چند واقعیت جالب در مورد کشتی تایتانیک

چند واقعیت جالب در مورد کشتی تایتانیک

بیش از یک صد سال از داستان غرق شدن غم انگیز کشتی افسانه ای تایتانیک می گذرد. داستان تلخی از نخستین سفر نافرجام یک کشتی مسافربری با شکوه که دست مایه ی فیلم ها، نمایش ها و داستان های زیادی گردیده است. شما در مورد این تراژدی چه می دانید؟ در این مقاله برخی حقایق در مورد کشتی تایتانیک را با شما در میان خواهیم گذاشت. با 2Safar همراه باشید.

2safar

ماه شب چهارده ممکن است موجب حرکت کوه یخ و تصادف آن با کشتی تایتانیک شده باشد.

دانشمندان اخیراً به تئوری جدیدی در مورد نحوه ی غرق شدن تایتانیک دست یافته اند و معتقدند که ماه شب چهارده ممکن است موجب این اتفاق که جان 1500 نفر را گرفت، شده باشد. دونالد اولسون، منجمی از دانشگاه ایالتی تگزاس در سن مارکوس در این باره می گوید: "در شب 4 ژانویه 2012 ماه در آسمان کامل بوده است و ممکن است ماه کامل موجب جذر و مد شدید آب اقیانوس و در نتیجه حرکت کوه یخ به سمت جنوب شده باشد.

ماه شب چهارده ی آن شب، یک ماه کامل معمولی نبود بلکه نزدیک ترین فاصله ی ماه تا زمین را از سال 796 بعد از میلاد داشت. تا سال 2257 ماه دیگر به زمین تا این اندازه نزدیک نخواهد شد.

2safar

با سودی که فیلم تایتانیک به دست آورد، می شد چهار کشتی مشابه تایتانیک ساخت.

امروزه اگر قرار بود کشتی تایتانیک دوباره ساخته شود، 400 میلیون دلار هزینه در بر داشت. این در حالی است که فیلم جیمز کامرون که برنده ی چندین جایزه ی اسکار شد، بیش از یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار سود کرد و میشود با آن پول، چهار کشتی تایتانیک ساخت.

2safar

شرایط جوی در شب غرق شدن تایتانیک به گونه ای بود که نه تنها ملوانان کشتی کوه یخ را ندیدند، بلکه سایر کشتی ها نیز متوجه غرق شدن تایتانیک نشدند.

مورخ بریتانیایی، تیم مالتین، معتقد است در شب غرق شدن تایتانیک شرایط جوی خاصی حاکم بوده است. در واقع جو آن شب بیشترین شکست نور را داشته است که روی بینایی تأثیر می گذارد. آن شب کشتی های زیادی در نزدیکی تایتانیک در حال گذر بودند اما هیچ یک از آن ها متوجه کشتی نگون بختی که در حال غرق شدن بود نشدند.

2safar

نقشه ی کشتی تایتانیک در زیر آب سرانجام در سال 2012 تکمیل شد و به نظر می رسد دانشندان از روی این نقشه می توانند به اطلاعاتی در مورد آن شب شوم دست یابند.

محققان پس از حدود یک صد هزار عکسی که از کشتی غرق شده ی تایتانیک در زیر آب گرفتند، توانستند به یک نقشه ی کلی در مورد این اقیانوس پیمای عظیم در زیر آب دست یابند و تحقیقات خود را کامل کنند. در این نقشه جای اشیای سالم مانده در ته آب نیز مشخص شده است.

جالب است بدانید آثار باقیمانده ی کشتی تایتانیک در اقیانوس پس از دهه ها در سال و 1985 و توسط کشتی محقق رابرت بالاردکشف شد و از آن پس تحقیقات گسترده ی دانشمندان در مورد این آثار به جا مانده از این کشتی آغاز گشت.

2safar

آخرین منوی ناهار کشتی تایتانیک در مزایده 95 هزار دلار به فروش می رود.

این منو ارزش تاریخی قابل توجهی دارد و به قیمت گزافی به مزایده گذاشته می شود. مسافر میلیونر کشتی تایتانیک به نام بنجامین گاگنهیماز روی این منو غذا را سفارش داده است که شامل گوشت کبابی و ساردین دودی بوده است.

2safar

سایر اشیای باقیمانده از کشتی نیز سر از مزایده های میلیونی در آورده اند.

به گزارش سی ان ان مجموعه هایی چون سرویس غذا خوری نقره و قایق های نجات کشتی تایتانیک پیش از این به قیمت 189 میلیون دلار به فروش رسیده اند.

2safar

با نصب اپلیکیشن تایتانیک بر روی گوشی همراه خود می توانید تاریخچه و تمام داستان های جانبی کشتی را بخوانید.

با وجود آن که بیش از یک صد سال از غرق شدن کشتی می گذرد اما تکنولوژی در قرن 21 تایتانیک را نیز مدرن کرده است، به گونه ای که با نصب اپلیکشن Titanic: Her Story بر روی آیفون یا آیپد به اطلاعات و عکس های زیادی در مورد داستان غم انگیز تایتانیک دست خواهید یافت. اپلیکیشن های مشابه دیگری نیز برای زنده نگه داشتن یاد این رویداد های تاریخی به وجود آمده اند که برای دوستداران تایتانیک می توانند جذاب باشند.

2safar

شما می توانید با یک تور مخصوص کشتی کروز که به محل حادثه ی کشتی تایتانیک می رود سفر کنید.

در یک صدمین سالگرد سفر نافرجام کشتی تایتانیک، یک کشتی کروز یادبود به هالیفاکس، جایی که مسافران غرق شده ی کشتی آرام گرفته اند، سفر کرد و سپس راه خود را به اقیانوس اطلس و محلی که کشتی غرق شد ادامه داد. اگر چه محل دقیق کوه یخی که کشتی به آن اصابت کرد مشخص نیست، ولی این سفر تاریخی برای مسافران بسیار ارزشمند بود.

2safar

نمایشگاه هایی که از آثار بازمانده از تایتانیک برگزار می شود بازدید کنندگان بسیاری دارد و منبعی برای جذب توریست شده است.

توریسم سیاه یا توریسم مرگ امروزه رایج است و افرادی زیادی برای بازدید از آثار فجایع تاریخی یا آرامگاه درگذشتگان سفر می کنند. تراژدی تایتانیک سهم قابل توجهی از این اقبال عمومی را به خود اختصاص داده است و نمایشگاه هایی که در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود، افراد زیادی را به سوی خود می کشاند.

2safar

امروزه همچنان کشتی های بزرگ با کوه های یخ در اقیانوس برخورد می کنند.

برخورد با کوه یخ به گذشته تعلق ندارد و همچنان کشتی ها قربانی حوادثی از این قبیل می شوند. اگر چه نکات ایمنی از قبیل قایق های نجات کافی بیشتر از قبل رعایت می شود و جان انسان ها کمتر از گذشته در این حوادث به خطر می افتد، اما همچنان این تصادف ها خسارات مالی قابل توجهی به بار می آوردند.

2safar