4 اثر فرهنگی ناملموس خراسان شمالی ثبت ملی شد

فرداد پرواز

16 دی 1395


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی از ثبت 4 اثر فرهنگی ناملموس استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی، محمد سویدانلویی اظهار کرد: ثبت ملی 4 پرونده میراث ناملموس از استان خراسان شمالی در نشست اخیر کمیته ثبت آثار میراث ناملموس کشور که با حضور مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در تهران برگزار شد مورد تأیید قرار گرفت و به ثبت ملی رسید.

وی گفت: با ثبت این چهار اثر، تعداد آثار ثبتی استان در حوزه میراث فرهنگی ناملموس خراسان شمالی به 56 اثر رسیده است.

سویدانلویی تصریح کرد: «آیین سینه‌زنی حسن - حسین خراسان شمالی» در حوزه عادات و رسوم اجتماعی و در حوزه فنون و مهارت‌ها نیز پرونده فنون و مهارت پی‌تاوه‌بافی و چوخه‌بافی در شیروان و در شاخه موسیقی سنتی موسیقی نواحی قوشمه‌نوازی خراسان شمالی در فهرست ملی ناملموس قرار گرفت.

وی گفت: در اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال 1384 هجری خورشیدی، مجلس شورای اسلامی و در اجرای ماده 12 کنوانسیون فوق و مواد 2 و 3 آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب 6 بهمن 87، چهار اثر به ثبت رسیده‌اند.


http://tnews.ir