پرطرفدارترین تورهای مسافرتی در میان ایرانیان کدامند؟

فرداد پرواز

11 آبان 1396


در سال ۹۵ بیش از ۹ میلیون ایرانی با تورهای خارجی سفر کرده‌اند؛ همچنین در ۵ ماهه نخست سال ۹۶ قریب به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، تورهای اطراف ایران را برگزیدند تا نرخ رشد ۲۰ درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته برای گردشگری ایران به ثبت برسد. آمارهایی که پیش از هر چیز نشان از رونق‌گرفتن صنعت توریسم در ایران دارند و پس از آن به کمبود خدمات گردشگری در مورد سفرهای داخلی اشاره دارند.

سخن گفتن در مورد تمایز تورهای خارجی و داخلی، به نوعی گزافه‌گویی می‌انجامد؛ چرا که تفاوت‌ها کاملاً روشن هستند و سر تا پای این سفرها و تجربه‌ای که قرار است از آن‌ها به دست بیاید و حتی خاطره‌ای که برای گردشگران ساخته می‌شود، تفاوت‌های فراوانی دارند. اما این نکته که در مدت زمانی ۵ ماهه، ۳ میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر کرده‌اند، بیانگر آغاز عصر جدیدی در گردشگری ایران است؛ عصری که شروع آن، پیامد بسیاری از مسائل روانشناختی و جامعه‌شناختی است و باید توسط کارشناسان امر مورد بررسی قرار گیرد.

در این میان چند مقصد مهم در اطراف ایران، بیشترین سهم از گردشگران را به خود اختصاص می‌دهند و پروازهای پرشمار آن‌ها، صحت این ادعا را به خوبی تأیید می‌کند. تورهای ارمنستان و ترکیه، به نوعی در صدر دسته‌بندی محبوب‌ترین‌ها قرار دارند و با اینکه تور دبی هم مشتاقان فراوانی دارد، اما نرخ جذب مسافرانش به هیچ‌وجه قابل‌مقایسه با تورهای مطرح ترکیه، همچون تور استانبول نیست.

بنابر اعلام سالیان سفر، انواع و اقسام ویژگی‌های استثنایی در یک شهر جمع شده‌اند تا تور استانبول شکل بگیرد؛ تور استانبول دقیقاً همان سفری‌ست که تمام نیاز گردشگران حرفه‌ای از یک سفر را برآورده می‌کند و آنقدر تفریج و جاذبه دیدنی در این تور وجود دارد که شاید در یک ماه هم نشود تمام آن‌ها را تجربه کرد.


http://www.isna.ir