چشم انداز روشن گردشگری اروپا در سال 2017

فرداد پرواز

25 اردیبهشت 1396


صنعت گردشگری اروپا پس از ثبت رشدی متوسط در سال 2016، در سال جدید نیز همچنان به روند مثبت خود ادامه می دهد.

به گزارش ایسنا ،به نقل «تراول پالس»، گزارش جدید کمیسیون سفر اروپا (ETC) حاکی از آن است که قاره سبز در سال گذشته میلادی (2016) در مجموع پذیرای 615 میلیون گردشگر بین المللی بوده و این روند مثبت علی رغم نگرانی های امنیتی، بِرِکزیت و تغییر سیاست های دولت آمریکا، در سال جاری میلادی نیز ادامه خواهد داشت.

اطلاعات موجود در این گزارش که "روندها و چشم اندازهای گردشگری اروپا" نام دارد، نشان می دهد نیمی از مقاصد گردشگری اروپا در چند ماه نخست سال جدید میلادی، رشدی دو رقمی را در جذب گردشگر به ثبت رسانده اند و در این میان کشور ایسلند،بیشترین رشد و جهش را در جذب توریست خارجی داشته است.

ایسلند در طول بیش از چهار ماهی که در سال 2017 میلادی گذشته، با رشد 54 درصدی در جذب گردشگر بین المللی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رو به رو بوده، که افزایش شمار پروازها بر فراز اقیانوس اطلس از جمله مهمترین علل این رشد قابل ملاحظه اعلام شده است.

همچنین عکس ها و ویدئوهای گرفته شده از مناظر و جاذبه های فنلاند به سرعت در اینترنت دست به دست می شود و این نیز یکی از عوامل افزایش تقاضا برای سفر به این کشور بوده است.

از جمله سایر کشورهایی که در افزایش شمار گردشگران خود موفق بوده اند نیز می توان به قبرس با رشد 26 درصدی، پرتغال با 25 درصد، مالت با رشد 23 درصدی و همچنین بلغارستان؛ فنلاند، استونی و سوئیس اشاره کرد.

ترکیه همچنان در تلاش است آمارهای گردشگری خود را به پیش از دوره رکودی برساند که از سال 2015 آغاز شد و آمار جدید حکایت از آن دارد که شمار گردشگران ورودی، به این کشور در مقایسه با دوران اوج 8 درصد نزول دارد.

بسیاری از این کشورها از افزایش سفر بین اروپایی و همچنین افزایش شمار توریست های روس بهره مند شده اند. به عنوان نمونه، تعداد گردشگران روس در کشور ایسلند 157 درصد و در قبرس 122 درصد رشد داشته است. ترکیه ای ها نیز امسال شاهد حضور 88 درصد گردشگر روس ،بیشتر در مقاییسه با سال 2016 هستد.

ظاهرا هشدار وزارت امور خارجه آمریکا در بر حذر داشتن شهروندان آمریکایی از سفر به اروپا تاثیر چندانی نداشته و با وجود نگرانی امنیتی شمار گردشگران آمریکایی در اروپا نیز رشد داشته که از جمله عوامل آن می توان به ارزش بالای دلار برای آمریکایی ها اشاره کرد و از سویی دیگر چینی ها نیز سهم بسزایی در رشد گردشگری اروپا داشته اند.

«ادواردو سانتاندر»، رئیس کمیسون سفر اروپا در این باره توضیح داد: در زمان های کاهش تقاضا و افزایش رقابت، رهبرهای کشورهای اروپایی باید با همکاری یکدیگر سیاست ها و اقدامات مناسبی در جهت بهبود چهره اروپا به عنوان یک مقصد گردشگری انجام دهند.

خبر خوب دیگر برای اروپایی ها و البته آمریکایی ها این است که مساله ویزا بین اتحادیه اروپا و آمریکا حل شده و در تابستان امسال آمریکایی ها برای سفر به اروپا نیازی به اخذ ویزا نخواهند داشت.


http://www.donyayesafar.com