پرواززدگی و آموزش چند روش برای مقابله با آن

فرداد پرواز

3 مرداد 1396


پرواززدگی زمانی اتفاق می افتد که ساعت درونی بدنمان با ساعت جایی که به آن پرواز می کنیم تفاوت زیادی داشته باشد. پرواززدگی حس ناخوشایندی است که می تواند درمسافرت برای هرکسی دردسر ساز شود. در این مطلب روش هایی برای جلوگیری کردن از پرواززدگی را آموزش داده ایم.

حالت پرواززدگی حس خیلی بدی است که ممکن است سفرتان را تلخ کند. خواب آلودگی هنگام ظهر، بی خوابی در نیمه شب، عدم تمرکز کافی، مشکلات عصبی و همچنین مشکلاتی در معده به خاطره پرواززدگی اتفاق می افتد. بنابراین باید قبل از سفر روش هایی را برای مقابله با آن بیاموزید.

باید زمان طولانی در برابر نور باشید

همانطور که گفتیم پرواززدگی زمانی اتفاق می افتد که ساعت درونی بدنمان با ساعت جایی که به آن پرواز می کنیم تفاوت زیادی داشته باشد. برای جلوگیری از این مورد باید زمان طولانی در برابر نور باشید تا ساعت زیستی بدنتان در درست شود.

شب پرواز، خوب بخوابید

شب پروازتان نباید سریع شام بخورید و سپس وسایلتان را تند تند و با فشار می خواهید در چمدان جا کنید که این کارها کاملا اشتباه است چون:

1) احتمال اینکه که بعضی از وسایل را جا بذارید بیشتر می شود.

2) صبح دیر بیدار می شوید و استرستان را زیادتر می شود و یا مشکلاتی دیگری مثل فکر کردن به اینکه کاری را انجام نداده اید یا هی منتظر تماس تلفنی هستید.

بنابراین وسایلتاه را از قبل آماده کنید

هنگام بلند شدن هواپیما، ساعتتان را تنظیم کنید

این کار روشی برای گمراه کردن ذهن می باشد و نود درصد پرواززدگی مربوط به ذهن را حل می کند. بیشتر مسافران می گویند که دانستن زمان هنگام سفر باعث می شود آسان تر با ساعت جدید هماهنگ شوید.

در هنگام پرواز هواپیما از نوشیدنی الکلی ننوشید

شاید این کار باعث شود راحت بخوابید ولی مشکلات بعدش مانند وقت پیاده شدن از هواپیما٬ ارتفاع زیاد حالت سرگیجه و تهوع خواهید داشت و همچنین قبل از پرواز غذای سبک میل کنید.

در هواپیما بخوابید اگر ...

اگر زمانی که به مقصد می رسید ، روز است بهتر است در هواپیما بخوابید. بهتر است شب شام را قبل از زمان همیشگی بخورید زیرا در خوابتان اختلال به دوجود نیاید.

در هواپیما بیدار بمانید اگر...

اگر زمانی که به مقصد می رسید ، شب است بهتر است در هواپیما نخوابید. سخت است ولی اختلال خوابتان را کم می کند.

تا رسیدید، چرت نزنید

اگر به چرت زدن عادت دارید بهتر است بعد فرود هواپیما و رفتن به هتل تا قبل ساعت 10 شب آنجا نخوابید تا ساعت زیستی بدنتان تنظیم شود.

قدم بزنید

پس از رسیدن به مقصد قدم بزنید زیرا نور خورشید انرژیتان را زیاد می کند و باعث تنظیم ساعت درونی بدن می شود و هچنین این گونه میتوانید خستگی پرواز را تحمل کنید.

آب بنوشید

در حالت عادی باید روزانه 8لیوان آب بنوشید٬ هنگام سفر به منطقه ای که زمانش با زمان زیستی ما اختلاف زیادی دارد باید آب بنوشید زیرا نشانه های پرواززدگی شبیه کم شدن آب بدن می باشد و خوردن آب ایت تشته هارا بیشتز می کند.

ملاتونین (melatonin) مصرف کنید

استفاده از ملاتونین باعث می شود ساعت زیستی بدن خود را با زمان جدید وفق بدهد. ملاتونین هورمونیست که تنظیم چرخه ی خواب کمک می کند و به طور طبیعی در بدن تولید می شود. مدتی قبل از احساس خواب آلودگی می توان این دارو را استفاده کرد تا راحت تر بخوابید و بیدار شوید.

نکته ی بسیار مهم:

قبل استفاده از ملاتونین با پزشک مشورت کنید و بدون تچویز او حتی هیچ داروایی نخورید.

اگر تمام این راه حل ها کمکی نکرد، بهتر است یک کتابی نه چندان جالب بخوانید!


http://hamgardi.com