چگونه از سفر به استانبول نهایت استفاده را ببریم

چگونه از سفر به استانبول نهایت استفاده را ببریم

استانبول شهر فرنگی پر از جاهای دیدنی و کارهای انجام دادنی است. در این مقاله به جنبه هایی از این شهر اشاره می کنیم که با توجه به آن ها از سفرتان لذت خیلی بیشتری خواهید برد. این شهر جاذبه های پیدا و پنهانی دارد که در 2Safar به هر دوی آن ها می پردازیم. با ما همراه شوید تا در سفر بعدی تان به استانبول نوع دیگری به این شهر نگاه کنید.

بازدید از بازار ادویه

این بازار بزرگ ترین بازار سر پوشیده ی استانبول بعد از بازار بزرگ است. همان طور که از اسم بازار مشخص است شما در جشنی از ادویه های مختلف و متنوع شرکت خواهید کرد. علاوه بر ادویه، میوه های خشک، قهوه ی ترک، برگ چای این بازار نیز طرفداران بی شماری دارد.

2safar

تماشای رقص سماع

حتماً از رقص سماع قبلاً چیزهایی شنیده اید. این نوع رقص نوعی عبادت و ارتباط با خدا است و اگرچه این مراسم بیش از هر جایی در مزار مولوی در قونیه برگزار می شود، اما دراستانبول نیز می توانید به تماشای این مراسم دیدنی بروید.

2safar

گوش دادن به صدای اذان بین مسجد آبی و ایا صوفیا

شما زیباترین صدای اذان را بین این دو مسجد خواهید شنید (ایا صوفیا دیگر مسجد نیست اما هنور اتاقی مخصوص عبادت دارد). یکی از از مؤذن ها از یک مسجد یک قسمت از اذان را می خواند و مؤذن مسجد دیگر بخش بعدی را. ترکیب صدای این دو مؤذن از دو سوی مختلف بسیار زیبا و شنیدنی است. برای گوش کردن به اذان می توانید روی نیمکتی در پارک بنشینید و با این جادو همراه شوید.

2safar

خوردن کامپیر

کامپیر یک غذای خیابانی در استانبول و در واقع سیب زمینی پخته ی شکم پر است. آشپز سیب زمینی را با کره و پنیر می پزد و شما می توانید خودتان مواد داخل سیب زمینی را از میان زیتون، هات داگ، خیار شور، ذرت، نخود فرنگی، بلغور و غیره انتخاب کنید. کامپیر یک اسنک عالی و میان وعده ای سیر کننده است و انرژی شما را برای گردش در استانبول بالا نگه می دارد.

2safar

تجربه ی حمام ترکی

حمام ترکی یکی از بهترین تجربه هایی است که در استانبول می توانید به خود هدیه دهید. پس از حمام، لایه برداری پوست و ماساژ، جان دوباره ای خواهید گرفت و احساس سبکی و شادابی منحصر به فردی خواهید داشت.

2safar

سوار شدن بر تراموای قرمز برای گردش در استانبول

یکی از راه های گردش در خیابان معروف استقلال، سوار شدن بر تراموای قرمز است. با این تراموا شما می توانید در میان شلوغی و ازدحام مردم از یک سوی خیابان استقلال به سوی دیگر بروید و یکی از جذاب ترین خیابان های دنیا را تماشا کنید.

2safar

قدم زدن بر روی پل گالاتا

شما می توانید با تراموا از روی این پل بگذرید، اما بهتر است قدم زدن را انتخاب کنید. شما روی پل می توانید مردم محلی را در حال ماهیگیری ببینید و از دستفروشان چوب شور های کنجدی و تنقلات بخرید و مسافرانی که سوار بر قایق از تنگه ی بسفر گذر می کنند را تماشا کنید.

2safar

خوردن نان کنجدی (سیمیت)

تمام نانوایی های این شهر این نان را می فروشند و ما پیشنهاد می کنیم حتماً امتحانش کنید. بهتر است این نان را از دکه های قرمز رنگ خیابان استقلال بخرید که تازه و ارزان هستند.

2safar

عبور از تنگه ی بسفر با قایق

اگرفقط چند روز برای دیدن استانبول فرصت دارید و می دانید فرصت بازدید از تمام جاذبه ها را نخواهید داشت، عبور از تنگه ی بسفر را در اولویت قرار دهید. شما با این کار با یک تیر دو نشان می زنید، هم زیبایی بسفر را می بینید و هم بیشتر نقاط دیدنی استانبول را در کنار آب تماشا خواهید کرد. از مقابل کاخ دولماباغچه خواهید گذشت و ویرانه های روملی و برج دختر را نیز خواهید دید. به علاوه از مقابل بسیاری از مساجد، عمارت های بزرگ و باغ های دیدنی عبور خواهید کرد. با عبور از تنگه ی بسفر شما عملاً بیشتر نقاط جذاب استانبول را خواهید دید و روح این شهر را حس خواهید کرد.

2safar

سفارش پودینگ سینه ی مرغ ترکی

شاید اسم این غذا اشتها بر انگیز نباشد.کلمه ی پودینگ شما را به یاد دسر می اندازد ولی سینه ی مرغ این تصور را خراب می کند. اما زود قضاوت نکنید. تا این غذا را امتحان نکنید میزان لذیذ بودن آن را باور نخواهید کرد. شیوه ی طبخ این غذا به این شکل است که ابتدا سینه ی مرغ را در آب می پزند و سپس آن را به قطعات کوچک تقسیم کرده و این بار قطعات مرغ را با شیر، شکر، وانیل، نشاسته و آرد برنج می پزند. نتیجه ی نهایی یک پودینگ شیرین است که رویش دارچین ریخته شده و مرغش نیز بسیار خوشمزه است.

2safar

نوشیدن چای ترکی

اگر به استانبول سفر می کنید نوشیدن چای ترکی در استکان های کمر باریک را از دست ندهید. چای ترکی در دو مرحله و با شیوه ای خاص در قوری دم می شود. این چای بسیار خوش طعم و غلیظ است.

2safar

خوردن بورک

بورک یک غذای سنتی ترک است که با خمیر آرد تهیه می شود. داخل این خمیر با پنیر فتا و گوشت ریز شده پر می شود و مشابه پیراشکی است. اگر به استانبول سفر کنید و بورک معروف را نخورید، تجربه ی جالبی را از دست خواهید داد.

2safar

گردش در موزه ی ایا صوفیا

معماری این موزه که قبلاً مسجد و پیش از آن کلیسای اورتودوکس شرقی بوده است، بسیار زیبا و شگفت انگیز است. شاید این مسجد از بیرون آنقدرها با شکوه نباشد اما داخلش با گنبد های سماوی و موزائیک های سنتی ابهت بی نظیری دارد. شما بدون شک تحت تأثیر زیبایی این مکان قرار خواهید گرفت و ساعت ها در آن زمان صرف خواهید کرد. ایا صوفیا در قسمت توریستی شهر واقع شده است و شما با رفتن به آن منطقه می توانید از چند جاذبه ی مهم استانبول در یک روز بازدید کنید.

بازدید از ایا صوفیای کوچک

کلیسای سنت سرگیس و باچاس به عنوان ایا صوفیا یکوچک شناخته می شود و سابقاً کلیسای ارتدوکس شرقی بوده است. باستان شناسان بر این باورند که این کلیسا توسط همان معماران ایا صوفیا ساخته شده است.

بازدید از قنات باسیلیکا در زیر زمین

این قنات قدیمی ترین قنات آب زیر زمینی در استانبول است. بیشتر ستون های قنات از خرابه های دیگر خانه ها ساخته شده و در میان این ستون ها آثار مهم و تاریخی زیادی دیده می شود. گفته می شود برخی از این ستون ها آرزو ها را بر آورده می سازند. این قنات یکی از بزرگ ترین جاذبه های استانبول است و اصلاً توصیه نمی شود بدون بازدید از آن این شهر را ترک کنید.

2safar

سفارش شیرینی سنتی ترکی

این شیرینی که مردم محلی آن را لُکوم می نامند، بسیار لذیذ است. بهترین مکان برای سفارش این شیرینی حافظ مصطفی است. شما می توانید از میان طعم های مختلفی چون گل رز، دارچین، توت فرنگی، لیمو، کیوی، انار و سیب شیرینی مورد نظر خود را انتخاب کنید. امکان ندارد ناامید شوید.

2safar

خوردن باقلوا

شیرینی دوستان می دانند باقلوای ترکی عطر و طعم بی نظیری دارد. بهتر است باقلوا را با چای نوش جان کنید.

2safar

نوشیدن یک لیوان آیران یا دوغ ترکی

آیران نوشیدنی سنتی ترکی محسوب می شود و همان دوغ ما است. در ماه های گرم تابستان مردم ترکیه دائماً دوغ می نوشند و شاید شما نیز به هوس بیفتید دوغ ترکی را امتحان کنید.

2safar

گردش در بازار بزرگ استانبول

این بازار بیش از سه هزار مغازه دارد و 61 خیابان را در بر گرفته است. حتی اگر قصد خرید ندارید، بازدید از بازار ارزشش را دارد. بهترین کالاهایی که می توانید از بازار بخرید، محصولات چرمی، نقره جات، فرش، سرامیک و ادویه جات هستند. چیزهای رنگارنگ زیادی چشمتان را خواهد گرفت و با ساعت ها گردش باز هم احساس خستگی نخواهید داشت.

2safar

رفتن به قهوه خانه ی سنتی ترکی

قهوه خانه های سنتی از مهمانان خود با چای، قهوه و قلیان پذیرایی می کنند. قلیان در ترکیه طرفداران بی شماری دارد و این قهوه خانه ها محلی برای استراحت نیم روزی یا عصر گاهی مردم محسوب می شوند.

2safar

خوردن دونر کباب

یکی از لذیذ ترین غذاهای دنیا همین دونر کباب است یا چیزی که در ایران ما با نام کباب ترکی می شناسیم. گوشت کباب بره، گوساله یا مرغ است و با نان پیتا و سبزیجات به صورت ساندویچ سرو می شود. دونر کباب نه تنها خوشمزه است بلکه قیمت مناسبی نیز دارد و بهتر است آن را به عنوان وعده ی ناهار میل کنید.

2safar

لذت از چشم انداز برج گالاتا

این برج که در بیغلو قرار دارد شبیه به خانه ی راپونزل در داستان های والت دیسنی است. ماهیتی جادویی در سقف استوانه ای شکل و بالکن های این برج وجود دارد و چشم اندازش نیز بسیار زیبا و تماشایی است.

2safar

خرید فانوس

شما در هر گوشه کناری در استانبول فانوس می بینید، آن هم با شیشه های رنگارنگ و زینتی که زیبایی خیال انگیزی دارند. برای پیدا کردن فانوس رنگی با قیمت خوب ما پیشنهاد می کنیم دور بازار بزرگ و مناطق توریستی را خط بکشید و از فروشگاه های معمولی سطح شهر فانوس خود را بخرید. خواهید دید که قیمت ها ناگهان کاهش چشمگیری پیدا می کنند.

2safar

غذا خوردن در رستورانی با بهترین چشم انداز از شهر

رستوران هایی که چشم انداز باشکوه دارند معمولاً گران هستند، اما ما رستوران حمدی را پیشنهاد می کنیم. در این رستوران شما چشم اندازی 180 درجه ای به سوی مسجد سلیمانیه، برج گالاتا، مسجد رستم پاشا و تنگه ی بسفر خواهید داشت. هزینه ی غذا خوردن در این رستوران معقول و به صرفه است. توصیه ی ما سفارش کوفته و بادمجان کبابی است.

2safar

تماشای رقص عربی

در سالن رقص حاج پاشا می توانید به تماشای رقص عربی بروید. اگرچه ترکیه یک کشور عربی نیست اما رقص عربی در این کشور کاملاً مرسوم است و شما می توانید اجراهای با کیفیتی را از این هنر تماشای کنید.

بازدید از موزه ی باستان شناسی استانبول

این موزه که در مجاورت کاخ توپکابی قرار دارد از سه بخش تشکیل شده است. این بخش ها شامل موزه ی باستان شناسی، موزه ی شرق باستان و موزه ی هنر های اسلامی می شود. موزه ی باستان شناسی یکی از بهترین موزه های دنیا است و برخی آیتم های موزه بسیار تأثیر گذار و دیدنی هستند.

2safar

بازی با گربه های خیابان

شما در خیابان های استانبول ملوس ترین گربه های دنیا را می بینید که بدون صاحب در حال گردش هستند. مردم ترکیه رابطه ی خوبی با حیوانات دارند و این گربه های سرگردان نه تنها زار و نزار نیستند، بلکه همنشینی با انسان ها را دوست دارند. اگر عاشق این حیوانات دوست داشتنی هستید، در استانبول می توانید هر چقدر که دوست دارید با گربه ها بازی کنید و از نوازش کردن آن ها لذت ببرید.

2safar

بازدید از کلیسای کورا

کلیسای منجی مقدس در کورا بزرگ ترین کلیسای بیزانس است و به علاوه در زیبایی نیز نظیر ندارد. بزرگ ترین جاذبه ی مسجد قاب های کاشی با تصاویری از انجیل است که بعد از قرن ها همچنان نگاه ها را به خود خیره می کند.

2safar

خوردن پیتزای ترکی

لهمعجون معادل غذای پیتزا در ترکیه است. خمیر پیتزاهای ترکی کاملاً نازک است و به خاطر ادویه و سبزیجاتی که در آن به کار می رود، طعم خاص خود را دارد. ما توصیه می کنیم حداقل یک بار پیتزای ترکی را امتحان کنید.

2safar

بازدید از آبگذر والنز

وقتی رومی ها از استانبول گذر می کردند، شروع به ساخت و ساز یک سیستم آبی نمودند که آب شهر را تأمین کند. آبی که از این آبگذر عبور می کرد در سد ها و در مخزن های زیر زمینی شهر ذخیره می شد. امروزه بخشی از آبگذر هنوز سالم مانده است و 921 متر درازا دارد.

2safar

دیدن کاخ بِیلربیی

نام این کاخ به زبان ترکی به معنای سرورِ سروران است و در بخش آسیایی استانبول و در جوار بسفر قرار دارد و اقامتگاه تابستانی امپراطور های عثمانی به شمار می رفته است.

2safar

شرکت در کلاس آشپزی

شرکت در کلاس های آشپزی در طول سفر به یک کشور و فرهنگ جدید یکی از بهترین تجربه ها محسوب می شود. به این ترتیب شما از سفر تنها با سوغاتی های بی جان به خانه بر نمی گردید، بلکه هنری آموخته اید و با پختن غذاهای جدید پس از سفر همواره خاطره ی خوش سفر در زندگی شما جریان خواهد یافت. غذاهای ترکی نه تنها بسیار لذیذ هستند بلکه به ذائقه ی ما نیز نزدیکند. حیف است بدون یادگرفتن طرز پخت کوفته ی ترکی، لهمعجون و پیده به خانه بر گردید. در استانبول کلاس های آشپزی زیادی برای توریست ها برگزار می شود که می توانید با سرچی کوتاه در اینترنت کلاس مورد نظر خود را پیدا کنید.

2safar

گردش در پارک مینیاتور

در این پارک نسخه ی کوچکی از ساختمان های معروف استانبول، آناتولیا و سایر بخش های اپراطوری عثمانی که امروزه خارج از مرز های ترکیه قرار دارد به نمایش گذاشته شده اند.

2safar

خوردن سوتلاک به عنوان دسر

سوتلاک نسخه ی ترکی پودینگ برنج است. گفته می شود که دستور پخت این دسر در کاخ توپکاپی اختراع شده و در آن گلاب به کار می رفته است. این دسر با گردو و کشمش سرو می شود و خیلی خوشمزه است.

2safar

گردش در جزایر پرنس

جزایر پرنس متشکل از 9 جزیره هستند که در ساحل بخش آسیایی استانبول قرار دارند. نام جزایر از دوره ی بیزانس و اوایل امپراطوری عثمانی به یادگار مانده است. در آن دوران افراد درباری که مورد غضب واقع می شدند به این جزایر تبعید می شدند. امروزه جزایر پرنس محبوب خانواده و زوج ها برای سپری کردن تعطیلات آخر هفته هستند. تنها وسیله ی حمل و نقل در این جزایر اسب و درشکه می باشد و آرامش خاصی در آنها حکم فرماست.

2safar

بازدید از مسجد آبی

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد دو ویژگی قابل توجه دارد. یکی از این ویژگی ها 6 مناره ی زیبای مسجد است و دیگری سقف های گنبدی شکل آبی رنگ آن که هر دو به لحاظ معماری و تاریخی از اهمیت قایل توجهی برخوردار هستند. کسانی که می خواهند از داخل مسجد دیدن کنند باید لباس پوشیده به تن داشته و خانم ها محجبه باشند.

2safar

بازدید از برج دختر

این برج در جزیره ی کوچکی در ورودی جنوبی بسفر قرار دارد. در مورد تاریخچه ی برج دختر روایات مختلفی وجود دارد. بر اساس افسانه های محلی، مرد ثروتمندی این قلعه را برای دخترش بنا کرد زیرا پیشگویی به او گفته بود که دخترش طعمه ی یک مار خواهد شد. در واقع پدر از ترس این پیشگویی قلعه در میان آب ها بنا کرد تا دست هیچ ماری به دخترش نرسد. با وجود تلاش های پدر دختر سرانجام توسط مار گزیده شد و از دنیا رفت. ماجرا از این قرار بود که پدر روزی با سبدی میوه ی تازه به دیدن دخترش رفت بدون آن که بداند ماری زهرآگین در همان سبد پنهان شده و دخترش بر طبق حرف آن پیشگو توسط مار به هلاکت می رسد.

چه این ماجرا درست باشد چه نه، بازدید از این برج را قویاً به شما توصیه می کنیم. این خانه ای قدیمی و دنج که در میان آب ها بنا شده کیفیتی افسانه ای و انزوایی خود خواسته و دلچسب دارد.

2safar

قدم زدن در پارک اِمیرگان

اِمیرگان یکی از بزرگ ترین پارک های استانبول است که در ساحل بسفر قرار دارد. در این پارک هر سال در فصل بهار جشنواره ی گل لاله برگزار می شود که بسیار دیدنی است. اگر سفر خود به استانبول را طوری برنامه ریزی کنید که در فصل بهار در این شهر حضور داشته باشید، هم از آب و هوایی عالی برخوردار خواهید شد و هم امکان حضور در رویداد هایی چون این جشنواره را خواهید داشت.

2safar

بازدید از بخش آسیایی شهر

بسیاری از توریست های استانبول تمام زمان خود را در بخش اروپایی شهر می گذرانند و از بخش آسیایی غافل هستند. بخش آسیایی استانبول هم سنتی تر و جذاب تر است و هم آرامش بیشتری دارد. از بخش اروپایی می توانید با لنج و کشتی به بخش آسیایی دسترسی داشته باشید.

2safar

دیدار از مسجد سلیمانیه

اگرچه مسجد آبی و ایاصوفیا مشهور تر هستند، اما مسجد سلیمانیه بزرگ ترین مسجد استانبول است و از این نظر ارزش بازدید و وقت گذاشتن را دارد.

2safar

رفتن به پیست اسب دوانی قسطنطنیه

در این پیست که قبلاً میدانی عمومی بود، مسابقات اسب دوانی و ارابه رانی برگزار می شود. در زمان امپراطوری بیزانس، این محل قلب تپنده ی شهر و مرکز فعالیت های اجتماعی به شمار می رفت. بازدید از این مکان هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ هیجان مسابقات تجربه ای کاملاً با ارزش است.

2safar

امتحان بستنی ترکی

این بستنی که در زبان ترکی دندورما نام دارد و به معنای یخی است با سایر بستنی های رایج تفاوت دارد. در واقع دندورما هم چسبنده تر است و هم دیر تر آب می شود. برای امتحان کردن هم که شده از این بستنی غافل نشوید.

2safar

لمس زندگی شاهانه کاخ در توپکاپی

توپکاپی بزرگ ترین کاخ سلطنتی استانبول است و به مدن 400 سال محل اقامت سلاطین عثمانی بوده است. مساحت کاخ زیاد است، اما دیدنی ترین بخش کاخ اتاق های حرم هستند. در این بخش از کاخ که بیش از 400 اتاق دارد خانواده ی سلاطین یعنی همسران و فرزندان و اقوام دورتر زندگی می کردند.

2safar

تماشای عظمت و شکوه کاخ دلماباغچه

این کاخ محل اقامت 6 پادشاه آخر امپراطوری عثمانی بوده است. د رآن زمان کاخ توپکاپی دیگر به لحاظ تجملات مورد نظر پادشاهان رضایت بخش نبود و سلطانِ آن زمان تصمیم گرفت که کاخی جدید و مجلل، مطابق با سبک زمانه بنا کند. یکی از آیتم های مهم این کاخ بزرگ ترین جا شعمی کریستال بوهمی دنیا است که هدیه ی ملکه ویکتوریا به امپراطور عثمانی بوده است.

2safar

قدم زدن در جوار دیوار های کانستنتونپل

زمانی که این شهر پایتخت امپراطور روم بود، این دیوار به منظور دفاع و حفاظت از شهر در اطراف کاخ بنا شد. دیوار کانستنتونپل که 7 کیلومتر درازا دارد مانند پنجره ای رو به دوران گذشته است و قدم زدن در کنار آن حال و هوای دلپذیری دارد.

2safar

بازدید از مسجد اُرتاکوی

اُرتاکوی در کنار لنگرگاه و در مقابل میدان اسکله قرار دارد. این مسجد از بسیاری از مساجد استانبول کوچک تر است اما به خاطر سبک معماری باروک منحصر به فرد آن جذابیت خاصی دارد و دیدن آن توصیه می شود.

2safar

نوشیدن قهوه در کافه های استانبول

در کمتر شهری در دنیا کافه گردی به اندازه ی استانبول دلنشین است. می توانید در کوچه های زیبای شهر به خصوص در حوالی میدان تکسیم و خیابان استقلال یک کافه ی دلچسب که میز و صندلی های خود را در پیاده رو چیده است انتخاب کنید و ضمن سفارش یک فنجان قهوه ی غلیط ترکی، شور و حال مردم شهر را تماشا کنید.

2safar

رفتن به استادیوم و تماشای فوتبال

اگر فردی فوتبال دوست هستید در استانبول نیز از این ورزش غافل نشوید. حرارت فوتبالی این شهر خیلی شور انگیز است و باید حتماً سری به استادیوم های این شهر بزنید و یک مسابقه ی فوتبال را تماشا کنید.

2safar

خرید، خرید و باز هم خرید

حیف است که به استانبول سفر کنید و سری به مال های این شهر نزنید. بهترین برند های ترک و بین المللی در ده ها مال با شکوه و بازار های مختلف در این شهر برای خرید در دسترس هستند. 2Safar در مقاله ای مجزا به معرفی بهترین مراکز خرید استانبول پرداخته است. خواندن آن مقاله را از دست ندهید.

2safar

کشف جاذبه های شهر با پای پیاده

همه چیز را که نباید ما به شما بگوییم. در این مقاله نزدیک به پنجاه گزینه از جاذبه های شهر استانبول را معرفی کردیم. اما استانبول فراتر از این هاست. شهری بزرگ و رنگارنگ که می توان در آن ماجراجویی پرداخت، خود را در خیابان هایش گم کرد و با قدم های خود آن را شناخت.

2safar