چطور از یک سانحه ی هوایی جان سالم به در ببریم؟

چطور از یک سانحه ی هوایی جان سالم به در ببریم؟

احتمال مرگ در یک سانحه ی هوایی بر طبق آمار جهانی بسیار ناچیز و یک نفر از بین 4.7 میلیون نفر است. با این وجود این آمار در کشور ما متفاوت است. با هر میزان آمار و احتمالی، خوب است که تمام مسافران برای شرایط اورژانسی و حوادث غیر مترقبه آماده باشند. به جز تمام نکات ایمنی که توسط مهمانداران آموزش داده می شود و اطلاعاتی که در کارت های راهنمایی جیب صندلی شما قرار دارد، ما در 2Safar راهنمایی های مفید برای شرایط اضطراری پرواز آماده کردیم. با ما همراه باشید.

2safar

1. لباس های با الیاف طبیعی بپوشید.

لباس های غیر قابل اشتعال در پرواز بپوشید. از پوشیدن لباس هایی با الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون خودداری کنید. به جای آن لباس هایی الیاف طبیعی مانند نخ و پشم به تن کنید. ضمناً پوشیدن شلوار بلند به جای شلوارک و بلوز آستین بلند به جای آستین کوتاه جهت حفاظت بیشتر از بدن توصیه می شود.

2safar

2. کیف و چمدان خود را سر راه قرار ندهید.

در صورت ضرورت تخلیه ی فوری هواپیما، کیف هایی که زیر صندلی و کنار پا و هر جایی در مسیر رفت و آمد گذاشته اید باعث دردسر است. هنگام تخلیه ی نود ثانیه ای هر ثانیه ارزشمند و حیاتی است. پس تمام وسایل خود را در محفظه ی بالای سر خود قرار دهید حتی کت و کیف دستی را نیز روی صندلی نگذارید.

3. صندلی های عقب هواپیما و بعد از بال امن تر هستند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد مسافرانی که در قسمت عقب هواپیما می نشینند در سوانح هوایی 69 درصد شانس زنده ماندن دارند.در حالی که این احتمال در مورد قسمت درجه یک 49 درصد است. ردیف کنار درهای خروج اضطراری نه تنها جای پای اضافه دارند بلکه امن ترین صندلی های هواپیما هستند.

2safar

4. خم شدن به سمت زانوها در عین بسته بودن کمربند بهترین پوزیشن بدن در صورت سانحه است.

اگر در صورت بروز سانحه به سرعت در این پوزیشن قرار بگیرید احتمال نجات یافتن شما افزایش می باید. مسافرانی که این پوزیشن را رعایت نمی کنند دچار آسیب دیدگی جدی می شوند.

2safar

5. ماسک اکسیژن را در کسری از ثانیه بر روی صورتتان قرار دهید.

در صورت افت فشار هوای کابین شما به علت کمبود اکسیژن درعرض بیست ثانیه بیهوش خواهید شد و باید حداکثر سرعت عمل را داشته باشید.

6. از پاهایتان حفاظت کنید.

در صورتی که مجبور به پرش از ارتفاع شوید یا در ناحیه ای سرد و کوهستانی فرود بیایید، پاهای شما ممکن است آسیب ببینند. همیشه در هواپیما کفشی محکم و مقاوم بپوشید و به هیچ عنوان با کفش تابستانییا پاشنه بلند سوار هواپیما نشوید.

7. دست هایتان را خالی نگه دارید و به هیچ وجه کیف و وسایل خود را در تخلیه ی هواپیما به همراه نبرید.

محض خاطر خدا در شرایط اضطراری به فکر مال و اموال خود نباشید و به سرعت هر چه تمام تر از هواپیما خارج شوید. باید دست هایتان خالی باشد تا موانع را کنار بزنید یا در صورت لزوم دستمالی جلوی بینی خود نگه دارید. ضمن اینکه در اینگونه مواقع اضطراری کوچک ترین معطلی موجب می شود مسافران پشت سری شما را هل دهند یا ناخواسته زخمی کنند.

2safar