیچ نسخه ی ثابتی برای لذت بردن از سفر که برای همگان مناسب باشد وجود ندارد. پس بهتر است خواسته های دل خود را دنبال کرده و به دیگران کاری نداشته باشید.

2safar

9. برنامه ی خواب خود را منظم کنید و از جت لگ اجتناب کنید.

اگر مسیر پرواز تا مقصد طولانی باشد، احتمال اینکه چند روز از سفر خود را به خاطر جت لگ از دست بدهید وجود دارد. پس در وهله ی اول از جت لگ شدن اجتناب کنید. قبلاً در مقاله ای جداگانه به مقوله ی جت لگ و راه های اجتناب از آن پرداخته ایم که می توانید به آن رجوع کنید.

2safar

خواب منظم در سفر از نکات کلیدی برای استفاده ی حداکثری از مقصد است. به این منظور از قبل از سفر شروع به برنامه ریزی کنید. هیچ کاری را برای روز سفر باقی نگذارید. چمدان های خود را روز قبل از آن ببندید و آخرین خرید ها و تمام کارهای متفرقه را از قبل سازمان دهی کنید. روز آخر کاملاً ریلکس باشید و به حد کافی استراحت کنید. پس از رسیدن به مقصد نیز برنامه ی منظمی برای خواب خود داشته باشید و شب ها ساعتی مشخص و نه چندان دیر بخوابید و صبح ها نیز رأس ساعتی معین بیدار شوید.

2safar

10. هنگام ورود به هر مکان و یا شروع هر فعالیت، زمان خروج را مشخص کنید.

در سفر نباید به خود اجازه دهید که گذشت زمان را از خاطر ببرید و طوری در فعالیتی غرق شوید که ساعات زیادی را از دست بدهید. در هنگام ورود به یک مرکز خرید، موزه یا هر جای دیگری که ساعت ورود و خروج در اختیار خودتان است، حتماً در مورد میزان زمانی که می خواهید در آن جا بگذرانید از قبل تصمیم بگیرید و به برنامه ی خود وفادار بمانید. چون در غیر این صورت از سایر فعالیت های مورد علاقه تان محروم خواهید ماند و در پایان سفر افسوس خواهید خورد.

2safar

11. پرخوری نکنید و غذاهای سنگین و پر کالری نخورید.

زیاده روی در غذا به خصوص غذاهای چرب و سنگین اصلاً در سفر توصیه نمی شود. شما پس از خوردن این غذاها احساس خواب آلودگی خواهید داشت و نمی توانید از وقت خود به خوبی استفاده کنید.

2safar

12. از ایستادن در صف های طولانی اجتناب کنید.

یکی از ناراحت کننده ترین دلایل تلف شدن وقت در سفر، ایستادن در صف های طولانی است. راه های زیادی برای اجتناب از ایستادن در این صف ها وجود دارد. بهتر است بلیط خود را آنلاین رزرو کنید و با خرید بلیط وی آی پی نیازی به ایستادن در صف های طولانی نداشته باشید. همچنین از ساعات اوج شلوغی پرهیز کنید و صبح اول وقت به بازدید از مکان های شلوغ و پر طرفدار بروید.

2safar

13. محل اقامت خود را نزدیک به جاذبه های توریستی انتخاب کنید مگر آن که راهی سریع و آسان برای رفت و آمد به هتل در نظر داشته باشید.

ممکن است به خاطر صرفه جویی در هزینه ها هتلی دور از مرکز شهر را انتخاب کنید، اما بهتر است بدانید با این انتخاب نیمی از وقت شما صرف رفت و آمد به هتل خواهد شد. حتی انتخاب هتلی سه یا چهار ستاره در نزدیکی مناطق توریستی بهتر از هتلی پنج ستاره در نقطه ای دور است.

2safar