چگونه از دل به هم خوردگی در پرواز یاپرواز زدگی جلوگیری کنیم.

چگونه از دل به هم خوردگی در پرواز یاپرواز زدگی جلوگیری کنیم.

اگر با تکان های هواپیما احساس تهوع و ناراحتی می کنید و به همین خاطر از سوار شدن بر هواپیما ترس دارید، این مقاله را با دقت مطالعه کنید. راه های زیادی وجود دارد که با به کار گیری آن ها حال خیلی بهتری در طول پرواز خواهید داشت. با 2Safarهمراه باشید.

2safar

دلیل پرواز زدگی چیست؟

پرواز زدگیکه مشابه دریا زدگی است، به دلیل احساس حرکت مداوم ایجاد می شود. اگر چه هر کسی ممکن است دچار این حالت شود، اما برخی مردم نسبت به حرکت حساسیت بیشتری دارند و مستعد پرواز زدگی هستند. کودکان دو تا دوازده سال، خانم های باردار یا افراد دچار میگرن بیشتر به این حالت دچار می شوند. در واقع بیماری های حرکتی یا موشن سیکنس در هر وسیله ی متحرکی مثل کشتی، اتوموبیل یا هواپیما ممکن است عود کنند.

2safar

علائم شایع پرواز زدگی چیست؟

حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، تعرق و حال عمومی بد از علائم شایع پرواز زدگی است. این علائم از گوش میانی به دلیل بر هم خوردن تعادل بدنی افراد آغاز می شود.

2safar

برای جلوگیری از پرواز زدگی چه کارهایی می توان انجام داد؟

گاهی جلوگیری از عوارض این بیماری غیر ممکن است اما می توان شدت آن را با رعایت نکاتی کلیدی کاهش داد و به حداقل رساند. این نکات عبارت هستند از:

1. در مصرف غذا و نوشیدنی احتیاط کنید.

پر بودن معده حالت تهوع را تشدید می کند. قبل از پرواز یا در طول پرواز از خوردن غذاهای چرب، سنگین و پر ادویه خودداری کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی نیز اجتناب کنید.

2safar

2. صندلی خود را در ردیف های وسط هواپیما و روی بال انتخاب کنید.

تکان های هواپیما در قسمت های مختلف متفاوت احساس می شود. ردیف های روی بال کم ترین تکان را دارند همان طور که در کشتی افراد در طبقه های پایین تر حرکت کمتری حس می کنند.

3. در طول پرواز مطالعه نکنید.

اگر قبلاً سابقه ی پرواز زدگی داشته اید، از مطالعه و خسته کردن چشم هایتان در طول پرواز اجتناب کنید. مطالعه امکان حالت تهوع را بیشتر می کند زیرا به خاطر حرکت هواپیما به چشم هایتان فشار می آید و به طور کلی در حرکت بودن را بیشتر حس می کنید.

2safar

4. صاف بنشینید.

خواباندن صندلی و تکیه سر به عقب حالت تهوع را بدتر می کند. صندلی خود را صاف کرده و به نقطه ای دوردست خیره شوید. این وضعیت در جلوگیری از پرواز زدگی مؤثر است.

5. در صورت لزوم از دارو استفاده کنید.

حتی الامکان بکوشید از راه های دیگر بری جلوگیری از پرواز زدگی استفاده کنید اما اگر سابقه ی پرواز زدگی دارید و این حالت موجب شده از سوار شدن بر هواپیما بترسید، شاید خوردن داروهای ضد تهوع نیم ساعت قبل از پرواز گزینه ی خوبی برایتان باشد.

2safar

6. از هدفون استفاده کنید.

جدا کردن خود از صداهای محیط اقدامی مناسب است. گاهی صحبت های مسافرین اطراف، گریه ی کودکان و صدای موتور هواپیما در تشدید حالات پرواز زدگی مؤثر است. هدفون را بگذارید و در دنیای آرامش بخش خود فرو روید.