چرا باید به ارمنستان سفر کنیم؟

چرا باید به ارمنستان سفر کنیم؟

اگر در انتخاب مقصد سفر بعدی خود مردد هستید، چرا به ارمنستان فکر نمی کنید؟ این کشور زیبا به عنوان یک مقصد توریستی آسان و ارزان متأسفانه اغلب نادیده گرفته می شود، اما وقتی به این کشور سفر می کنید، متوجه می شوید به سرزمینی با فرهنگ غنی، مناظر تاریخی و غذاهای عالی قدم گذاشته اید. ارمنستان فضایی دوستانه و مهمان نواز دارد و ما در 2Safar دلیل انتخاب این کشور را به عنوان یکی از مقصد های مناسب سفر برای شما شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

1. ارمنستان نخستین کشور مسیحی در جهان است.

شاید برایتان دانستن این موضوع که ارمنستان پیشینه ی تاریخی کهنی دارد جالب باشد. در واقع ارمنستان نخستین کشور در دنیا به شمار می رود که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود برگزید. در این کشور بود که برای نخستین بار بتخانه ها تخریب شد و کلیسا به جای آن به وجود آمد. یکی از این کلسیاهای نخستین، کلیسای جامع اچمیادزین است که نخستین کلیسای جامع جهان محسوب می شود. شما می توانید از این ساختمان اعجاب انگیز در شهر اچمیادزینکه شهر مذهبی ارمنستان است، دیدن کنید. معماری سبک قرون وسطی در این کشور جاذبه ی خاص خودش را دارد.

2safar

2. منظره ی کوهستان آرارات دیدنی است.

غیر ممکن است از پایتخت ارمنستان، ایروان دیدن کنید و به منظره ی شگفت انگیز کوهستان آرارات بی توجه باشید. این کوهستان در تمام فصول زیباست و احساسات شما را تحت تأثیر قرار می دهد. به لحاظ تاریخی، کوهستان آرارات سمبل سرزمین مادری ارمنستان است و امروزه نیز ارزش خود را حفظ کرده است. کوهستان آرارات به عنوان مکانی مقدس شناخته می شود زیرا در کتاب انجیل از این کوهستان به عنوان محلی که کشتی نوح پس از سیل بزرگ بر فراز آن فرود آمد، یاد شده است. جالب است بدانید با آن که منظره ی کوهستان آرارات از جاذبه های توریستی ارمنستان است اما امروزه دیگر این کوهستان در کشور ارمنستان قرار ندارد و پس از جدا شدن قسمتی از خاک این کشور و تصاحب آن توسط امپراطوری عثمانی، آرارات امروزه در خاک ترکیه قرار گرفته است ولی منظره ی آن از سمت ارمنستان بسیار دیدنی است.

2safar

3. غذاهای ارمنی فوق العاده لذیذ هستند.

آشپزی ارمنی از سنتی ترین هنرهای آشپزی در اروپا به شمار می رود و قدیمی ترین آشپزی در کشورهای حوزه ی قفقاز است. غذاها بسیار متنوع و لذیذ هستند. دلیل این خوشمزگی را می توان در استفاده از ادویه جات، گیاهان محلی و گل های وحشی جستجو کرد. در ارمنستان و به خصوص شهر ایروان، رستوران های سنتی فراوانی وجود دارند که می توانید غذاهای محلی را در آن ها سفارش داده و امتحان کنید. برای پیش غذا اسپاس سفارش دهید که سوپی خامه ای و کم کالری است و از ماست محلی ارمنستان تهیه می شود. همچنین شاید بخواهید کوفته یا دلمه ی ارمنی را امتحان کنید. از امتحان کباب های آبدار نیز غافل نشوید. این کباب ها بر طبق آداب خاصی فقط توسط مردها تهیه می شود. به عنوان میان وعده نیز امتحان پنیر سفید ارمنی و باسترما (گوشت خشک با ادویه توصیه می شود.) ضمناً نان لواش ارمنی بر طبق یونسکو بخشی از میراث فرهنگی ارمنستان است. برای دسر حق انتخاب زیادی دارید زیرا دسر های این کشور بی نظیر هستند. می توانید گاتای ارمنی را انتخاب کنید که در دهان مانند کره ذوب می شود.

2safar

4. مردم این کشور بسیار مهربان و مهمان نواز هستند

ضرب المثل مهمان حبیب خداست در بیشتر فرهنگ ها وجود دارد. ارمنی ها به این رسم دلپذیر تمام و کمال عمل می کنند و عاشق مهمان هستند. درِ خانه هایشان همیشه به روی خویشاوندان و دوستانشان باز است و به همین نسبت هم با روی خوش به خارجی ها خوش آمد می گویند و از ورود توریست به کشورشان خوشحال می شوند. آن ها هر کاری از دستشان بر بیاید انجام می دهند تا اقامت خوشی در ارمنستان داشته باشید و در آینده نیز بخواهید به این کشور سفر کنید یا آن را به دوستانتان پیشنهاد دهید. در کمتر کشوری با این روی خوش و مهمان نوازی از شما استقبال خواهد شد. اگر در طول این سفر غریبه ها شما را به خانه هایشان دعوت کردند و با انواع و اقسام خوراکی ها از شما پذیرایی کردند تعجب نکنید. احتمال زیادی وجود دارد که در انتهای سفر چند دوست خوب ارمنی پیدا کنید که در انتظار بازگشت شما به سرزمین مادری شان باشند.

2safar

5. آب آشامیدنی ارمنستان خوشمزه ترین آب دنیاست.

شاید این واقعیت را ندانید که آب آشامیدنی ارمنستان خوشمزه ترین و ایمن ترین آب دنیا است. راز این آب خوشمزه، به دست آوردن آن از منابع کاملاً طبیعی است. یکی دیگر از مشخصه ای منحصر به فرد ایروان این است که تقریباً در هر گوشه ای یک آبخوری وجود دارد. در2750 اُمین سالروز ایروان در این شهر 2750 آبخوری ساخته شد. سال ها از این سالگرد می گذرد اما این آبخوری ها تشنگی مردم را به طور رایگان برطرف می کنند.

2safar

6. یکی از زیباترین دریاچه ها در ارمنستان واقع شده است.

دریاچه ی سِوان در کوهستان قرار گرفته است و به نظر می رسد دریاچه به آسمان پیوند خورده است. این دریاچه ی شگفت انگیز بزرگ ترین و احتمالاً زیباترین دریاچه در سرزمین قفقاز است. آب تمیز و تازه ی دریاچه فقط در وسط تابستان گرم می شود و مکانی عالی برای خستگی در کردن در یک نیمروز گرم است. این دریاچه که مردم محلی آن را دریای ارمنستان صدا می زنند از اطراف توسط کوهستان احاطه شده است. چنان چه یک بعد از ظهر را درکنار دریاچه ی سوان بگذرانید، می توانید هر ساعت تغییر رنگ آب را مشاهده کنید که از لاجوردی به آبی آرام و سورمه ای تغییر رنگ می دهد. در جوار این دریاچه همچنین می توانید مجموعه ی عظیم سواناونک را مشاهده کنید که در سال 874 بنا شده است.

2safar