چرا جایگاه ایران در میان مقاصد گردشگری نامناسب است؟

فرداد پرواز

04 خرداد 1396


جایگاه نامناسب ایران در رده بندی بین المللی مقاصد گردشگری، تا حد زیادی به زیرساخت های این حوزه مربوط می شود. "عضو کمیسیون گردشگری اتاق ایران"

به گزارش سایت اتاق بازرگانی ایران، سیدعلی اصغر ظریف کار فرد می افزاید: «گردشگران زمانی که در یک کشور به سر می برند، به امکانات متنوعی از سرویس بهداشتی و امکانات اتصال به اینترنت گرفته تا ناوگان حمل و نقل، رستوران، استراحت گاه های بین راهی و ... نیاز دارند و مسلما کیفیت ارائه این خدمات از موارد کلیدی رتبه بندی جهانی یک مقصد گردشگری است.»

او مساله حمل و نقل را یکی از کلیدی ترین مواردی عنوان می کند که بر رتبه بندی کشورها در حوزه گردشگری موثر است. ظریف کار خاطرنشان می کند: «بهترین رستوران های بین راهی ایران که اغلب در مسیرهای منتهی به تهران قرار دارند در مقایسه با رستوران های بین راهی کشورهای موفق در حوزه گردشگری، سطح بسیار پایینی دارد.» این فعال گردشگری می افزاید: در موضوع خدمات هتلداری نیز اگر هزینه هتل های ایران را با احتساب خدمات، ارائه شده با خدمات هتل های دیگر کشورها مقایسه کنیم، خدمات هتل های ایرانی بسیار ضعیف تر است.

ظریف کار فرد با اشاره به اینکه اصلاح و توسعه زیربناهای مرتبط با گردشگری، نیازمند سرمایه گذاری سنگین و تصمیمات اساسی است، می گوید: «نرخ بالای سود بانکی در ایران، همان گونه که سرمایه گذاری در همه صنایع و حوزه ها را با مشکل مواجه کرده، سرمایه گذاری مرتبط با گردشگری را نیز به شدت کاهش، داده است.»

به گفته عضو کمیسیون گردشگری اتاق ایران، احداث یک هتل کوچک مناسب برای جذب گردشگر حدود 100 میلیارد تومان هزینه دارد؛ این در حالی است که نظام بانکی سالانه بین 20 تا 23 میلیارد تومان سود برای چنین سپرده ای در نظر می گیرد. ظریف کار فرد خاطرنشان می کند: «علاوه بر توقف سرمایه گذاری ها، بی رغبتی به بازسازی و نگهداری زیرساخت ها به خصوص هتل های موجود نیز زمینه ای فراهم کرده که صنعت گردشگری ایران وارد دوره پس رفت شود.»

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تاکید می کند: گردشگران ترجیح می دهند به جای اقامت در هتل، به خانه مسافر بروند. به همین دلیل به تدریج هتل ها خالی و غیراقتصادی شده اند؛ تا جایی که بخش خصوصی دیگر رغبتی برای سرمایه گذاری و ادامه فعالیت در این حوزه ندارد.


http://www.donyayesafar.com